image

THOMAS F. DUFFY

image

FILMY
Ztracený svět: JP (1997)

DATUM NAROZENÍ
9. listopad,

1955

MÍSTO NAROZENÍ
Newark,
New Jersey,
USA

VÝŠKA
- ? -

image

image
image

PROFIL: ZTRACENÝ SVĚT 

PALEONTOLOG & ODBORNÍK OPERACE: SKLIZEŇ

Paleontolog Robert Burke je najat Peterem Ludlowem do týmu Operace: Sklizeň jako přední odborník na dinosaury. Jeho závěry a teorie se až příliš často ukazují být nesprávné. Jednou z nich je i tvrzení, že Tyrannosaurus je samotář. S tím nesouhlasí Sarah Hardingová, která se snaží dokázat opak.

BIOGRAFIE

Celým jménem Thomas Francis Duffy se narodil 9. listopadu, 1955 v Newarku v New Jersey, USA. Je herec, spisovatel, hudebník a sportovec. Během studia na Woodbridge High School hrál fotbal, lední hokej, tenis, závodil v běhu a byl aktivní v dramatické a vokální hudbě. Byl také studentem na Ohio University, kde také hrál fotbal i hokej. Duffy se účastnil konkurzu na operu, byl obsazen a nakonec promoval na BFA v herectví. Byl členem mistrovského hokejového týmu Ohia 1979 MCHL. V roce 1980 dorazil do Hollywoodu a začal s hereckou kariérou.

Odstartoval jí menší rolí v televizním hokejovém snímku ZÁZRAK NA LEDĚ (1981). Poté přišel průlom s kinofilmem PŘÁNÍ SMRTI 2 (1982), kde ztvárnil Bronsonova záporáka Nirvanu. Přišla řada malých televizních rolí např. v ZÓNĚ SOUMRAKU nebo MACGYVER. Malé role ve filmu Cameronově sci-fi PROPAST (1989), hororu VLK (1994) nebo Emmerichově sci-fi DEN NEZÁVISLOSTI (1996).


Na roli paleontologa Dr. Roberta Burkea ve Spielbergově ZTRACENÉM SVĚTĚ (1997) se pilně připravoval. Cestoval se známým paleontologem Dr. Robertem Bakkerem (Burke je ve filmu jakousi parafrází právě na Bakkera) na vykopávky dinosaurů do Wyomingu, aby ho při práci pozoroval a pracoval s ním. Během své spolupráce odkryly zhruba 40 dinosauřích fosilií. Objevil se ve snímku MERCURY (1998) s Bruicem Willisem. V roce 1999 si zahrál v epizodě AKTŮ X. Ztvárnil také vedlejší roly v nostalgicky laděném mysteriózním sci-fi producenta Stevena Spielberga a režiséra J.J. Abramse SUPER 8 (2011).


Jeho nejmladší sestra Patricia byla v roce 1990 ve Woodbridge v New Jersey zabita opilým řidičem. Dva roky nato Thomasova otce, Petera T. Duffyho, potkal úplně stejný osud.

image