image

JULIANNE MOORE

image

FILMY
Ztracený svět: JP (1997)

DATUM NAROZENÍ
3. prosince,

1960

MÍSTO NAROZENÍ
Fayetteville,
Severní Karolína,
USA

VÝŠKA
160 cm

image

image
image

PROFIL: ZTRACENÝ SVĚT 

ZOOLOŽKA SE SPECIALIZACÍ NA CHOVÁNÍ PREDÁTORŮ

Zooložka Sarah Hardingová se ve svém oboru specializuje na behaviorální psychologii zvířat, zejména pak predátorů, včetně těch vyhynulých. Má bohaté zkušenosti s výzkumem a pozorováním živočichů v jejich přirozeném prostředí. Její teorie jsou odvážné, ve vědecké obci však spíše pokládané za kontroverzní. S Ianem Malcolmem se seznámila díky jeho příběhu, kterému uvěřila a byla jím fascinována. Nemůže tak odmítnout neopakovatelnou nabídku Johna Hammonda na účasti v jeho expedici, díky které dostává jedinečnou příležitost zkoumat žijící dinosaury z bezprostřední blízkosti.

image

"Dinosauři byli odjakživa považováni za velice zlé tvory... Vím, že mohu dokázat opak." 

BIOGRAFIE

Julie Anne Smithová alias Julianne Mooreová se narodila v Severní Karolíně, ale nevyrůstala tam. Vlastně vyrůstala všude a nikde zároveň. A to kvůli svému otci - vojenskému soudci (matka dělala na sociálce). Julianne vystudovala herectví na Boston University a hned nato se vrhla do New Yorku na divadelní prkna v hrách autorů všeho druhu, přes Shakespeara až po Carol Churchillova. Dokonce měla tu čest hrát po boku velkého Al Pacino ve hře "Otec". To už byl skok do TV, kde zaujala v několika seriálech. V AS THE WORLD TURNS si střihla dvojroli a získala za ni cenu Emmy.

První výrazný celovečerní úspěch byl UPRCHLÍK, s Harrisonem Fordem. Nejednalo ale o významnou roli. Před tím ěla roličku v thrilleru RUKA NA KOLÉBCE. Hrála v thrilleru s Madonnou TĚLO JAK DŮKAZ, v BENNY A JOON s Johnnym Deppem a v Altmanova na Oscara nominovaných PROSTŘIZÍCH. Následovala spolupráce s dvojicí úspěšných hollywoodských režisérů. Richard Donner natočil akční thriller se Stallonem a Banderasem NÁJEMNÍ VRAZI a Julianne v něm ztělesnila roli počítačové expertky. Komediální rovinu vyzkoušela v remakeu Chrise Columbuse DVA V TOM jako Rebecca - partnerka Hugha Granta. V roce 1996 hrála S Anthonym Hopkinsem v dramatu Jamese Ivoryho PŘEŽILA JSEM PICASSA. V roce 1997 se naopak setkala s velikánem komerčních trháků, když ji Steven Spielberg obsadil jako paleontoložku Sarah Hardingovou po bok matematika Jeffa Goldbluma do dobrodružného ZTRACENÉHO SVĚTA. Další příležitost ji nabídl Paul Thomas Anderson v HŘÍŠNÉ NOCI, za což si donesla nominaci na Oscara i Zlatý glóbus. Bratři Coenové ji obsadili do BIG LEBOWSKY. Po opětovné spolupráci s Altmanem ve VÍTEJTE V HOLLY SPRINGS se dala dohromady s režisérem Gus Van Santou a výsledkem remake Hitchcockova thrilleru PSYCHO. Potom hrála s Oliverem Parkerem v IDEÁLNÍM MANŽELOVI a s Neilem Jordanem HRANICE LÁSKY (nominace na Zlatý glóbus i Oscara). Další výraznou příležitost k předvedení její hereckých schopností Mooreové poskytl znovu PT Anderson v MAGNOLIA. V roce 2001 měla tu čest, že její Ridley Scott a Dino De Laurentis dovolili přebrat roli agentky FBI po Jodie Fosterové ve filmu HANNIBAL. Následně si Julianne Mooreová oddechla ve sci-fi komedii EVOLUCE s Davidem Duchovnym. Poté OSTROVNÍ ZPRÁVY Lassee Hallströmea. Herečce přišla vhod spolupráce s režisérem Stephenem Daldryem v HODINÁCH. Následovali snímky ZÁKON PŘITAŽLIVOSTI a DALEKO OD NEBE.


Mezi další významnější snímky posledních dvou dekád (2019) patří POTOMCI LIDÍ (2006), NEXT (2007), OKO DRAVCE (2008), NON-STOP (2014), HUNGER GAMES: SÍLA VZDORU (2014, 2015) nebo KINGSMAN: ZLATÝ KRUH (2017).


Dodejme, že Julianne Mooreová se po manželství s hercem Johnem G. Rubinem (1986 - 1995) dala dohromady se scenáristou Bartem Freundlich, se kterým žije od roku 1996 a mají dvě děti.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/138-julianne-moore/)

image