image

NĚCO PŘECE JEN PŘEŽILO

image
image

ZTRACENÝ SVĚT:
JURSKÝ PARK 

Před čtyřmi lety byl Jurský park zničen. Neznamenalo to však konec všech dinosaurům. Celou dobu existoval i druhý ostrov. Tam byli dinosauři chováni v přirozeném prostředí, bez ohrad a dohledu.

Posádka výletní lodi zakotví u pobřeží ostrova Sorna. Za nedlouho jsou však napadeni agresivními tvory a nevědomky tak odhalí, jaké tajemství ostrov skrývá. Nyní je jen otázkou času, než toho bude chtít někdo využít ve svůj prospěch. Zakladatel parku, John Hammond (Richard Attenborough), proto podniká rozhodné kroky a usiluje o prohlášení ostrova za izolovanou přírodní rezervaci. Povolává Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a žádá ho, aby vedl tým, jehož úkolem bude zdokumentovat život dinosaurů na Isla Sorně. Další členkou výpravy je Ianova přítelkyně, zooložka Sarah (Julianne Moore), která už na ostrov odjela. Ian neváhá a i se zbytkem expedice se jí okamžitě vydává na pomoc.


Celosvětově úspěšné pokračování filmového hitu nabízí ještě více dinosaurů, akce a dech beroucích vizuálních efektů, než jeho cenami ověnčený předchůdce. Režisér Steven Spielberg nás bere do nového ráje, kde jsou lidé a jejich moderní technologie konfrontováni s králi ZTRACENÉHO SVĚTA. Tento klasický snímek vás napětím přiková do křesel… znovu!

image

INFO PŘEHLED

image

USA premiéra:   23. května, 1997
ČR premiéra:   15. září, 1997
  

Rozpočet:   $ 73 000 000
Tržba v USA:   $ 229 086 679
Tržba globální:   $ 618 638 999  

Stopáž:   129 minut

Poměr stran:   1.85 : 1

Přístupnost:   PG - 13

image

HRAJÍ

ŠTÁB

FAUNA

GALERIE PLAKÁTŮ

GALERIE z FILMU

GALERIE z NATÁČENÍ

ZAJÍMAVOSTI

Michael Crichton ani Steven Spielberg neměli pokračování v plánu. Po kladném přijetí a fenomenálním úspěchu Jurského parku však změnili názor. Chrichton tedy začal psát Ztracený svět už s tím, že z něj Spielberg natočí film. Pro Crichtona to bylo poprvé, kdy psal k něčemu pokračování. Spielberg točil pokračování kromě Jurského parku pouze u Indiana Jonese.

image

Spielberg byl nadšen nápadem Michaela Crichtona na knihu Ztracený svět už jen proto, že je velkým fandou Ztraceného světa od Arthura Conana Doylea. Obě knihy sdílejí téma místa, kde dinosauři žijí volně v současné džungli bez naprostého vlivu člověka. Pak ale člověk rovnováhu naruší a dostaví se následky.

image

Michael Crichton řekl: „Podstatné je, aby režisér točil svůj film, ne mou knihu“.

image

Michael Crichton se velmi dlouho snažil přijít na to, co děti a některé dospělé tolik fascinuje na dinosaurech. Prošel mnoho různých faktorů a teorií, ale k uspokojivému závěru se nikdy nedostal.

image

Po Michaelu Crichtonovi jsou pojmenováni dva dinosauři. Crichtonsaurus bohlini a crichtonpelta benxiensis jsou ankylosauridi z Číny. Další čínský ankylosaurid bienosaurus lufengensis, měl být původně pojmenován B. crichtonii, ale z neznámého důvodu popisující změnil na jméno názor. Po Stevenovi Spielbergovi byl pojmenován pterosaurus maaradactylus spielbergi.

image

Všechny postavy v románu měly podle Crichtona základ v realitě.

image

Role Petera Ludlowa byla nabídnuta Garymu Oldmanovi. Kvůli vytížení ale odmítl.

image

Nákresy a návrhy některých scén vznikaly už dva roky před samotným natáčením.

image

Natáčení bylo naplánováno na 74 dní. Nakonec se vše stihlo za 69 dní. Natáčelo se v Kalifornii, New Yorku, Havaji, Novém Zélandu, Kanadě a v Austrálii.

image

Dinosauři jsou nyní na plátně 22 minut z celkové stopáže. (V prvním díle to bylo pouhých 10 minut.)

image

Proslýchalo se, že tentokrát všechny záběry dinosaurů budou vytvořeni počítačově. Nestalo se tak a animatronických loutek bylo stále dost. Avšak klíčové bylo, aby divák nepoznal rozdíl mezi fyzickou loutkou a počítačovou animací.

