image

WALKERI

image

"TÉMĚŘ JEŠTĚR S HŘEBENEM"

image

Parasaurolophus je velký kachnozobý dinosaurus, který se potuluje ve stádech po planinách a v bažinách. Je pozoruhodný zejména díky své protáhlé nosní dutině připomínající hřeben, s jejíž pomocí vydává krásné zvuky podobné lesnímu rohu. Při pasení a putování se pohybuje po všech čtyřech nohách, v případě nebezpečí ale prchá po zadních a je tak rychlejší.

image

POTRAVA
BÝLOŽRAVEC

plody, vegetce

VÝSKYT
Severní
Amerika

ÉRA
SVRCHNÍ KŘÍDA
před 76 - 73 mil. let

VÝŠKA
3,5 
metru

image

DÉLKA
9,5 
metrů

POSTOJ
Čtyřnožec,
dvounožec

HMOTNOST
4 tuny

SOCIOLOGIE
Žijí ve stádech

AGRESIVITA
Nízká

DALŠÍ DRUHY
P. tubicen,
P. cyrtocristatus

FILMY
JP (1993), TLW:JP (1997), JP3 (2001), 
JW (2015), JW:FK (2018), BaBR (2019), 
JW:CC (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Parasaurolophův dutý hřeben je celý propojen trubicemi s jeho nozdrami.

image

- V roce 1997 se vědci v Novém Mexiku pokusili pomoci zrentgenované lebky a speciálního počítačového programu napodobit zvuk, jaký parasaurolophus mohl vydávat. Výsledkem bylo podle očekávání hluboké, rezonující troubení.

image

- P. walkeri byl objeven jako první (r. 1920) a jeho výjimečný hřeben způsobil v tehdejší paleontologii nemalé pozdvižení. P. tubicen měl největší hřeben, ze všech tří druhů (dlouhý 1 m) a měl zřejmě také nejhlubší tón. P. cyrtocrystatus měl hřeben nejkratší a zahnutý dolů. Jeho zvuky byly zřejmě vysoké a pištivé. Dle jedné zastaralé teorie se jednalo o samici jiného druhu.

image

- Ačkoliv parasaurolophus nebyl žádný drobeček, mezi ostatními kachnozobými dinosaury byl velký jen průměrně. Největší z nich, shantungosaurus, dorůstal délky přes 15 metrů.

image

- O parasaurolophech víme zatím poměrně málo. Všechny poznatky vycházejí z nálezu a prozkoumání šesti lebek, z nichž se žádná nezachovala celá.

image

- V roce 2009 byl v Utahu učiněn objev úžasně zachovaného, asi ročního, 2,5 metru dlouhého mláděte prasaurolopha, které bylo pojmenováno „Joe“. Dochovalo se i s otisky kůže a vnitřní strukturou dýchacích cest i lebečního hřebene. Objev byl však oznámen až v roce 2013.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- V každém díle původní trilogie mají parasaurolophové odlišné zabarvení. Jurský park (1993) má parasaurolophy zelené s černým hřbetem a svislými pruhy. Ztracený svět (1997) zase hnědé, samci mají paroh červený. Jurský park 3 (2001) má zelenou variantu na hnědý vzhled ze Ztraceného světa. V každém díle jsou pak jistí jedinci mírněji odlišně zabarvení, zřejmě z důvodu pohlavního dimorfismu. Jedinci z Jurského světa (2015) a Zániku říše (2018) mají pestřeji zbarvenou variantu kůže ze Ztraceného světa.

image

- Pro Ztracený svět (1997) byla vytvořena mršina parasaurolopha, plánovaná do alternativního úvodu filmu. Onu mršinu měla vytáhnout zaklíněnou v síti japonská rybářská loď. I když se scéna do finálního sestřihu nedostala, mršina byla použita také v doupěti tyrannosaurů. Přebarvena byla použita opět v Jurském parku 3 (2001), ve scéně s hodujícím tyrannosaurem. 

image