image

LONGICEPS

image

"BEZZUBÉ KŘÍDLO"

image

Nechvalně známý pteranodon z konce období křídy je v Jurském světě největším pterosaurem, neboli létající plaz. Má větší rozpětí křídel, než kterýkoliv známý pták. Dlouhý výrůstek na hlavě je u samců výrazně větší a patrně slouží při letu ke kormidlování a udržení stability. I když se živý převážně rybami, je při ochraně potomstva nebo pocitu ohrožení agresivní.

image

POTRAVA
MASOŽRAVEC

především ryby

VÝSKYT
Evropa,
Amerika

ÉRA
SVRCHNÍ KŘÍDA
před 89 - 71 mil. let

VÝŠKA
metry

image

ROZPĚTÍ
metrů

POSTOJ
Letec,
čtyřnožec

HMOTNOST
30 kilogramů

SOCIOLOGIE
Hnízdí
v koloniích

AGRESIVITA
Vysoká

DALŠÍ DRUHY
P. sternbergi

FILMY
TLW:JP (1997), JP3 (2001), 
JW (2015), JW:FK (2018), BaBR (2018), 
JW:CC (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Pteranodoni žili v koloniích na útesech u mořského pobřeží, odkud podnikali výlety na moře za potravou.

image

- Samice pteranodonů měly širší pánev než samci, pravděpodobně kvůli snazšímu snášení vajec.

image

- Zkamenělé zbytky natrávené potravy pravěkých ryb obsahovali mimo jiné kosti preondactyla, jednoho z nejstarších ptakoještěrů. Létající plazy tedy občas zřejmě nezvládli dopad na mořskou hladinu nebo se při letu těsně u hladiny stali sami kořistí ryb. 

image

- Pteranodon měl dlouhý tenký zobák zahnutý nahoru. Ryby mohl lovit za letu, když ponořil zobák pod hladinu. Ostré hrany zobáku dokázaly rybí tělo snadno překousnout. Menší ryby si mohl ukládat do vaku ve spodní čelisti zobáku.

image

- Dlouhý hřeben, u samců výrazně větší, zřejmě vyvažoval zobák, když pteranodon lovil za letu ryby pod mořskou hladinou. Pravděpodobně se uplatnil také jako kormidlo pomáhající udržovat směr letu. 

image

- Křídla byla tvořena pružnou a pevnou kožní blánou, napjatou mezi prodlouženým čtvrtým prstem předních končetin a zadníma nohama.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Pteranodoni se původně měli objevit v rozsáhlé akční sekvenci zakončující Ztracený svět (1997). Steven Spielber se ale nakonec rozhodl soustředit se na osud tyrannosauří rodiny v San Diegu. Pteranodony krátce ukázal alespoň v posledním záběru filmu. Úseky z naplánované scény pak byly použity v Jurském parku 3 (2001) a Jurském světě (2015).

image

- Proč ve Ztraceném světě (1997) pteranodoni volně létají po ostrově zatímco v Jurském parku 3 (2001) jsou uvězněni ve voliéře? Porovnejte jejich vzhled a odpověď se nabídne. Jde totiž o jiný druh. O důvodu, proč jsou tak odlišní, nebo proč nebyli také vypuštěni, můžeme jen spekulovat. 

image

- Pteranodoni Jurského parku 3 (2001) mají oproti svým bezzubým fosilním předlohám v zobáku spoustu zubů. To způsobila manipulace s jejich DNA.

image

- V úvodní scéně Jurského parku 3 (2001) náhle zmizí posádka člunu, nikdy se ale nedozvíme, co se s ní stalo. Podle scénáře byli viníky právě pteranodoni.

image

- Pteranodoni z Jurského světa (2015) mají opět odlišný vzhled. Nejnápadnější je radikální zmenšení typického hřebenu. Většina z nich má červenou hlavu. Vzácně ale uvidíme pteranodony i s tyrkysovou hlavou, podobně jako ve Ztraceném světě (1997).

image

- Nepřirozeně agresivní útok pteranodonů v Jurském světě (2015) objasnilo na svém webu DPG ve zprávě „Záchrana masožravců z Isla Nublaru“. Stalo se tak v důsledku nevhodné voliéry a péče. Podobné vysvětlení se nabízí i u situace z Jurského parku 3 (2001). Pteranodoni buď před lidskými vetřelci chránili své hnízdiště a mladé, nebo byli po dlouhém pobytu v malé voliéře natolik vyhladovělí, že skočili po všem, co se nabízelo.

image

- Lov ryb pteranodonů v Jurském světě (2015) byl inspirován dnešním mořským ptákem terejem. Terejové se vrhají střemhlav pod mořskou hladinu pro kořist jako torpéda.

image

- První Jurský park (1993) končí záběrem, kdy Alan pohlédne z okna helikoptéry na prolétající pelikány. Ztracený svět (1997) končí záběrem na tyranosaury, stegosaury a nakonec pteranodony letícími nad nimi. Jurský park 3 (2001) pro změnu končí záběrem, kdy Alan pohlédne z okna helikoptéry na prolétající pteranodony. Jurský svět (2015) končí záběrem na řvoucí Rexy, zatímco pteranodoni krouží nad opuštěným parkem. V závěru Zániku říše (2018) jede Owen s Claire autem podél pobřeží. Když pohlédnou z okna, vidí pteranodony v západu slunce. V první potitulkové scéně série pak pteranodoni dorazili do Las Vegas.

image