image

Při navrhování vzhledu a chování dinosaurů tvůrcům opět vypomáhal paleontolog Jack Horner.

image

Veškeré vozy ve filmu viděné na ostrově byly pro potřeby scén speciálně vyrobeny, nebo upraveny. Karavan vážil 11 tun.

image

Automobilka Mercedes, která film sponzoruje a objevují se v něm její vozy, měla po uvedení rekordní prodeje. Auta do filmu propůjčila rok před jejich samotným představením.

image

Úvodní scéna s compsognathy pochází z první knihy. Do prvního filmu se ale tvůrcům vůbec nehodila.

image

Steven Spielberg obdržel tisíce dopisů od diváků s dotazy, proč stegosaurus nevystupoval v prvním filmu. Porto se s ním počítalo již od začátku produkce.

image

Scéna se stegosaury byla prvním natáčecím dnem. Natáčelo se v Eurece, v Kalifornii. Naposledy se v Eurece natáčela scéna lovu, kdy pachycephalosaurus vrazí do Jeepu.

image

Pro film byly sestrojeny dvě animatroniky stegosaurů. Dospělý jedinec a mládě, jménem „Claire". Většina scén s dospělým animatronickým stegosaurem byla nahrazena vizuálními efekty. S obří loutkou v životní velikosti s bodci na ocase se tvůrci báli na place manipulovat kvůli bezpečnosti štábu. Nakonec byl dospělec použit pouze v kleci, ve studiové scéně.

image

Podoba animatroniky samice tyrannosaura vycházela z modelů z prvního filmu. Samec byl více upraven. Největší rozdíl a pokrok byl však dosažen v možnostech „hraní“, kdy byli pohyby mnohem přesnější, jemnější a detailnější. Pro porovnání animatronika tyrannosaura z prvního filmu vážila zhruba 4 tuny. Tentokrát každá animatronika rexe vážila 8 tun.

image

Animatroničtí tyrannosauři byli natolik velcí a těžcí (každý 8 tun), že bylo jednodušší místo nich přemisťovat a stavět všechny ostatní kulisy kolem nich. Byli umístění na kolejnicích ve studiu a postupně se kolem vystřídalo prostředí útesu s karavanem, jeskyně, stan, městská zástavba i nákladový prostor lodě.

image

Animatronický tyrannosaurus dokázal kousnout do auta, vyrvat střechu, vylomit dveře, vytrhnout sedačku a pak s velkou přesností popadnout živého herce za nohu a vytáhnout ho tak ven z auta, aniž by mu přitom jakkoliv ublížil. Přesto bylo nutné, aby s nimi štáb zacházel velmi opatrně. Často to přirovnávali k práci se skutečným smrtícím zvířetem.

image

Pro scénu ve vysoké trávě bylo osazeno pole, které muselo růst celé měsíce. Pak v něm byl vybudován systém kolejnic na kamerové vozíky a pohyb raptorů. Mnohdy bylo třeba předem vyježděné a vyšlapané trasy zamaskovat počítačově.

image

Scéna, kde Jeff Goldblum zápasí s raptorem musela být perfektně sladěná a načasovaná, jelikož zvíře bylo přidáno až v postprodukci. Na place to tedy vypadalo úsměvně, když se Jeff přetahoval s dveřmi a sám se s nimi mlátil do své hlavy.

image

Scéna ve vysoké trávě měla původně končit tak, že protagonisté unikly raptorům rogaly, avšak ve vzduchu je následně napadli pteranodoni. Upravená scéna byla použita v animovaném seriálu Křídový kemp (2020).

image

Třetí akt v San Diegu nebyl původně v plánu. Film měl končit odletem vrtulníku z vesnice, který byl však napaden pteranodony. Scény byly poté přepracované využity ve filmech Jurský park 3 (2001) a Jurský svět (2015).

image

Závěr v San Diegu s dinosaurem ve městě byl původně plánován až do třetího filmu. Jenže na tvůrce začala tlačit nová Godzilla (1998). Obávali se, že s nápady je předběhne. Nechtěli, aby třetí film působil jako vykrádačka. Navíc si Steven Spielberg uvědomil, že třetí film už režírovat nechce a chtěl si ještě užít.

image

Naklonění a destrukce autobusu v San Diegu byla zcela natočena prakticky. V postprodukci byl pak přidán samec tyrannosaura.

image

Ve filmu byly také použity miniatury celých prostředí. S pomocí miniatur tak byla natočena srážka lodi S.S. Venture s přístavem, nebo letecké záběry parku v San Diegu. Ten byl v poměru 1:48.

image

Praskání skla v přívěsu bylo počítačovou animací.

