image

NOVINKY Z JURSKÉHO SVĚTA

Nový plakát, fotka, ukázka v ČR a video-hra

[ 10. června 2021 ]

image

První fotka z filmu - dravý opeřený moros

Byl zveřejněn nový plakát k filmu. Vyobrazuje komára sedícího na kůži dinosaura se sloganem „Tady to vše začalo“. Láká nás na exkluzivní prodlouženou ukázku, která bude promítána v kinech IMAX před Rychle a zběsile 9. Dojde k tomu ve více než 40 zemí po celém světě, VČETNĚ ČESKÉ REPUBLIKY! V Česku je premiéra Rychle a zběsile už příští týden - 17. června. Kino IMAX je zde pouze jedno - CinemaCity v Praze. Budou tam tedy i dinosauři a bude jich mnoho…

image

Nový plakát - "TADY TO VŠE ZAČALO"

První fotka, kterou máme tu čest vidět je z této chystané ukázky. Půjde prolog k filmu, který uvidíme za rok. Zavede nás do 65 milionů let vzdálené minulosti. Do období pozdní křídy. Vůbec poprvé v sérii tak budeme mít možnost vidět dinosaury ve svém nejpřirozenějším prostředí, bez lidí, či moderního vlivu. Čistokrevné, geneticky nemodifikované. Tvůrci slibují to nejrealističtější a paleontologicky nejkorektnější vyobrazení všech dinosaurů v tomto pravěkém úvodě, než kdykoliv jinde před tím.

Nebude jich zrovna málo. 6 druhů, které jsme ve filmech neměli zatím možnosti vidět zastupují malý tyrannosaurid moros (na snímku), vůbec první dinosaurus v sérii s peřím! Dále pak slibovaný giganotosaurus (zřejmě majitel obří čelisti na snímku, u které stojí moros), titánský sauropod dreadnoughtus, jeden z největších ptakoještěrů quetzalcoatlus, mongolský oviraptor a iguanodon. Měli bychom se také dostat i do přítomnosti, kde se volní klonovaní dinosauři střetávají s civilizací. V nich zřejmě uvidíme již známého tyrannosura a nasutoceratopse, z krotkého filmu Battle at Big Rock (2019).


Stopáž videa činí 5 minut a bude využívat plný poměr stran digitálního IMAXu – 1,90:1. Je zkrátka koncipováno pro ta největší plátna na světě. Jde o slavnostní přivítání diváků kin po dlouhé uzavírce a také oslava samotné Jurské série. Právě tento červen měla mít Nadvláda premiéru, ale kvůli pandemii byla odložena o rok.


Další velkou novinkou je oznámení videohry Jurassic World: Evolution 2. To proběhlo prostřednictvím podmanivého traileru za doprovodu klasické hudby, parádně vypadajících dinosaurů a filozofickém komentáři Iana Malcolma (Jeff Goldblum). Hra má vyjít koncem roku a máme se těšit na nové dinosaury, včetně dlouho žádané premiéry vodních plazů v akváriích. Nové prostředí, rozsáhlé možnosti, známé postavy a dosud nevídaný rozsah i realismus.

Oznámení hry Jurassic World: Evolution 2 - Trailer

image

Budeme potřebovat větší loď

[ 11. května, 2021 ]

image

Na nové fotce z natáčení Jurského světa: Nadvláda vidíme režiséra Colina Trevorrowa diskutujícího s herci na lodi Chrisem Prattem (Owen) a Omarem Sy (Barry). Loď je nejzajímavější. (Že by Owen a Barry chytali mosasaura?) Na boku vidíme žluté bóje jako z Čelistí. Na horní palubě v předu si všimněte žraločích čelistí na tomtéž místě, kde byly i na Orce, lodi z Čelistí. A nakonec jméno lodi je „Fair Spanish Lady“ - píseň, která zazněla právě v ikonických Čelistech Steven Spielberga z roku 1975. Není to přitom prvně, kdy nová trilogie Parků odkazuje na filmy producenta a otce série Stevena Spielberga, zejména pak právě na ony Čelisti. Film bude podobnými referencemi jistě nabitý.

V čerstvém vydání magazínu Empire se režisér Colin Trevorrow rozpovídal o problematickém natáčení nového Jurského parku během pandemie... 

Například mu zavolali ze studia, že natáčení bude muset být od následujícího dne přerušeno. Nikdo nevěděl, kdy se budou moci k dané scéně a hotovému placu vrátit. Štáb měl před sebou ale ještě většinu natáčecího dne. Přes rozruch se rozhodli v tento den scénu ještě dotočit a vše se povedlo. Výsledek se dostal do filmu. Štáb se k natáčení nakonec vrátil až po třech měsících. Naštěstí alespoň nemuseli dokončovat rozdělanou scénu.

Nejkritičtější okamžiky však zažívali tvůrci v říjnu. K dokončení natáčení zbývalo už jen málo, když ve štábu začalo přibývat pozitivních případů. Reálně tak hrozilo, že natáčení bude přerušeno z filmem hotovým z devíti desetin a bude se muset zkrátka dodělat s tím co bylo. Život si ale našel cestu a štábu se nakonec podařilo natočit vše, co potřebovali. 

