image

TITUSI

image

"VELKONOSÁ ROHATÁ TVÁŘ"

image

Nasutoceratops je středně velký ceratopsid živící se nízkou vegetací. Hlavní obranou před predátory byla početnost stáda, do kterých se tito býložravci shlukovali. Pokud došlo k blízkému střetu s dravcem, dinosaurus se mu postavil čelně hlavou, dlouhou přes 1,5 metru. Tu tvoří širokým límcem chránící zátylek, atypicky zahnuté rohy nad očima a zakončena je mohutným zobákem.

image

POTRAVA
BÝLOŽRAVEC

nízká vegetace

VÝSKYT
Severní
Amerika

ÉRA
SVRCHNÍ KŘÍDA
před 77 - 75 mil. let

VÝŠKA
2,5 
metru

image

DÉLKA
metrů

POSTOJ
Čtyřnožec

HMOTNOST
2 tuny

SOCIOLOGIE
Žijí ve stádech

AGRESIVITA
Nízká

DALŠÍ DRUHY
Nejsou známé

FILMY
Battle at Big Rock (2019)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Ve svrchní křídě byla hladina moří o dost vyšší než dnes. Severní Ameriku horizontálně dělilo mělké vnitrozemní moře na dva samostatné kontinenty. Appalachia na východě a Laramidia na západě. 

image

- O ekosystému Appalachii víme jen velmi málo. Západní Laramidia se táhla od Aljašky na severu po Mexiko na jihu. Sever byl na nálezy z této doby dost bohatý. Čím dál více objevů ale nyní přichází i z jižního Utahu. Právě tam byl nasutoceratops objeven. 

image

- Tehdy bylo podnebí mnohem teplejší a vlhčí. Nasutoceratopsové obývali subtropické bažinaté prostředí s bujnými lesy hustě protkané rychle tekoucími řekami ústícími do teplého vnitrozemního moře. Bylo to území kypící životem. 

image

- První fosilie byly nalezeny v roce 2006, ve vrstvách souvrství Kaiparowitz. Zahrnovaly téměř kompletní lebku, tři nekompletní přední hřbetní obratle, část ramene, kosti z pravého i levého chodidla a otisky kůže. 

image

- Nasutoceratops má nejdelší nadočnicové rohy ze své podčeledi centrosaurine. Nejsou ale rovné. Rostou nejprve do stran a pak se stáčí dopředu, podobně jako rohy býků. 

image

- Dalším jedinečným rysem je nadměrně velká kost čenichu. Límec nebyl výrazně zdobený. 

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- S nasutoceratopsem se prvně setkáváme v dlouho utajovném krátkém filmu Battle at Big Rock (2019). Jeho přítomnost ve světě filmových parků však již dříve vyzradily zákulisní zvěsti a úniky informací. Následně i hračky a jeho zařazení do her Jurassic World Alive a Jurassic World Evolution

image

- Když jsme se v žádném předešlém díle ani v samotném Zániku říše (2018) s nasutoceratopsem nesetkali, může být jeho přítomnost v Kalifornii matoucí. Byl však jedním z dinosaurů (v tomto případě pár), kteří byli transportování z Nublaru do Lockwoodova sídla a následně uprchli do divočiny. 

image

- V krátkém filmu Battle at Big Rock (2019) můžeme vidět samici, samce a dokonce i mládě (pro natáčení byla použita i kompletní animatronika). Samec je o něco větší a má rozdílnou kresbu zbarvení. Nejzřetelnějším rozdílem je delší a jinak tvarovaná hlava s límcem a rohy. 

image