NIGERIENSIS
"STATEČNÝ JEŠTĚR"
Ouranosauři se ve velkých stádech brodí bažinami, kde shánějí rostliny vhodné k snědku. Většinu života tráví na všech čtyřech. Při potřebě dosáhnout na potravu, utéci nebo v nutnosti čelit nepříteli jsou schopni se vzpřímit na silné zadní končetiny. Uvolní si tak přední paže s velkými drápy na palcích, které používají jako bodné zbraně proti dravcům, stejně jako příbuzní iguanodoni. I když hlavní ochranou je početnost jejich stád. Zbylé drápy tvoří jakási kopýtka. Zápěstní kůstky mají spojené kvůli zesílení a stabilitě.
ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE
- Ouranosaura objevil francouzský paleontolog Philippe Taquet z Pařížského přírodovědeckého muzea. Stalo se tak v roce 1965 během expedice do Nigeru. Pojmenoval ho po tamním ještěrovi, kterého v arabštině nazývají „ouran“.
- Tento zvláštní býložravec je jakýmsi vývojovým mezičlánkem mezi příbuznými iguanodony a hadrosaury (kachnozobí dinosauři). Proto sdílí vlastnosti a znaky obou těchto dinosauřích skupin.
- Nejzajímavějším znakem ouranosaura je jedinečný útvar na hřbetě. Ten tvoří značně prodloužené neurální trny obratlů. S největší pravděpodobností byly potažené kožovitou blánou a tvořící tak celistvou hřbetní plachtu. Zajímavostí je, že ouranosaurus ve spodní křídě sdílel území severní Afriky spolu s dravým spinosaurem, u kterého se vyvinul totožný útvar. Tento útvar nejspíše sloužil k termoregulaci těchto obrovských zvířat. Byl protkán hustou cévní sítí, která odváděla přebytečné teplo z jejich těl. Sekundárně hřebeny možná sloužily při námluvách nebo zastrašování nepřátel, kdy se vlivem přílivu hormonů mohly zbarvit do pestrých barev. Jiné teorie nicméně tvrdí, že spíše než o plachtu, šlo o masivní hrb, který můžeme vidět například u dnešních bizonů.
- Čelisti ouranosaurů lemují řady hrbolatých a listových zubů skryté velkými lícemi. Tlamu zakončuje placatý bezzubý zobák. Spolu se silnými žvýkacími svaly se jedná o dokonalý nástroj ke zpracování tuhé vegetace.
- Na vrcholku hlavy a mezi očima má ouranosaurus široké výrůstky. Ty zřejmě podpíraly sukovité útvary z keratinu. Podobné mají i dnešní žirafy. Ouranosauři je nejspíše využívali při trkání a přetlačování ve vzájemných soubojích o postavení ve stádě, bojích o samice, při námluvách, nebo jako rozpoznávací indikátor jedinců.
ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ
- Prvně se ouranosaurus v Jurské franšíze objevuje ve videohře Jurassic World Evolution, kde je vyobrazen s masitým hrbem. Následně byl představen v animované sérii Jurský svět: Křídový kemp se zcela jiným vzhledem s kožovitou plachtou.