image

HORRIDUS

image

"TŘÍROHÁ TVÁŘ"

image

Triceratops je jedním z největších rohatých dinosaurů. Už když se jako mládě vyklube z vejce o velikosti melounu, má malé rohy, které dorůstají spolu s jedincem. Krátký roh na čumáku, dlouhé rohy nad očima a pevný límec dělají z hlavy triceratopse jeho nepozoruhodnější rys a impozantní obranou. Zřejmě je také požívali při námluvách. Tito "něžní obři" se živí hlavně výhonky a listy.

image

POTRAVA
BÝLOŽRAVEC

nízká vegetace

VÝSKYT
Severní
Amerika

ÉRA
SVRCHNÍ KŘÍDA
před 68 - 66 mil. let

VÝŠKA
3,5 
metru

image

DÉLKA
metrů

POSTOJ
Čtyřnožec

HMOTNOST
10 tun

SOCIOLOGIE
Žijí ve stádech

AGRESIVITA
Nízká

DALŠÍ DRUHY
T. prorsus

FILMY
JP (1993), TLW:JP (1997), JP3 (2001), 
JW (2015), JW:FK (2018), 
JW:CC (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Délka lebky Triceratopse zabírá třetinu délky celého jeho těla.

image

- Většina dinosaurů je popsána podle pozůstatků několika málo jedinců, někdy jen jediného. Mezi zkamenělinami triceratopse se však našlo nejméně 50 celých lebek.

image

- Jedním z nejslavnějších hledačů zkamenělin triceratopse byl John Bell Hatcher. Během prací ve Wyomingu v letech 1888 - 1892 shromáždil 33 lebek, z nichž největší vážila přes 3,3 tuny.

image

- Velké množství zkamenělin triceratopsů bylo nalezeno na jednom místě zvaném Dinosaur Provincial Park, v kanadské provincii Alberta. Podle vědců se jedná o členy jednoho stáda, kteří přišli o život při pokusu o přechod rozvodněné řeky.

image

- V roce 1994 si školáci ve Wyomingu zvolili triceratopse za oficiální státní fosilii. Podobná funkce mu byla přidělena také v Jižní Dakotě.

image

- V roce 1997 bylo v Montaně objeveno unikátně zachované mládě triceratopse, včetně 30 centimetrů dlouhé lebky. Bylo asi jen rok staré a dlouhé kolem jednoho metru.

image

- Dle studie z roku 2010 je triceratops nedospělým jedincem torosaura. Následné přezkoumání lebek tento závěr ale vyvrátil. Torosaurus i triceratops jsou tak nadále různé druhy.

image

- V případě triceratopse byly objeveny velmi dobře zachovalé vzorky zkamenělé kůže. A to z hřbetu, trupu a dokonce i otisk kůže z límce.

image

- Rohy mohl mít triceratops zaživa značně odlišné od dochovaného kostěného základu.

image

- V souvrství Hell Creek byla objevena fosilie nadočnicového rohu triceratopse se zhojeným kousnutím od tyrannosaura.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- V Jurském parku (1993) se nikdy nedozvíme, proč vlastně je triceratops nemocný. Odpověď však můžeme nalézt v románové předloze. Byl opravdu otráven západoindickým šeříkem. Triceratopsové nedokáží žvýkat, proto polykají kameny, které spořádanou vegetaci rozmělní až v žaludku. Zhruba každých šest týdnů si triceratops kameny doplňoval a jak ony kameny sbíral, nechtěně s nimi spořádal i opadané jedovaté bobule šeříku. Scéna s vysvětlením byla v konečném scénáři a dokonce byla i natočena, ale do závěrečného sestřihu se bohužel nedostala. 

image

- Nemocný triceratops z prvního dílu krátce po incidentu uhynul. Na jeho mršině se našly stopy po hodování tyrannosaura. Na Nublaru zůstali ještě další dva triceratopsové. Tyto informace získalo DPG.

image

- Ve třetím díle můžeme z letadla vidět samce triceratopsů se světlými pruhy na hřbetě. Samice je nemají.

image