image

MONGOLIENSIS

image

"RYCHLÝ DRAVEC"

image

Velociraptor je pravděpodobně jedním z nejinteligentnějších a nejdravějších dinosaurů. Jeho pohyby jsou impozantní, a jak jméno naznačuje, velmi rychlé. Díky silným nohám je schopný dosáhnout rychlosti 39 kilometrů za hodinu. Každé chodidlo je vybaveno velkým zahnutým drápem na vnitřním prstu. Velociraptoři je využívají k zavěšení nebo přidržení kořisti u země.

image

POTRAVA
MASOŽRAVEC

lovec, mrchožrout

VÝSKYT
Mongolsko,
Asie

ÉRA
SVRCHNÍ KŘÍDA
před 75 - 71 mil. let

VÝŠKA
metry (film),
0,5 metru (realita)

image

DÉLKA
metry (film),
2 metry (realita)

POSTOJ
Dvounožec

HMOTNOST
150 kilogramů (film),
25 kilogramů (realita)

SOCIOLOGIE
Žijí ve smečkách

AGRESIVITA
Velmi vysoká

DALŠÍ DRUHY
V. osmolskae

FILMY
JP (1993), TLW:JP (1997), JP3 (2001), 
JW (2015), JW:FK (2018), JW:D (2022),
JW:CC (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Velociraptor má na nohou srpovitý patnácticentimetrový ostrý dráp.

image

- Skupina velociraptorů by dokázala roztrhat člověka za pouhých 30 vteřin.

image

- Podle tvaru pánve vědci soudí, že velociraptor mohl sedět vzpřímeně, opřen o přední tlapy, jako pes a nemusel tak spočívat na břiše.

image

- Donedávna byla přijímána teorie, že dinosauři měli proměnlivou tělesnou teplotu, stejně jako dnešní plazy. Nové výzkumy však ukázaly, že dinosauři, zvláště pak velociraptor a jeho příbuzní, byli teplokrevní jako savci a ptáci. Vedly tak vskutku aktivní život.

image

- Termín „velociraptor“ je ve filmovém vesmíru Jurského parku použit na jiného většího dromeosaurida, a to deinonycha. Filmy, stejně jako jejich románové předlohy, se totiž řídí podle neobvyklého druhového třídění paleontologa Gregoryho S. Paula. Ten se domníval, že deinonychus a další druhy dromeosauridů mohou spadat pod druh velociraptora.

image

- Podle simulovaných pokusů dokázal dospělý deinonychus svým srpovitým drápem způsobit tržnou ránu dlouhou téměř jeden metr. Existují i opačné názory, že drápy nebyly dostatečně ostré v břitvě, ale pouze na špičce. A nesloužili tak k řezání, ale spíše k bodání a zavěšování.

image

- Na žádost Stevena Spielberga byli filmoví velociraptoři pozměněni. Tvarem lebky a velikostí odpovídají spíše druhu utahraptor. Jurský park (1993) se však natáčel rok před jeho objevením. Vědci tak nešetřili kritickými poznámkami k tomu, že dinosauři na plátně jsou nejméně dvakrát větší, než jakýkoliv dosud známý zástupce čeledi dromeosauridae.

image

- Nejinteligentnějším známým dinosaurem byl další člen skupiny dromeosauridů - troodon. V době natáčení filmu byla známa pouze malá forma tohoto teropoda. Později byly ale objeveny mnohem větší formy, které mají k filmovým raptorům mnohem blíže.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Hnízdo, které objeví Alan Grant s dětmi v Jurském parku (1993) patří právě velociraptorům. Dokazují to jak stopy otisknuté v písku, tak zveřejněné soubory Dinosaur Protection Group. Zůstává však záhadou, kde se tam ono hnízdo vzalo, když raptoři byli ve svém výběhu. Je možné, že šlo o lokaci původního výběhu, odkud byli raptoři přesunuti.

image

- V Jurském parku (1993) vidíme pouze tmavě hnědé samičí zabarvení. Ve Ztraceném světě (1997) se už ale objevují samci, jenž jsou zbarveni do oranžova s tmavými pruhy na hřbetě a světlejším podbřiškem.

image

- V Jurském parku 3 (2001) navštívíme jinou lokaci, kterou obývá odlišný druh raptorů. Jejich genom obsahuje větší podíl ptačí DNA. Proto také mají, stejně jako ptáci, kulaté zornice. V určité fázi produkce Jurského světa (2015), se počítalo s tím, že Delta bude mít také kulaté zornice. Nakonec se tak nestalo a Delta má oči totožné se zbytkem smečky.

image

- Samci v Jurském parku 3 (2001) jsou tmavě šedí se světlým podbřiškem a výrazným modrým pruhem podél hřbetu, který se plně vybarví až v dospělosti. Hlavu jim zdobí primitivní pírka. Samice pírka nemají. Jsou světle šedé s tmavě šedými fleky.

image

- Každý raptor v Jurském světě (2015) má mírně odlišné pohyby, tvar hlavy i těla. Každý z nich má totiž jinak upravenou, či vylepšenou DNA. To se projevilo i na jejich barvách. Dokonce i při natáčení měl každý vlastního specifického představitele v motion capture obleku.

image

- V Jurském světě (2015) jsou všichni raptoři samice.

image

- I přes hlasitou kritiku tvůrci peří raptorům v nové trilogii nepřidaly. Chtěli se totiž držet původního kanónového vzhledu.

image

- Zdá se, že ve smečkách raptorů jsou ve vyšším společenském postavení samice. Na lov se vydává dominantní samice se skupinou samců. Ostatní buď střeží hnízda a starají se o mláďata, nebo jiné samice ve smečce nejsou.

image