image

AEGYPTIACUS

image

"TRNITÝ JEŠTĚR"

image

Spinosaurus je největším známým teropodem a pozemním masožravcem, který kdy existoval. Své jméno dostal díky charakteristickým výběžkům na hřbetě, mezi nimiž napjatá kůže tvoří plachtu. Ta slouží k regulaci teploty samotného zvířete. Ve srovnání s jinými teropody má, podobně jako gaviál, protáhlé čelisti. Zdá se být adaptovaný pro život i lov ve vodě i na souši.

image

POTRAVA
MASOŽRAVEC

především ryby

VÝSKYT
Severní
Afrika

ÉRA
KŘÍDA
před 112 - 94 mil. let

VÝŠKA
metrů

image

DÉLKA
15 
metrů

POSTOJ
Dvounožec,
čtyřnožec

HMOTNOST
7 tun

SOCIOLOGIE
Samotáři

AGRESIVITA
Velmi vysoká

DALŠÍ DRUHY
Nejsou známé

FILMY
Jurský park 3 (2001)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- První a po dlouhou dobu jediné pozůstatky Spinosaura byly zničeny při bombardování Mnichova v roce 1944.

image

- Až v roce 2013 se podařila zázrakem objevit ještě kompletnější kostra, která nám spinosaura odhalila v zcela novém světle. Z ní učiněná studie v roce 2014 popisuje spinosaura jako obojživelného predátora s vysokou specializací pro rybolov.

image

- Přední končetiny byly dlouhé a objemné, zatímco zadní byly neúměrně krátké a štíhlé. Z toho lze usuzovat, že spinosaurus mohl kráčet i po všech čtyřech. Končetiny, ocas a celková podlouhlá stavba těla byly ale hlavně vhodné k plavání. 

image

- Většina masožravých teropodů měla pilovité zuby ve tvaru čepele. Zuby spinosaura však byly hladké a kuželovité a podobaly se zubům krokodýla, stejně jako tvar čelistí.

image

- Hřeben spinosaura tvořily dlouhé kostěné výrůstky z obratlů, jenž byly potaženy spojitou kožní blánou. Patrně zastával funkci teplotní regulace.

image

- Dříve se spekulovalo, že spinosaurus měl tukový hrb na ukládání tukových zásob podobný hrbům velbloudů. Nové nálezy to spíše vyvrací.

image

- Ve stejnou dobu sdíleli se spinosaurem tatáž území ještě další dva vrcholoví predátoři - bahariasaurus a carcharodontosaurus. Tento netypický jev si vědci vysvětlují tím, že se každý specializoval na jinou kořist a vzájemně si tak nekonkurovali.

image

- Spinosaurus často lovil čtyřmetrové dvojdyšné ryby, dvouapůlmetrové lalokoploutvé ryby, 10 metrů dlouhé pilouny a obrovské želvy.

image

- Spinosaurus je nyní považován za nejdelšího pozemního masožravce.

image

- V roce 1998 byla na Sahaře objevena zkamenělina blízce příbuzného - suchomima, který měl hřbetní výrůstky poměrně krátké. Pomohl ale k rekonstrukci a pochopení spinosaura. 

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Oblíbená teorie ohledně až psychopatického pronásledování skupinky lidí spinosaurem vysvětluje jeho chování tak, že při nezdařilém vzletu nabrali plachtu spinosaura vrtulí letadla (nemluvě také o možném postřelení). Spinosaurus proto začal skupinku lidí pokládat za novou hrozbu, co vnikla do jeho teritoria a je třeba ji eliminovat.

image

- V době vzniku Jurského parku 3 (2001) jsme ještě neměli dobrou představu o tom, jak spinosaurus ve skutečnosti vypadal. Chybějící části těla byly inspirovány jinými teropody a filmový spinosaurus tak připomíná genetického křížence. V propagačních materiálech Jurského světa (2015) to však tvůrci obratně vysvětlili. 

image

- V archivech terminálu Dr. Henry Wu v jednom článku použije větu „Nehoda, kterou jsme zanechali na Sorně, rozhodně dokazuje neomezené možnosti aktivní manipulace a mutace zvířecího genomu.“ Mnozí jsou přesvědčeni, že „nehoda“ je právě spinosaurus a jedná se o prvního genetického křížence. 

image

- Důvod, proč spinosaurus není na seznamu InGENu se dozvíme až v propagační kampani k Zániku říše (2018) v reportážích DPG. Byl totiž i s několika dalšími druhy naklonován nelegálně.

image

- Ač se to mnozí diváci domnívají, kostra spinosaura na Hlavní třídě v Jurském světě (2015) není toho spinosaura, kterého známe z Jurského parku 3 (2001). 

image

- Animatronika spinosaura byla té doby tou největší, nejtěžší a nejrychlejší animatronikou, jaká byla pro film kdy vytvořena.

image

- Pro boj spinosaura s tyrannosaurem se tvůrci chystali použít kromě počítačových efektů i reálné záběry animatronik. Boj animatronik však neměl dlouhého trvání. Silný spinosaurus jediným úderem přední končetiny doslova urazil tyrannosaurovi hlavu. Jeden z tvůrců pak prýštění hydraulické tekutiny z krku tyranosaura popsal slovy „skoro jako by to byla krev.“ Záběr se nakonec bohužel do filmu nedostal, ale krátce byl použit v jednom z trailerů. 

image

- Scéna, kde spinosaurus útočí na loď je inspirována momentem z románové předlohy Jurského parku (1993), kde na vor útočí tyrannosaurus. 

image

- Zpočátku se do Jurského parku 3 (2001) počítalo s baryonyxem. Pro potřeby tvůrců se ale ukázal být příliš malý a nevýrazný. Proto přišel na scénu spinosaurus. Baryonyxe můžeme vidět až v Zániku říše (2018)

image

- V začátcích produkce Zániku říše (2018) se uvažovalo o návratu spinosaura. Nakonec z plánu sešlo. Jeho malá role byla nahrazena carnotaurem a allosaurem.

image