Jurský svět: Nadvláda měl mít premiéru již tento červen. Kvůli pandemii byla však posunuta na 9. června 2022.

image

Noví dinosauři v Nadvládě

[ 7. března, 2021 ]

image

Před nedávnem uniklo několik konceptů dinosaurů z Jurského světa: Nadvlády. Není jasné, zda se dinosauři v této podobě ve filmu skutečně objeví, nebo zda vůbec se dostanou do finálního sestřihu filmu. Nic jiného ale bohužel nemáme, tak si je pojďme probrat.

Jak říkají tvůrci Jurské série - "Dinosauři jsou ta nejlepší filmová monstra, protože jsou skuteční." Nemohu více souhlasit. Díky fosilizovaným pozůstatkům víme, jak asi zhruba vypadali. Zároveň toho ale o nich nevíme mnoho. To dává filmařům, a všeobecně všem umělcům, jedinečnou možnost volnosti při jejich vyobrazení. Mohou jim vtisknout osobnost dle libosti a přitom pořád půjde o reálného živočicha. A to je parádní.

image

Giganotosura nám sliboval už Sam Neill (Alan Grant). Jde o jednoho z největších masožravců vůbec, zřejmě většího než tyrannosaurus. Mohli jsme ho vidět v dokumentu Putování s dinosaury: Země obrů a také v britském sci-fi seriálu Primeval. Na tomto artworku ale vypadá zcela odlišně. Je nápadně mohutnější. Připomíná mi vyloženě masožravý tank. Ve filmu by bylo jistě velmi zajímavé vidět ho bojovat. Tam kde tyrannosaurus využívá hlavně svou mohutnou hlavu a čelisti, giganotosaurus zřejmě bude využívat celou hmotnost svého masivního těla.

image

Pyroraptor. Nový dromaeosaurid v sérii. Navíc zcela opeřený! (Kritici konečně dostanou to, po čem volali.) Vždy jsem chtěl vidět u raptora peří na hlavě v podobě "dračích rohů" (právě pozůstatky dinosaurů zřejmě byly předobrazem pro draky našich předků, tak proč to nevzít i naopak). Vypadá to, že se dočkám. (Pro zajímavost jsem přiložil můj vlastní, asi rok starý koncept raptora s rohy z peří.)

image

Deinonychus. Další dromaeosaurid, neboli filmově - další druh raptora. Loutky jakýchsi zvláštních robustnějších raptořích hlav byly vyfoceny při natáčení na Maltě. Dle artworku to vypadá právě na deinonycha. Blue je posledním velociraptorem v sérii. Kvůli podobné sociologii, chování a dorozumívacím technikám by celkem dávalo smysl, pokud by se Blue spojila se smečkou deinonychů nebo pyroraptorů. Budou mezi sebou různé druhy raptorů bojovat, nebo třeba Blue jejich smečky sjednotí a budou kooperovat? Možné je vše, musíme si ale počkat. Každopádně by bylo zajímavé sledovat interakci třech různých raptořích forem.

image

Dimetrodon je posledním uniklým konceptem. Nejedná se o dinosaura, ale o synapsida - savcovitého plaza z období spodního permu - konce prvohor. Je tak dalším zástupcem své skupiny, který se v tomto díle objeví a dokonce je ještě z dávnějšího období. Prvním potvrzeným byl lystrosaurus ze spodního triasu, kterého na fotce zveřejnil sám režisér Colin Trevorrow. Dokonce i lystrosurus musí dodržovat přísná karanténní opatření.

image

Premiéra filmu Jurský svět: Nadvláda je nyní stanovena na 9. června 2022.

image

Info od Sama Neilla

[ 13. února, 2021 ]

image

V nedávném rozhovoru Sam Neill (Alan Grant) prohlásil, že pro Jurský svět: Nadvláda mají natočený materiál na šestihodinový film. Spoustu scén jistě skončí na podlaze štřižny, nicméně je to poprvé, co bylo pro Jurské filmy natočeno tolik materiálu. O předešlém filmu Zánik říše se tvrdilo, že materiálu bylo na čtyřhodinový film přičemž finální stopáž činila 128 minut. Vzhledem k tomu, že Nadvláda má propojovat všechny předešlé filmy, vrátit do hlavního dění většinu známých postav, oslavovat a zároveň uzavřít dosavadní příběh, delší stopáž by dávala smysl.

Sam Neill dále potvrdil účast dinosaura, kterého jsme v sérii dosud neviděli. Je jím Giganotosaurus, masožravec objevený v Argentině, který byl zřejmě ještě větší, než Tyrannosaurus. Podle Neillova vyjádření to vypadá, že na place měli k dispozici obří animatroniku v životní velikosti, která by byla schopna spolknout člověka.

Neill si také pochvaloval práci s režisérem Colinem Trevorrowem. Prý má smysl pro úžas, hravost a vynalézavost, jako Spielberg. Díky práci soustředěné v karanténě měli zúčastnění možnost se lépe poznat a porozumět si. Herci dostali dostatečně prostoru sami směřovat své postavy a vymýšlet pro ně dialogy. Odložení o rok navíc poskytlo dostatek času pro postprodukci.


Premiéra filmu Jurský svět: Nadvláda je nyní stanovena na 9. června 2022.

image