image

SAMUEL L. JACKSON

image

FILMY
Jurský park (1993)

DATUM NAROZENÍ
21. prosince,

1948

MÍSTO NAROZENÍ
Washington,
District of Columbia,
USA

VÝŠKA
189 cm

image

image
image

PROFIL: JURSKÝ PARK 

VRCHNÍ INŽENÝR JURSKÉHO PARKU

Ray, celým jménem John Raymond Arnold, je vrchní technický inženýr Jurského parku. Jeho přehled o všech systémech, které park využívá, je obdivuhodný. Bohužel se musí až příliš často vypořádávat s nedokonalostmi a poruchami, která tato novodobá a neodzkoušená technologie vykazuje. Proto se uklidňuje pokuřování svých oblíbených cigaret.

BIOGRAFIE

Samuel L. Jackson se narodil ve Washingtonu, ale vyrůstal v jižanském prostředí státu Tennessee. Ještě než vůbec přičichl k herectví, živil se tento charakterní a uznávaný herec jako vrátný Manhattanského hotelu Plaza. Nicméně už tehdy měl za sebou studia herectví na Morehouse Colledge v Atlantě, takže se nemusel bát, že bude otvírat dveře svým bohatším spoluobčanům až do smrti.

Jackson totiž účinkoval v hereckém spolku Negro Ensemble Company, kde hrál např. po boku Morgana Freemana, takže na sebe pomaloučku, potichoučku upozorňoval a začínal získávat první role u filmu - především třeba ve Formanově dramatu RAGTIME nebo CHALOUPCE STRÝČKA TOMA. Výrazně mu pomohlo i jeho přátelství s Eddiem Murphym, se kterým si zahrál v jeho snímcích SPROSŤÁK EDDIE (což byla spíše sbírka komediálních skečů) a CESTA DO AMERIKY - vůbec v posledním jmenovaném snímku si Sam střihl vyloženě nepřehlédnutelnou roli a to lupiče, který s brokovnicí vběhne do fast foodu, aby byl promptně zlikvidován právě Eddiem Murphym a jeho koštětem. Jackson byl vůbec typ vhodný pro padouchy a mafiány a jeho herecký rejstřík už podobných postav obsahuje nesčetně! Připomeňme například MOŘE LÁSKY, MAFIÁNY nebo PULP FICTION.


Navíc když se Jackson prosazoval, výrazně mu bylo pomoženo i ze strany Spika Leeho, který ho permanentně obsazoval do svých snímků (MÝ LEPŠÍ BLUES, BLÁZINEC VE ŠKOLE). Především ve snímku HOREČKA DŽUNGLE předvedl Jackson doslova strhující výkon v roli drogově závislého bratra hlavní postavy. Jinak je Jackson typ vyloženě pracovitý - stíhá klidně 3 až 4 filmy ročně a střídá nezávislé projekty s komerčními. Z jeho obsáhlé filmografie uveďme například JURSKÝ PARK Stevena Spielberga, VYVOLENÝ M. Nighta Shyamalana, KRVAVÉ HOUSLE, VYJEDNAVAČ, ÚTOK Z HLUBIN, PARAGRAF 187, ŠÍLENEC, CHANGING LANES nebo XXX (vrátil se i druhém a třetím díle). Jackson si v první trilogii STAR WARS zahrál Jedie Mace Windu. Když chtěli novináři vědět něco více o jeho postavě, Jakcon jim stroze, ale vtipně odpověděl: „Je černej!“


Od začátku nového tisíciletí si zahrál spoustu významných rolí a z zájem o něj stále neupadá. Jmenujme například S.W.A.T. – JEDNOTKA RYCHLÉHO NASAZENÍ, POKOJ 1408, JUMPER, NESPOUTANÝ DJANGO, remake ROBOCOP, KINGSMAN: TAJNÁ SLUŽBA, OSM HROZNÝCH nebo LEGENDA O TARZANOVI. Na ostrov obývaný tvory z dávných dob se vrátil ve snímku KONG: OSTROV LEBEK. S režisérem M. Nightem Shyamalanem uzavřeli trilogii „superhrdinů ve skutečném světě“ SKLENĚNÝM. Stále účinkuje v Marvelovských komiksovkách AVENGERS jako zakladatel Nick Fury.


Od roku 1980 je ženatý s LaTanya Richardson Jackson a mají jedno dítě.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/425-samuel-l-jackson/)

image