image

HUDBA

image

FILMY
Jurský svět (2015),
JW: Zánik říše (2018),
JW: Nadvláda (2022)

DATUM NAROZENÍ
10. října,

1967

MÍSTO NAROZENÍ
Riverside,
New Jersey,
USA

VÝŠKA
173 cm

image

image
image

BIOGRAFIE

Michael Giacchino (vyslovuje se "Jya-kee-no") přišel na svět 10. října 1967 v Riverside Township v New Jersey. Do muziky začal dělat ve svých deseti letech, kdy svůj čas trávil přebíháním mezi kinem a sklepem. Když tam točil vlastní filmy, pomocí fázové animace, na bratrově kulečníkovém stole, zjistil, že jeho nejoblíbenější částí procesu je přidávání hudby k natočenému obrazu. To ho vedlo k tomu, aby šel na School of Visual Arts v New Yorku, kde se stal magistrem ve filmové produkci a historii. Po promoci začal Michael studovat na Juilliard School v Lincoln Center. Přes den mezitím pracoval v kancelářích pro studia Disney a Universal v New Yorku. O dva roky později se přestěhoval do Los Angeles, tam pracoval pro studio Disney v Burbanku a brzy se z něj stal asistent produkce u jejich různých videoher. Po večerech a o víkendech studoval hudbu.

První jeho větší kompozicí se stala hra čerstvě zformovaného DreamWorks Interactive, The Lost World: Jurassic Park. Vycházela z filmu Stevena Spielberga a šlo o první konzolovou hru, která měla orchestrální hudební podkres. Michael pokračoval v skládání hudby pro herní průmysl a jeho nejvýznamnějším příspěvkem byla série Medal of Honor, jejíž první díl spatřil světlo světa v roce 1999. A byl to právě velký fanoušek hudby Medal of Honor, režisér J.J. Abrams, kdo si Michaela vybral za hudebního skladatele pro televizní seriál ALIAS, který na obrazovkách vydržel plných pět let. Ukázalo se, že šlo o pouhou rozcvičku před projektem, který měl odhalit plný Giacchinův potenciál. Seriál ZTRACENI, o jednom divném ostrově a skupině trosečníků, která na něj dílem náhody (nebo to byl osud?) spadla přímo z nebe, si vyžádal přes 120 hodin hudby. Pracoval na ní během let 2004 - 2010. Spolupráce s J.J. Abramsem pokračovala i u třetího veleúspěšného seriálu. Na bezkonkurenčním mysteriózním seriálu HRANICE NEMOŽNÉHO pracoval od roku 2008 až do roku 2013.


Během těch šesti let co Michael pracoval na ZTRACENI, si našel chvíli pro pár dalších her, jako byly třeba Call Of Duty a Secret Weapons Over Normandy. A v roce 2004 také napsal hudbu k prvnímu animovanému filmu, kterým byli pixarovští ÚŽASŇÁKOVI. V roce 2006 složil hudbu pro první film J.J. Abramse, MISSION: IMPOSSIBLE III a o rok později se vrátil k Pixaru a kulinářskému animovanému filmu o jedné nadané kryse RATATOUILLE, který mu vynesl Oskarovou nominaci. Pro Pixar rovněž komponoval hudbu i ke spoustě krátkometrážních filmů jako KONCERT PRO JEDNOHO, ÚNOS, POLOJASNO a DEN & NOC. Spolupráce s J.J. Abramsem pokračovala i po MISSION: IMPOSSIBLE III, když Michael napsal dvanáctiminutový podkres pro závěrečné titulky pseudodokumentárního snímku režiséra Matta Reevese CLOVERFIELD. Na bezkonkurenčním mysteriózním seriálu HRANICE NEMOŽNÉHO pracoval od roku 2008 až do roku 2013 a především komponoval hudbu pro Abramsův restart kultovní sci-fi STAR TREK.


Michael dále pokračoval v práci pro Pixar a v roce 2009 vedle hudby pro STAR TREK komponoval i hudební podkres pro animovaný VZHŮRU DO OBLAK, za který dostal dvě ceny Grammy, Zlatý Globus, cenu Bafta a Oscara. S J.J. Abramsem znovu spolupracoval na filmech SUPER 8, MISSION: IMPOSSIBLE – GHOST PROTOCOL a dalších dvou filmech STAR TREK. S Mattem Reevesem zase na AŤ VEJDE TEN PRAVÝ, ÚSVIT PLANETY OPIC a VÁLKA O PLANETU OPIC. Za nejnovější úspěchy můžeme počítat například sérii JURSKÝ SVĚT, Marvelovské superhrdiny SPIDER-MAN a DOCTOR STRANGE nebo ROGUE ONE: STAR WARS STORY.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/63017-michael-giacchino/)

image