image

JIANGI

image

"JEŠTĚR S JEDNÍM HŘEBENEM"

image

O tomto průměrně velkém teropodovi z období střední jury toho mnoho nevíme. Je znám pouze z jedné poměrně dobře zachovalé a téměř kompletní kostry z Číny. V úvahu připadá možnost, že šlo o nedospělý exemplář. Mohlo jít o samotáře, ale pokud by žili společensky a tvořili smečky, jistě by jim to poskytovalo značnou výhodu při lovu. V dostatečném počtu by si zřejmě troufli i na slabší kusy obřích sauropodů mamenchisaurů.

image

POTRAVA
MASOŽRAVEC
lovec, mrchožrout

VÝSKYT
Čína,
Asie

ÉRA
STŘEDNÍ JURA
před 166 - 160 mil. let

VÝŠKA
metry

image

DÉLKA
metrů

POSTOJ
Dvounožec

HMOTNOST
0,5 tuny

SOCIOLOGIE
Žijí společensky

AGRESIVITA
Střední

DALŠÍ DRUHY
Nejsou známé

FILMY
JW: Křídový kemp (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Mimořádně zachovalou kostru objevil v roce 1981 čínský paleontolog Dong Zhiming v Džungarské pánvi. Odkryta byla ale až roku 1984. Popsaný a platně pojmenovaný byl až na přelomu let 1993 a 1994 paleontology Zhao Xijinem z Číny a Philipem Johnem Curriem z Kanady.

image

- Jméno bylo zvoleno podle jednoho hřebenu na hlavě, jehož základ tvořila kost. Za života dinosaura mohl hřebínek vypadat výrazně jinak, než ukazují zachovalé kosterní pozůstatky. Zřejmě sloužil jako rozpoznávací znak a ozdoba při námluvách.

image

- Jeden čas byl monolophosaurus považován za dospělce druhu guanlong - další čínský dinosaurus s hřebenem. Při bližším zkoumání se ukázalo, že guanlong je příbuzný tyrannosaurům, kdežto monolophosaurus má blíže k allosaurům.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- V animovaném seriálu Jurský svět: Křídový kemp se monolophosaurus vyskytuje ve třech barevných variantách. Zelené, žluto-hnědé a modravě šedé.

image