image

Tentokrát tvůrci chtěli, aby v hudbě hodně figurovalo bicí a měla tropický nádech, který by převládal a dodával jedinečné vyznění. Hudba ke Ztracenému světu je oproti Jurskému parku více děsivější a drsnější, stejně jako tón samotného filmu, dle slov skladatele obou filmů - Johna Williamse.

image

V přístavišti San Diega tyrannosaurus rozbije ceduli s nápisem „Vítejte ve Spojených Státech Amerických. Zákaz dovozu ovoce, zeleniny a zvířat. Maximální vížka 3 m“.

image

V závěru filmu sedí Jeff Goldblum a Julianne Moore na pohovce před televizorem. V odraze televizoru si všimněte, že tam s nimi sedí i Steven Spielberg.

image

Pro film byla vytvořena mršina parasaurolopha, plánovaná do alternativního úvodu filmu. Onu mršinu měla vytáhnout zaklíněnou v síti japonská rybářská loď. I když se scéna do finálního sestřihu nedostala, mršina byla použita také v doupěti tyrannosaurů. Přebarvena byla použita opět v Jurském parku 3 (2001), ve scéně s hodujícím tyrannosaurem.

image

Ve filmu se nikdy nedozvíme, jak mládě tyrannosaura přijde ke zlomené noze. Zlomil mu ji Peter Ludlow. V opilosti se motal kolem uvázaného mláděte, když zavrávoral a spadl na něj. Tato scéna byla natočena, ale do konečného sestřihu se nedostala, což dost mrzelo scénáristu Davida Koeppa. Prý to ubralo na vykreslení záporného charakteru Ludlowa. Ze scény internetem koluje jediná fotka. V tomto případě má i větší dopad závěr, kdy Ludlowa zraní samec Buck a nechá své mládě, aby     „lov“ (chápejte - pomstu) dokončilo.

image

Při řádění v San Diegu se od skupiny lidí pronásledované tyrannosaurem oddělí muž s brýlemi v kostkované košili. Byla to osudová chyba. Než stihne otevřít dveře a ukrýt se v obchodě, tyranosaurus ho popadne a sežere. Tímto mužem je scénárista David Koepp. V závěrečných titulcích je označen jako „nešťastný bastard“.

image

V San Diegu před tyrannosaurem prchá také skupina Japonců. Jeden z nich v japonštině křičí: „Odjel jsem z Japonska, abych se tomuhle vyhnul.“ Jde o referenci na Godzillu.

image

Spolu s policejními vozy k místu řádění tyrannosaura přijíždí i odchytová služba pro zvířata. Když na vlastní oči zjistí, o co se jedná, vzdají to a zmizí.

image

Scéna, kde tyrannosaurus sežere psa, nebyla ve scénáři. Spielberg se ji rozhodl natočit jako „pomstu“ psovi, který ho pokousal.

image

Ve videopůjčovně v San Diegu můžeme vidět tři „falešné“ plakáty na neexistující filmy. Je jimi Král Lear s Arnoldem Schwarzeneggerem, Jack a stonek fazole s Robinem Williamsem a Tsunami Sunrise s Tomem Hanksem.

image

Loď, která převáží tyrannosaura do San Diega nese název S.S. Venture. Stejně se jmenovala i loď, která transportovala King Konga.

image

Z filmu není jasné, co zabilo celou posádku lodi S.S. Venture. Oblíbená divácká teorie tvrdí, že se na palubu dostali velociraptoři nebo pteranodoni. Nedávno uniklé stránky z kresleného scénáře Phila Tippetta všechno vyjasnily. Vyobrazují scénu, kde se po sérii nešťastných událostí a rozhodnutí posádky, přivázaný tyranosaurus vymkne kontrole a na lodi vypukne peklo. Poslednímu smrtelně zraněnému členu posádky se nakonec podaří zavřít samce do nákladového prostoru lodě. Na následky zranění ale podlehne a loď nekontrolovatelně najede do přístavu. Nevíme, proč se tvůrci rozhodli scénu nakonec vynechat a ani nevíme zda byla vůbec natočena.

image

Kaskadér Chad Randall ztvárnil ve filmu bezejmenného člena Operace: Sklizeň. V Jurském světě (2015) hrál žoldáka, který obtiskl zkrvavenou ruku na okno dodávky a vyděsil Claire. Následně ho zabila Delta - velociraptor. Přestože se tedy úspěšně dostal ze Sorny, svou misi na Nublaru o 18 let později už nepřežil.

image

Sarah Hardingová je dcerou Gerryho Hardinga, hlavního veterináře v Jurském parku (1993), kterého v prvním filmu ztvárnil producent obou snímků Gerald Molen. Vidět ho můžeme ve scéně s nemocným triceratopsem.

image