image

WILLIAM HALL MACY

image

FILMY
Jurský park 3 (2001)

DATUM NAROZENÍ
13. března,

1973

MÍSTO NAROZENÍ
Miami,
Florida,
USA

VÝŠKA
173 cm

image

image
image

PROFIL: JURSKÝ PARK 3 

PODNIKATEL & BÝVALÝ MANŽEL AMANDY

Podnikatel a milionář Paul Kirby spolu se svou ženou Amandou kontaktují doktora Alana Granta s netradiční nabídkou. Oba, jakožto dosti náruživý cestovatelé, co si můžou ledacos dovolit, mají za sebou již řadu jedinečných dobrodružných cest. Proto žádají zkušeného paleontologa, aby jim dělal průvodce při vyhlídkovém přeletu nad Isla Sornou. Alan se zpočátku výpravy zdráhá, ale s částkou, kterou mu neodbytní manželé za jeho služby nabízejí, by mohl pokrýt náklady na vykopávky. V těch by jinak nemohl nadále pokračovat. Brzy se však ukazuje, že Kirbyovi nejsou vůbec těmi, kým tvrdí.

BIOGRAFIE

William H. Macy se narodil 13.3.1950 v Miami. Vyrostl v luteránské rodině. Jeho otec William létal za 2. světové války s bombardérem B-17, za zásluhy byl vyznamenán medailí. Po válce pracoval v konstruktérské firmě v Atlantě, poté převzal pojišťovací agenturu. Matka Lois přišla ve 2. světové válce o svého prvního manžela, zahynul roku 1943, má s ním syna Freda Merrila.

Po absolvování střední školy Cumberlande v Marylandu William vystudoval veterinární lékařství v Západní Virginii. Během studií na vysoké škole se seznámil s Davidem Mametem, pod nímž později studoval herectví. William ho považoval za největšího soudobého dramatika. Roku 1972 se Macy, Mamet a pozdější úspěšný scénárista Steven Schachter stěhují do Chicaga, kde zakládají divadelní scénu St. Nicholas Theatre. Macy tedy jako mnoho jeho kolegů začal na divadle.


Macy patří k hercům, jejichž role výrazně určuje jejich zjev. Svým vzezřením ušlápnutého slabocha si přímo o zařazení do této škatulky říká. Daří se mu však bez problémů tomuto stereotypu uhýbat. Na druhou stranu dvě postavy tohoto druhu jsou možná jeho vůbec nejlepší - jeho asi nejznámější rolí je obchodník s automobily Jerry Lundegaard ve filmu bratří Coenů FARGO a nešťastně zamilovaný homosexuál v MAGNOLII. Mezi jeho další významné role patří agent FBI ve VRTĚTI PSEM, profesor obviněný ze sexuálního obtěžování ve filmu OLEANNA, mariňák v HRÁČSKÉ DOUPĚ, AIR FORCE ONE, MAGNOLIA, JURSKÝ PARK III, SAHARA, DĚKUJEME, ŽE KOUŘÍTE, DIVOČÁCI, OBHÁJCE, POKOJ.


Velmi významná je Macyho televizní tvorba, získal za ní několik cen Emmy a řadu dalších ocenění (TV filmy ANDĚL STRÁŽNÝ, OD DVEŘÍ KE DVEŘÍM, JAK UKRÁST SINATRU). Za svojí filmovou tvorbu byl nominován na Oscara a Zlatý glóbus (FARGO). Momentálně (2019) aktivně působí v úspěšném seriálu SHAMELESS. Od roku 1997 je ženatý s herečkou Felicity Huffmanovou, mají spolu dvě dcery, žijí v Los Angeles.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/442-william-h-macy/)

image