image

VINCENT D'ONOFRIO

image

FILMY
Jurský svět (2015)

DATUM NAROZENÍ
30. června,

1959

MÍSTO NAROZENÍ
Brooklyn,
New York City,
USA

VÝŠKA
192 cm

image

image
image

PROFIL: JURSKÝ SVĚT

VEDOUCÍ InGEN SECURITY

Zkušený podnikatel v bezpečnostních složkách, Vic Hoskins, se společně se svým týmem podílel na odchytu pteranodonů nad Kanadou, kteří v roce 2001 migrovali z Isla Sorny. Tehdy oním profesionálním zásahem ohromil nového generálního ředitele InGenu, Simonna Masraniho, a tak se Vica rozhodl najmout do vedení InGen Security Divison, nyní operující nejen v parku, ale i po celém světě. Vic vede bezpečnostní operace v parku, již od jeho znovuvybudování. Práce je to vskutku různorodá. Od roku 2012 dohlíží také na Projekt IBRIS, kde se snaží prosadit využívání dinosaurů pro armádní a bojové účely. Vůči ostatním zaměstnancům parku se chová poměrně arogantně a povýšeně. Dokáže být velmi manipulativní. Tvrdě si jde za svým. Dinosaury nerespektuje a vidí v nich hlavně příležitost ke svému obohacení.

BIOGRAFIE

Herecký chameleón Vincent D'Onofrio je působivým kořením ve formě převážně záporných podpůrných rolí v různých žánrech. Narodil se 30. 6. 1959 v newyorské čtvrti Brooklyn, ale prošel si několika místy, včetně Havaje a Miami, dokud se vrátil do New Yorku, kde studoval herecké umění a hrál zde v divadelních hrách. Odtud byl už jen kousek na vysněný Broadway. Vincentovi se to podařilo hrou „Open Admissions.“

Ve filmech zaujal jednou ze svých prvních rolí, šíleným vietnamským vojákem Leonardem Lawrence ve snímku Stanleyho Kubricka OLOVĚNÁ VESTA. I v budoucnu mu vhod nejvíce padli záporné úkoly, ale přesto se jeho jméno spojuje i s melodramatem Joela Schumachera o lásce a rakovině ZEMŘÍT MLADÝ a dramatem FIKTIVNÍ ZLOČINY, kde hrál profesora. Jako každému všestrannému umělci mu nejsou cizí žádné žánry: romantická komedie (MYSTIC PIZZA), vizionářské sci-fi (ZVLÁŠTNÍ DNY), satira na Hollywood (Altmanův HRÁČ), kontroverzní pohled na slavné světové události (atentát na JFK v režii Olivera Stonea), hostování v TV seriálech (ZÁKON A ŘÁD)...


Mezinárodní popularitu mu přinesl rok 1997 a s ním produkce Stevena Spielberga v adaptaci komiksu MUŽI V ČERNÉM. Po týmové spolupráci s vrstevníky Ethanem Hawkeyem, Matthew McConaugheym a Skeetonem Ulrichem na westernovém dobrodružství NEWTON BOYS (r. Richard Linklater) a sci-fi TŘÍNÁCTÉ PATRO zaujal opět zápornou rolí, šíleným sériovým vrahem Carlem Stargherom v CELE.
Po další nezapomenutelné záporné roli v thrilleru s Valem Kilmerem SALTON SEA jsme ho viděli v podpůrných rolích neúspěšných snímků. Mnozí si ho pamatujete už z roku 1994 ve filmu ED WOOD. Zde herec ztělesnil slavného režiséra Orsona Wellese.


Z jeho novějších nebo známějším snímků můžeme jmenovat třeba životopisné drama SEJMOUT ZABIJÁKA (2011), mysteriózní horor SINISTER (2012), akčňák se Sylvesterem Stallone, Arnoldem Schwarzeneggerem a Jamesem Caviezelem PLÁN ÚTĚKU (2013), remake SEDMI STATEČNÝCH (2016) a remake PŘÁNÍ SMRTI (2018). V roce 2019 režíroval western THE KID, kde se opět setkal s Chrisem Prattem.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/107-vincent-d-onofrio/)

image