image

ZHUCHENGENSIS

image

"ČÍNSKÁ ROHATÁ TVÁŘ"

image

Sinoceratops se proslavil jako první popsaný ceratopsid nalezený mimo Severní Ameriku. Na tomto mohutném býložravci je nejvýraznější jeho relativně velká hlava. Jako u všech ceratopsidů je specifická. Zdobí ji jeden zahnutý roh na čenichu, nad očima ale nemá žádné. Zato má na svém límci seskupení růžků zahnutých směrem vpřed, připomínající kuriózní korunku.

image

POTRAVA
BÝLOŽRAVEC

nízká vegetace

VÝSKYT
Čína,
Asie

ÉRA
SVRCHNÍ KŘÍDA
před 72 - 66 mil. let

VÝŠKA
metry

image

DÉLKA
metrů

POSTOJ
Čtyřnožec

HMOTNOST
3 tuny

SOCIOLOGIE
Žijí ve stádech

AGRESIVITA
Nízká

DALŠÍ DRUHY
Nejsou známé

FILMY
JW: Zánik říše (2018),
JW: Křídový kemp (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Zkameněliny sinoceratopse byly objeveny v sedimentech souvrství Sin-ke-čuang (Čínská provincie Šan-tung) roku 2008. Byl to významný nález. Jednalo se o prvního známého ceratopsida Asie. 

image

- Popsán a pojmenován byl o dva roky později paleontologem Su Singem a jeho týmem.

image

- Velikost rohu sinoceratopse činí něco přes 30 centimetrů a sloužil především jako bodná zbraň. Ta se rozhodně uplatnila, jelikož se sinoceratopsové jistě často ocitali na jídelníčku čínského ekvivalentu tyrannosaura - zhuchengtyrannuse. 

image

- Celá hlava i s límcem měří kolem 1,8 metru. Bohatě zdobený límec byl jistě pestře zbarven a sloužil k upoutání pozornosti druhu nebo naopak k zastrašení soka. Chránil také zranitelný krk před čelistmi dravců. 

image

- Dosud nebyli v Asii objeveni žádní jiní příbuzní sinoceratopse. Ti se ale nachází spíše v Severní Americe. Domníváme se proto, že předci sinoceratopsů přešli z Ameriky do Asie přes pevninskou šíji Beringii. 

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Od začátku produkce se počítalo s použitím jedince pachyrhinosaura s jedním protrženým oknem límce. To bylo až nápadně podobné Pachymu - hlavnímu protagonistovi snímku Putování s dinosaury (2013). Je možné, že z těchto důvodu byl na poslední chvíli změněn na sinoceratopse, který zraněný límec nemá a díry v něm jsou pro jeho druh biologicky vrozené. 

image

- Scéna, ve které sinoceratops olíznutím vzbudí omráčeného Owena je inspirovaná situací z románové předlohy Ztraceného světa (1997), kde stegosaurus stejně olízne Sarah Hardingovou. Šlo o náhodu nebo zvíře tak jednalo ve snaze Owena zachránit..? 

image

- Nezisková organizace WildAid spolupracovala s tvůrci Jurské série a představitelkou Claire - Bryce Dallas Howardovou na vytvoření kampaně na ochranu nosorožců v Asii a Africe prostřednictvím klipu se sinoceratopsem, který režíroval Colin Trevorrow. 

image