image

PETE POSTLETHWAITE

image

FILMY
Ztracený svět: JP (1997)

DATUM NAROZENÍ
7. února,

1946

MÍSTO NAROZENÍ
Warrington,
Anglie,
Velká Británie

VÝŠKA
175 cm

image

image

DATUM ÚMRTÍ
2. ledna,

2011

MÍSTO ÚMRTÍ
Shrewsbury,
Anglie,
Velká Británie

image

PROFIL: ZTRACENÝ SVĚT 

LOVEC & VELITEL OPERACE: SKLIZEŇ

Roland je zkušeným profesionálním lovcem z Mombasy v Keni. Je považován za nejlepšího z nejlepších. Dobře založen a znuděn svými častými úspěchy je přesvědčen, že na Zemi již neexistuje výzva, která by stála za jeho angažmá. Najednou ho vyhledá dobrý přítel Ajay Sidhu kvůli nabídce od Petera Ludlowa, aby vedl expedici lovců s označením Operace: Sklizeň na ostrov Sorna. Roland zpočátku odmítá, když se však dozví, co se na ostrově skrývá, souhlasí pod podmínkou, že do sbírky trofejí přidá svou vytouženou kořist.

BIOGRAFIE

Pete Postlethwaite se narodil v anglickém Warringtonu 7. února 1945. O herectví jako takové se začal zajímat poměrně v pozdním věku, ve svých 24 letech. Jako mnoho anglických herců, snažil se Pete prosadit hlavně v divadle. Známé je hlavně jeho působení v Manchester Royal Exchange, Bristol Old Vic a Liverpool Everyman. Díky své fyziognomii byl často obsazován do rolí přísných či záporných postav. V divadle se také poprvé setkal s Danielem Day-Lewisem, s nímž poté hrál v několika filmech.

K filmu se Postlethwaite dostal celkem pozdě, hrál sice ve filmu Ridleyho Scotta SOUPEŘI, ale prosadit se dokázal až v 43 letech ve filmu DISTANT VOICES, STILL LIVES, kde sugestivně ztvárnil muže týrajícího svou ženu a děti. Po pár rolích, kdy se objevil v Zefferilliho ztvárnění dramatu HAMLET, Fincherově VETŘELEC 3, se znova potkal se svým dlouholetým přítelem Day-Lewisem ve dvou filmech, POSLEDNÍ MOHYKÁN a VE JMÉNU OTCE. Za výkon ve druhém jmenovaném byl v roce 1993 nominován na Oscara za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli. Zajímavostí je, že hrál roli otce právě Day-Lewise, který je pouze o 12 let mladší.


Počátek 90. let byl pro tohoto Angličana s ostře řezanými rysy velice úspěšný, neboť si v roce 1995 zahrál ve velice vydařeném snímku OBVYKLÍ PODEZŘELÍ právníka Kobayashiho. Film je dodnes považován za jeden z nejlepších vůbec. Následující dva roky byly pro něho velice vyčerpávající, protože hrál v 10ti filmech, z nichž nejdůležitější byli určitě DRAČÍ SRDCE, ROMEO A JULIE od Baze Luhrmanna nebo Spielbergův ZTRACENÝ SVĚT a AMISTAD.


Na konci 90. let se rozhodl ubrat na četnosti filmů a taktéž už nepřišel žádný vyslovený hit, ve kterém by mohl tento charakterní herec předvést svoje umění. Za zmínku stojí pouze OSTROVNÍ ZPRÁVY, thriller NEPOHODLNÝ a horror TEMNÉ VODY. V menších rolích se objevil v SOLOMON KANE, remake SOUBOJ TITÁNŮ, POČÁTEK, MĚSTO a naposledy v JE TŘEBA ZABÍT BONA.


V roce 2009 mu byla diagnostikována rakovina jater. Po dlouhém boji jí nakonec podlehl 2. ledna roku 2011 ve věku 64 let. Zanechal po sobě svoji ženu a dvě děti které hodlají pokračovat ve stopách otce.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/264-pete-postlethwaite/)

image