image

NÁMĚT, SCÉNÁŘ

image

FILMY
Námět: Kompletní série,
Scénář: Jurský park (1993)

DATUM NAROZENÍ
28. října,

1942

MÍSTO NAROZENÍ
Chicago,
Kalifornie,
USA

VÝŠKA
206 cm

image

image

DATUM ÚMRTÍ
5. listopadu,

2008

MÍSTO ÚMRTÍ
Los Angeles,
Kalifornie,
USA

image

BIOGRAFIE

Jeden ze nejpřekládanějších spisovatelů na světě je považován za otce techno-thrilleru. Na celém světě bylo prodáno více než 100 milionů výtisků jeho knih v třiceti jazycích a téměř všechny jeho díla byly i zfilmovány. Jak je patrné i z jeho knih, Crichton se vždy zajímal o nové technologie a v 80. letech založil softwarové společnost FilmTrack, díky čemuž se mu v roce 1995 dostalo uznání v podobě Oscara za technický přínos filmu. V roku 2003 se mu dostalo velké cti, kdy byl po něm pojmenován nově objevený druh dinosaura - Crichtonsaurus bohlin. V soukromém životě se mu však až tak nedaří, jak v tom pracovním a čtyřikrát se rozvést. S pátou ženou, Sherri Alexander, byli svoji až své smrti v roce 2008. Z posledních dvou manželství má po jednom dítěti.

Přestože se narodil v Chicagu, dětství strávil v New Yorku. Studoval angličtinu na Harvardu a po roce stráveném v Anglii se na Harvard vrátil a vystudoval zde Lékařskou fakultu. Už během studia začal s psaním, i když zpočátku psal pod pseudonymem a hned za svůj první román "Naléhavý případ" získal v roce 1968 cenu E.A. Poea a díky tomu se začal psaní věnovat naplno. Po tom, co se jeho další dvě knihy „Smrt Andromeda“ (zfilmována 1971) a „Člověk terminál“ (zfilmována 1974) staly bestsellery, dostal možnost režírovat svůj první film - sci-fi WESTWORLD (1973) podle vlastního scénáře. Následovaly další úspěšné romány „Velká vlaková loupež“ a „Netvoři z mlh.“ Dalším Crichtonovy režijní počiny byly adaptace románu kolegy Robina Cooka V KÓMATU (1978) Robina Cooka a jeho VELKÁ VLAKOVÉ LOUPEŽ (1978). Ale protože s filmy, které režíroval v 80. letech nezaznamenal větší úspěch, soustředil se už jen na psaní. Během osmé dekády napsal jen dvě knihy „Kongo“ a „Koule.“


Velké období pro Michaela Crichtona přišlo až v 90. letech. V roce 1993 byly zfilmovány hned dvě jeho díla - VYCHÁZEJÍCÍ SLUNCE a hlavně Spielbergův megahit JURSKÝ PARK, na kterých se podílel i jako scenárista. Poptávka po zfilmování jeho děl závratně stoupl a tak SKANDÁLNÍ ODHALENÍ s Michaelem Douglasem a Demi Moore v hlavních rolích vzniklo již v témže roce, jak vyšla jeho předloha. A přišel další velký úspěch v podobě seriálu POHOTOVOST, jehož byl Crichton tvůrcem. Po nepříliš úspěšné adaptaci staršího KONGA (1995) následovaly velké divácké hity TWISTER, ke kterému napsal scénář (za honorář 2,5 milionů dolarů) a ZTRACENÝ SVĚT: JURSKÝ PARK, jehož předlohu po něm vyžádal sám Spielberg.


Krátce nato se uvedení na velké plátno dočkaly i další starší kousky KOULE (1998) a VIKINGOVÉ (1999). Právě zfilmování Netvorů z mlh s Banderasem v hlavní roli se neobešlo bez problémů a po tom, co John McTiernan po neshodách s Crichtonem odstoupil z režisérského postu, sám Crichton musel film dokončit. Posledními zfilmovanými knihami jsou PROUD ČASU (2003) a televizní KMEN ANDROMEDA (2008), které však skončily podobným neúspěchem jako VIKINGOVÉ, ale ani to už nic nezmění na tom, že patří mezi největší osobnosti (a nejen kvůli své výšce 206 cm) současné literatury, a filmu.


Crichton zemřel po delším boji s rakovinou v listopadu roku 2008, a to ve věku 66 let. Jeho posledním dokončeným románem byla „Pirátská odysea.“ Byl připravený psát už rozvržený román „Mikro,“ ale zemřel dříve, než na něm začal pracovat. Proto ho prakticky celý napsal a dokončil další americký autor Richard Preston. Zatím posledním románem, vydaným z pozůstalosti 9 let po autorově smrti, je titul „Dračí zuby.“ Ten autor napsal již v roce 1974, za svého života jej však nevydal. Kniha pojednává o „válce o kosti“ dinosaurů mezi paleontology E. D. Copem a O. C. Marshem. A i když kniha nemá z pozdějším JURSKÝM PARKEM prakticky nic společného, je někdy považována za jakýsi prequel.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/2858-michael-crichton/)

image