image

ARMATUS

image

"ZASTŘEŠENÝ JEŠTĚR"

image

Stegosaurus je jedním z nejkomplikovaněji zdobených dinosaurů. Tohoto známého jurského býložravce zkrášluje sedmnáct výrazných kostěných desek táhnoucích se od krku až po silný, leč ohebný ocas. Jehož špička je vybavena čtyřmi, metr dlouhými bodci. Ty slouží jako dokonalá zbraň před masožravci. Přední nohy má kratší, než zadní, což usnadňuje spásání rostlin.

image

POTRAVA
BÝLOŽRAVEC

cykasy, kpradiny

VÝSKYT
Severní
Amerika

ÉRA
SVRCHNÍ JURA
před 155 - 150 mil. let

VÝŠKA
3,5 
metrů

image

DÉLKA
metrů

POSTOJ
Čtyřnožec

HMOTNOST
4 tuny

SOCIOLOGIE
Žijí ve skupinách

AGRESIVITA
Nízká

DALŠÍ DRUHY
S. stenops,
S. longispinus

FILMY
TLW:JP (1997), JP3 (2001), 
JW (2015), JW:FK (2018), BaBR (2019), 
JW:CC (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Mozek stegosaura byl velký asi jako mandarinka (dříve chybně srovnáván s velikostí vlašského ořechu). V poměru velikosti těla měl stegosaurus zřejmě nejmenší mozek ze všech známých dinosaurů.

image

- Stegosauři měli v oblasti křížové páteře (nad pánevním pletencem) velkou dutinu obsahující tzv. glykogenové tělísko. To bylo spojeno s nervovým kanálem, kudy prochází mícha. Zřejmě sloužilo k ukládání energeticky bohatých karbohydrátů pro nervovou soustavu, jako u některých dnešních ptáků. Paleontologové se dříve domnívali, že měli „zadní mozkovnu“ ke koordinaci nohou a ocasu. 

image

- Přesný význam kostěných plátů stegosaura není jasný. Zřejmě ale udržovali stálou tělesnou teplotu zvířete. Pláty byly zřejmě protkány hustou sítí krevních cév a proto se, nastaveny plnou plochou ke slunci, rychle ohřívaly. Teplá krev mohla tak být vedena dál do těla. 

image

- Podle některých vědců byl stegosaurus schopen složit své hřbetní pláty přes sebe tak, jak jsou poskládány tašky na střeše.

image

- Lehce stavěná mláďata stegosaurů se zřejmě mohla pohybovat jen po zadních nohách.

image

- Zkameněliny stegosaurů byly v 60. letech 20. století objeveny také na Sibiři nedaleko severního polárního kruhu, kde je dnes po většinu roku teplota hluboko pod nulou. Stegosaurus ale chladem netrpěl - v jeho době bylo podnebí na Sibiři mnohem mírnější. 

image

- Stegosauři byli objeveni také na území Afriky, Číny, Indie a západní Evropy.

image

- Nejlépe zachovaným jedincem je mladý stegosaurus z Wyomingu, jehož z 85% kompletní kostru zakoupilo Britské přírodovědecké muzeum a vystavuje ji od roku 2014 pod přezdívkou "Sophie".

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- V románové předloze sehrál roli nemocného triceratopse stegosaurus.

image

- Stegosauři v původní trilogii jsou od té nové poměrně odlišní. Mají jinou velikost, barvu i stavbu těla. Stegosauři z Jurských světů nemají výrazný zobák, jako ti z Jurských parků.

image

- Steven Spielberg obdržel tisíce dopisů od diváků s dotazy, proč stegosaurus nevystupoval v prvním filmu. Porto se s ním počítalo již od začátku produkce Ztraceného světa (1997).

image

- Pro Ztracený svět (1997) byly sestrojeny dvě animatroniky stegosaurů. Dospělý jedinec a mládě, jménem „Claire".

image

- Většina scén ve Ztraceném světě (1997) s dospělým animatronickým stegosaurem byla nahrazena vizuálními efekty. S obří loutkou s bodci na ocase se tvůrci totiž báli manipulovat kvůli bezpečnosti štábu. Nakonec byl dospělec použit pouze v kleci, ve studiové scéně.

image

- Pro Zánik říše (2018) byla vytvořena obří mršina stegosaura dlouhá neuvěřitelných 17 metrů. Scéna, pro kterou byla určena, se bohužel do konečného sestřihu nedostala.

image