image

TENERENSIS

image

"NAPODOBITEL KROKODÝLA"

image

Suchomimus je známý díky svému o šedesát centimetrů vyvýšenému hřbetu, ale na rozdíl od svého blízkého příbuzného Spinosaura nemá žádnou plachtu. Má přes metr dlouhou tlamu s přibližně stovkou zubů a obrovské, zahnuté drápy na palcích předních tlap, adaptované k lovu ryb. Byl popsán na základě jediné nalezené kostry nedospělého exempláře.

image

POTRAVA
MASOŽRAVEC

především ryby

VÝSKYT
Afrika

ÉRA
SPODNÍ KŘÍDA
před 121 - 113 mil. let

VÝŠKA
3,5 
metru

image

DÉLKA
11 
metrů

POSTOJ
Dvounožec

HMOTNOST
4 tuny

SOCIOLOGIE
Samotáři

AGRESIVITA
Střední

DALŠÍ DRUHY
Nejsou známé

FILMY
- - -

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Suchomimus dostal jméno díky své tlamě podobné krokodýlí. 

image

- V dospělosti byl suchomimus druhým největším známým spinosauridem. Prvenství drží spinosaurus. 

image

- Spinosauridi jsou považováni za jednu z nejúspěšnějších skupin dinosaurů, neboť prokazatelně osídlili Afriku, Evropu, Asii, Austrálii i obě Ameriky. 

image

- Expedice vedená Paulem Serenem z Chicagské univerzity, která objevila zkamenělinu jediného dosud známého suchomima, strávila v poušti při vykopávkách dva měsíce. Jejich úsilí se však bohatě vyplatilo. Kromě suchomima našli ještě zbytky patnáctimetrových krokodýlů druhu sarcosuchus, obrovských ryb a létajících plazů. 

image

- Suchomimus byl objeven v jižní části saharské pouště na území Nigeru. Před 120 miliony lety bylo však toto území protkáno řekami a bažinami, což byly pro suchomima ideální loviště. 

image

- Někteří vědci soudí, že suchomimus měl na svém hřbetu ostny spojené kožní a tukovou tkání v nízký hřeben. Ten mohl hrát roli při námluvách, zvlášť pokud byl pestře zbarvený, nebo se uplatnil při termoregulaci. 

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Suchomimus se nikdy ve filmech neobjevil. V Jurském parku 3 (2001) se Billy chybně pokusí identifikovat spinosaura jako suchomima nebo baryonyxe. V propagační kampani Jurského světa (2015) je uváděn jako další ze zvířat parku. Žijí tam spolu s příbuznými baryonyxi v okolí řeky. Vidět ho ale můžeme ve videohře Jurassic World Evolution

image