image

MAXIMUS

image

"JEŠTĚR OD ŘEKY MÁZY"

image

Mosasaurus, který kdysi vládl křídovým mořím, není dinosaurus, ale vodní plaz. Využívá svých hrůzostrašných obrovských čelistí k chytání všemožné kořisti, kterou oceán nabízí. Ryby, ptáky, jiné vodní plazy, velké žraloky bílé a dokonce i jiné mosasaury. Navíc má druhou řadu zubů na horním patře, která zajišťuje, že polykaná kořist nebude mít žádnou možnost uniknout.

image

POTRAVA
MASOŽRAVEC

vše, co se naskytne

VÝSKYT
Vody Evropy
a Ameriky

ÉRA
SVRCHNÍ KŘÍDA
před 70 - 66 mil. let

VÝŠKA
metry

image

DÉLKA
18 
metrů

POSTOJ
Vodní tvor

HMOTNOST
28 tun

SOCIOLOGIE
Samotáři

AGRESIVITA
Vysoká

DALŠÍ DRUHY
M. hoffmanni
M. beaugei
M. conodon

FILMY
JW (2015), JW:FK (2018),
BaBR (2019),
JW:CC (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Mosasauři mají stejné předky a jsou mnohem blíže moderním ještěrům, hlavně varanům a hadům, než jiným prehistorickým mořským plazům.

image

- Když ve svrchní křídě stoupla hladina světových moří, objevila se mělká moře i ve vnitrozemích. Mosasauři se tak stali nejobávanějšími vodními predátory. Obří krokodýli, plesiosauři a pliosauři s nimi byli velikostně srovnatelní, jako druh ale nebyli nikdy tak úspěšní. 

image

- Je možné, že mosasauři často lovili ve skupinách, aby chránili svá mláďata.

image

- Speciální zavěšení spodní čelisti umožňovalo rozkousnout obrovské kusy kořisti.

image

- Torpédovité hydrodynamické tělo proplouvalo vodou hladce bez odporu. Kůže byla zřejmě pokryta hladkými šupinami jako u současných ještěrů.

image

- Přední ploutve byly delší a uplatnili se především při náročném manévrování pod vodou. Zadní pomáhaly udržovat rovnováhu a ovládat směr pohybu. 

image

- Dlouhý a silný ocas byl ze stran zploštělý. Některé druhy na něm měly ploutevní lem. 

image

- Mosasauři nebyli příliš rychlými plavci. Místo toho kořist pronásledovali, sledovali ji, využívali přirozeného krytí skal a chaluh a v pravý čas provedli rychlý výpad. 

image

- Být chycen do mosasauřích čelistí znamenalo téměř jistou smrt. Některé kostry mosasaurů byly nalezeny se zbytky šestimetrových žraloků a velkých vodních ptáků, hesperornisů, uvnitř. 

image

- Po mnoho let se soudilo, že mosasauři kladli vejce. Pak ale byla nalezena zkamenělina se dvěma mláďaty uvnitř, takže rodili živá mláďata. Malí mosasauři porození daleko od pobřeží se zřejmě nemohli sami nakrmit, proto soudíme, že dospělí o ně několik týdnů pečovali. 

image

- První fosilie byla objevena v nizozemském dole poblíž Maastrichtu roku 1764. Fosilie byla později zkonfiskována při vpádu francouzské armády a odvezena do Paříže, kde ji zkoumal slavný průkopník anatomie Georges Cuvier. Ještěr byl pojmenován Mosasaurus hoffmanni podle dr. C. Hoffmanna, který financoval vyjmutí nálezu a jeho vynesení na povrch. Dnes se pozůstatky mosasaurů nalézají po celém světě. 

image

- Za zuby a kosti mosasaurů platí sběrači zkamenělin velké peníze. V Asii to platí dvojnásob, protože zuby mosasaurů tam považují za dračí.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Jak genetičtí inženýři Jurského světa získali DNA od vodního živočicha, když nemohli použít krev z komárů uchovaných v jantaru? První odpovědí může být ta, že mosasaura vyvrhlo moře a komár se jeho krve napil až na pobřeží. Skutečnou odpověď jsme ale dostali od Henryho Wu. Konkrétně v archivu terminálu Masrani Network pod názvem „Zásoby železa“. DNA se podařilo získat s pomocí nové technologie přímo z kostry mosasaura.

image

- Kánon Jurského světa uvádí, že mosasaurus chovaný v parku je druh M. maximus. Dle některých paleontologů tento druh ale ve skutečnosti neexistuje a jedná se pouze o nadměrného jedince druhu M. hoffmanni.

image

- Mosasaurův domov v Jurském světě tvoří nádrž tří milionů galonů vody poblíž Hlavní třídy označována jako Laguna jurského světa. Návštěvníci mohou každé dvě hodiny sledovat krmení mosasaura žraloky. Poté tribuna s diváky sjede do podvodní observatoře, kde si mosasaura prohlédnou zblízka. Je zde také několik druhů pravěkých ryb. 

image

- Nádrž s mosasaurem byla zvažována už do Jurského parku 3 (2001).

image

- Scéna s útočícími pterosaury uzavřená výskokem mosasaura měla být původně mnohem akčnější a divočejší. Nakonec se tvůrci rozhodli pro mírnější a realističtější variantu.

image

- Jeden z prvních návrhů ukazoval mosasaura také z podvodního tunelu.

image

- Filmový mosasaurus je oproti svým reálným rozměrům zvětšený, aby byl dostatečně velký pro závěrečný boj s Indominem. Jeho rozměry jsou odhadovány kolem 26 metrů.

image

- Režisér Colin Trevorrow na jednom ze svých prvních setkání s producenty Stevenem Spielbergem a Frankem Marshallem prezentoval scénu krmení obřího mosasaura velkým bílím žralokem. Tehdy ještě návrh zahrnoval masovou genetickou „výrobu“ žraloků. Když návrh scény přednesl, dostal strach, že by si to mohl Spielberg špatně vyložit jako „útok“ na jeho Čelisti. Nestalo se tak. Spielberg byl spokojen. 

image

- V trailerech k Zániku říše (2018) jsme mohli vidět záběr na mosasauří oko zrcadlící se ve skle ponorky. Ve finálním sestřihu filmu záběr chybí. 

image

- Pro Zánik říše (2018) se zvažovala zcela jiná úvodní sekvence s mosasaurem. Scéna konkrétně zobrazovala právě probíhající lov japonské velrybářské lodi. Velrybáři ale nebyli na lovu jediní. Mosasaurus zaútočil na harpunovanou velrybu a loď s ní přeskočil. V závěru scény loď potopil. 

image