image

REX

image

"ŠKORPIONÍ KRÁL"

image

Scorpios, označován také jako E750, je prvním záměrně vytvořeným hybridem pro Jurský svět. Hlavní genetik parku, Henry Wu, ho stvořil na základě přání majitele a generálního ředitele - Simona Masraniho. Přílišné kombinování různorodého genetického materiálu však mělo za následek děsivě odpudivý vzhled zvířete a nepředvídatelně agresivní chování. Proto bylo rozhodnuto exemplář E750 neukazovat veřejnosti. Byl uložen do kryogenní komory v podzemních laboratořích Jurského světa.

image

POTRAVA
MASOŽRAVEC

lovec, mrchožrout

VÝSKYT
ISLA NUBLAR
Jurský svět

ÉRA
SOUČASNOST
Hammond Creation Lab

VÝŠKA
2,5 
metru

image

DÉLKA
metrů

POSTOJ
Čtyřnožec,
dvounožec

HMOTNOST
- ? -

SOCIOLOGIE
Neznámá

AGRESIVITA
Velmi vysoká

DALŠÍ DRUHY
Indominus rex,
Indoraptor bellum

FILMY
JW: Křídový kemp (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI GENOMU

- Scorpiova hlava je kvůli genetickému křížení značně znetvořena. Díky krátkému čenichu je zdeformováno dýchací ústrojí, což vede k špatnému ochlazování a ztíženému dýchání zvířete. Podobné potíže mají například i vyšlechtění psi - mopsové nebo boxeři.

image

- Tlamě dominují špičaté kuželovité zuby trčící nesouměrně z čelistí.

image

- Oči jsou oranžově rudé. Mají schopnost vnímání infračerveného spektra - scorpios vidí teplo. Proto je snadné zmást ho ohněm. Má ale také vynikající sluch.

image

- Jméno „scorpios“ pochází od ropušnicovitých ryb (scorpaenidae nebo scorpionfish v angličtině). Díky sekvencím DNA z těchto bizarních mořských ryb získal svou nejkurióznější vlastnost. Jedovaté bodliny na krku, loktech a ocasu. Těla ropušnicovitých ryb jsou totiž porostlá jedovými bodci a jed z těchto jedových žláz patří k těm nejprudším na světě.

image

- Jako většina dinosaurů v parku, má i scorpios zrychlený růst.

image

- Je vysoce agresivní ke všem živým tvorům, se kterými přijde do styku. Dokonce i k vlastnímu druhu.

image

- Díky ostrým drápům dokáže snadno lézt po stromech, odkud na kořist často útočí. Tu si pak odvleče do koruny, podobně jako levhart.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- O souboji dvou hybridních dinosaurů stejného druhu se pro Jurské filmy uvažovalo již delší dobu, ale nikdy se nedostal do konečné verze filmu. V Jurském světě (2015) zabije mimo děj indominus sourozence. V počátcích produkce Zániku říše (2018) se zvažoval souboj černého a bílého indoraptora, přičemž by vítězem byl černý. Nápad byl ale plně využit až v animovaném seriálu Křídový kemp (2020). Akorát jeden scorpius je zde černý a druhý namodrale šedý.

image