image

IRRFAN KHAN

image

FILMY
Jurský svět (2015)

DATUM NAROZENÍ
7. ledna,

1967

MÍSTO NAROZENÍ
Džajpur,
Indie

VÝŠKA
179 cm

image

image

DATUM ÚMRTÍ
5. listopadu,

2008

MÍSTO ÚMRTÍ
Bombaj,
Indie

image

PROFIL: JURSKÝ SVĚT 

GENERÁLNÍ ŘEDITEL MASRANI GLOBAL

Simon Masrani pochází z Bombaje v Indii. Společnost Masrani Global Corporation zdědil po zakladateli a svém otci Sanjay v roce 1992. Nyní je jejím ctihodným generálním ředitelem, to i včetně dalších sesterských firem, které spolu s otcem založil, nebo odkoupil, jako například M. Energy nebo Mascom.

Tak se dostal i k upadající společnosti InGen Technologies a Jurskému parku Johna Hammonda. Pod Simonovým zodpovědným vedením všechny společnosti jen vzkvétají. Proto mohl uskutečnit i Hammondův sen o zábavním parku plném dinosaurů, který je chloubou a ukázkou pokroku jeho společností. Jako majitel Jurského světa se o něj i patřičně stará. Peníze jsou vedlejší, jde mu hlavně o blaho a spokojenost zvířat a jejich obdivovatelů.


Život si užívá plnými doušky, kvůli společnosti hodně cestuje a svou práci dokáže elegantně spojit se zábavou. Má velký smysl pro humor a nebojí se jednat. Ve své pozici musí být rozhodný, ale svých zaměstnanců si váží a respektuje je. Na oplátku je mezi nimi velmi oblíbený. Projevil se tak být výborným inteligentním obchodníkem i ředitelem, ale hlavně vlídným a pečlivým člověkem. Jako symbol parku nosí prsten s komárem v jantaru.

BIOGRAFIE

Celým jménem Sahabzade Irrfan Ali Khan, se narodil 7. ledna 1967 v Jaipur (Indie, stát Rajasthan), do muslimské rodiny. Jeho matka Begum a otec Jagirdar (prodejce pneumatik) pocházejí z okresu Tonk. Irrfan získal stipendium na National School of Drama v Novém Dillí, ze kterého má titul magistra umění (1984).
Po studiích se přestěhoval do Bombaje, kde hrál v mnoha seriálech. V roce 1988 mu režisérka Mira Nair nabídla miniroli telegrafisty v kultovním filmu SALAAM BOMBAY. O dva roky později se objevil v EK DOKTOR KI MAUT, popř. SUCH A LONG JOURNEY (1998) a dalších filmech, ve kterých zůstal bez povšimnutí. Po mnoha neúspěšných filmech se v roce 2001 dostal do povědomí diváků a kritiků v historickém snímku VÁLEČNÍK. V roce 2003 si zahrál v krátkém filmu CESTA DO LADAKHU, který byl velmi dobře kritikou přijat na mezinárodních festivalech. Ve stejném roce se objevil v titulní roli úspěšné Shakespearovské adaptaci Macbetha, MAABOOL. Za roli padoucha Ranvijaya Singha ve filmu HAASIL (2003), získal cenu Filmfare.


V roce 2005 byl obsazen do hlavní role ve filmu ROG, kritika tehdy psala: „Irrfanovy oči mluví hlasitěji než jeho slova, v každém záběru dokazuje své nadání jako herec...“ Od té doby se objevil v několika filmech, buďto hraje hlavní roli, nebo podpůrnou roli jako padouch. V roce 2007 se objevil v úspěšném snímku METRO, za roli Montyho získal cenu Filmfare, Neméně úspěšná byla i jeho role Ashoky Ganguliho ve filmu JMENOVEC (2007), za kterou byl nominován na cenu Filmfare. Na mezinárodních festivalech rovněž zaujal ve filmech A MIGHTY HEART a DARJEELING S RUČENÍM OMEZENÝM.


I poté co slaví úspěchy v Bollywoodu, nepřerušuje vazby s televizí a objevuje se v show Mano Ya Na Mano. V roce 2008 hraje policejního inspektora v úspěšném filmu MILIONÁŘ Z CHATRČE. Za vynikající výkon v této roli, získal cenu Screen Actors Guild Award. V roce 2009 se objevil ve filmu FACTORY ACID. Irrfan tehdy prohlásil, že se chce v budoucnu objevovat častěji v akčních filmech. Proto ho můžeme vidět ve snímku NEW YORK (agent FBI), NEW YORKU, MILUJI TĚ (obchodník s diamanty). V roce 2010 byl obsazen na tři sezóny v americkém seriálu V ODBORNÉ PÉČI (HBO), kde si zahrál roli Sunila. O dva roky později získal hlavní roli v životopisném filmu PAAN SINGH TOMAR o slavném indickém atletovi. Za tuto roli si Irrfan vysloužil řadu pochvalných recenzí. Ve stejném roce ztvárnil dospělého Pi Patela ve filmu Anga Leeho - PÍ A JEHO ŽIVOT, který proměnil 4 Oscary z 11 nominací a celosvětově vydělal přes 600 milionů dolarů. V roce 2016 jsme měli možnost ho vidět ve filmové adaptaci Dana Browna INFERNO. A v roce 2018 třeba v indickém BLACKMAIL.


23. února 1995 se oženil se spisovatelkou Sutapou Sikdar, se kterou má dvě děti Babil a Ayan. Sutapa o něm řekla, „Byl vždy velmi soustředěný. Vzpomínám si, že když přišel domů, mířil rovnou do ložnice, sedl si na podlahu a četl. My jsme kolem něj chodili, tlachali, ale on nás nevnímal. Dokonce i teď, když čte aspoň jeden Hollywoodský skript týden, dělá „domácí úkoly“. Zůstává vzhůru do tří hodin do rána a píše si poznámky, hledá způsob jak co nejlépe pochopit svou roli a jak ji co nejdokonaleji ztvárnit.“ Sikdar vzpomíná, že když režíroval BANAGI APNI BAAT, 11 krát přepisoval scénař: „Jednou mě vzal na policejní stanici v Bombaji, aby zjistil, jak probíhá policejní vyšetřování.“


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/24477-irrfan-khan/)

image