image

REX

image

"TYRANSKÝ  JEŠTĚR"

image

Tyrannosaurus je pravděpodobně nejznámější dinosaurus v dějinách historie. Z největších masožravců, kteří kdy po planetě kráčeli, byl snad tím nejhrůzostrašnějším. Vědci se domnívají, že tento silný predátor dokáže urvat 230 kg masa na jediné kousnutí. Fosilie naznačují, že při hodování lámal a drtil kosti kořisti. V jeho trusu byly také nalezeny úlomky kostí.

image

POTRAVA
MASOŽRAVEC

lovec, mrchožrout

VÝSKYT
Severní
Amerika

ÉRA
SVRCHNÍ KŘÍDA
před 68 - 66 mil. let

VÝŠKA
metrů

image

DÉLKA
14 
metrů

POSTOJ
Dvounožec

HMOTNOST
7 tun

SOCIOLOGIE
Samotáři

AGRESIVITA
Vysoká

DALŠÍ DRUHY
Nejsou známé

FILMY
JP (1993), TLW:JP (1997), JP3 (2001), 
JW (2015), JW:FK (2018), JW:D (2022),
JW:CC (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Tyrannosaurus mohl skousnout silou sahající přes 5 800 Kg, měl tak zřejmě největší stisk, ze všech známých dinosaurů.

image

- Tyrannosaurus měl vzhledem k tělu poměrně malý mozek, inteligentně na tom zřejmě špatně nebyl. Svědčí o tom například důkazy pro organizovaný lov ve skupinách.

image

- S dobře zachovalých a pečlivě prostudovaných otisků kůže tyrannosaurů dnes můžeme s jistotou prohlásit, že byli pokryti šupinami, nikoli peřím.

image

- I přes svou velikost, byly přední končetiny tyrannosaura velmi silné a ohebné, zakončené 10 centimetrů dlouhými drápy. O jejich funkci můžeme stále pouze spekulovat.

image

- Při zvedání ze země si tyrannosaurus vypomáhal svou mohutnou hlavou a silným krkem.

image

- V krku jedné zkameněliny tyrannosaura byl objeven zaseknutý zub jiného jedince stejného druhu.

image

- V Argentině a Africe byly objeveny lebky masožravých dinosaurů ještě větších, než byl tyrannosaurus. A to giganotosaura a carcharodontosaura.

image

- Ve svém ekosystému byl tyrannosaurus vrcholovým predátorem. Naprosto znemožňující biodiverzitu dalších velkých a středních predátorů, jakou známe z jiných období a kontinentů. Středně velké dravce zastali právě dospívající tyrannosauři, kteří postupně dorostli do maximální velikosti. Jediným větším dravcem schopným uživit se v teritoriích tyrannosaurů byl dakotaraptor, přibližně velký jako raptoři z Jurských parků.

image

- Tyrannosuři se zřejmě dožívali 30 - 35 let. V době nejrychlejšího růstu mohli přibrat až 600 kilogramů ročně a zastavil se až ve 20 letech. Tehdy byl tyrannosaurus v plné velikosti. V době uvedení Nadvlády (2022) do kin bude tyrannosuří samici Rexy 34 let.

image

- Paleontolog James Farlow shrnul předpokládané potřeby tyranosaura na základě scény z Jurského parku, v níž sežral právníka. Jestliže tyranosaurus vážil 4,5 tuny a právník asi 86 kg, spotřeboval by predátor během roku podle odhadu 292 vykladačů zákona, aby se nasytil. Naštěstí se to rovná jen třem až čtyřem triceratopsům, a ti byli v křídě rozhodně mnohem dostupnější. 

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Při natáčení scény v Jurském parku (1993), kdy tyrannosaurus promáčkne sklo vozu, vypadl animatronickému modelu zub. Jelikož bylo časově náročné ho umístit zpět, štáb se rozhodl pokračovat bez něj. Na to mysleli i tvůrci Jurského světa (2015) a Zániku říše (2018). Tyrannosaurovi, jménem Rexy, totiž pořád chybí zub na stejném místě. Dinosaurům opotřebované zuby postupně dorůstali, takže i kdyby tvůrci tento kosmetický detail opomenuli, o chybu by se nejednalo.

image

- Na Isla Sorně bylo původně naklonováno sedm tyrannosaurů. Samice Rexy pak byla jako jediná transportována na Isla Nublar. Další dva krále ostrovů, Bucka s partnerkou, potkáváme ve Ztraceném světě (1997).

image

- Samice jménem Rexy, jenž vystupuje v prvním díle s názvem Jurský park (1993) se vrátila po 22 letech v Jurském světě (2015) a poté znovu v Zániku říše (2018). Opět se vrátí i v zakončení série Jurský svět: Nadvláda (2022).

image

- Každý tyrannosaurus v sérii má jedinečné zbarvení a vykazuje pohlavní dimorfismus. Samci jsou menší, zeleně žíhaní s výraznějšími obrysy hlavy. Samice jsou větší a hnědé s tmavými pruhy na hřbetě. Dobře je můžeme porovnat ve Ztraceném světě (1997), kde se objevuje celá rodina. 

image

- Pro tyrannosaura v Jurském parku III (2001) byl použit přebarvený a zrekonstruovaný animatronický model Bucka - samce tyrannosaura ze Ztraceného světa (1997). Při natáčení boje se spinosaurem byl však naneštěstí zničen. Tvůrci potvrdili, že se ve filmu o Bucka nejedná.

image

- Tyrannosaurus v Jurském parku III (2001) je nejmenším z celé série. Jedná se o nedospělého samce. Populární fanouškovská teorie tvrdila, že jde o mládě ze Ztraceného světa (1997), to bylo ale vyvráceno tvůrci.

image

- Mnoho fanoušků pobouřila prohra tyrannosaura se spinosaurem a pomyslné sesazení z trůnu ikonického krále dinosaurů v Jurském parku III (2001). Proto mu tvůrci tento titul znovu slavnostně navrátili rozbitím kostry spinosaura v Jurském světě (2015). 

image