image

CONSTRUCTUS

image

"JEŠTĚR OD POTOKA MAMEN"

image

Obří sauropod mamenchisaurus se proslavil extrémní délkou svého krku, který je nejdelší mezi všemi známými obratlovci. Tvoří jej 19 obratlů, což je více, než u kteréhokoliv jiného dinosaura a je dlouhý kolem osmnácti metrů. Jeho zuby mají tvar špachtlí a zdají se být vhodné ke žvýkání tuhé potravy. Nemusel tedy polykat kameny, které by vegetaci rozmělnily v žaludku.

image

POTRAVA
BÝLOŽRAVEC

kapradiny, jehličnany

VÝSKYT
Čína,
Asie

ÉRA
SVRCHNÍ JURA
před 160 - 145 mil. let

VÝŠKA
16 
metrů

image

DÉLKA
25 - 35 
metrů

POSTOJ
Čtyřnožec

HMOTNOST
50 - 80 tun

SOCIOLOGIE
Žijí ve stádech

AGRESIVITA
Nízká

DALŠÍ DRUHY
M. sinocanadorum, 
M. hochuanensis

FILMY
Ztracený svět: JP (1997)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Jméno dinosaura vzniklo chybným přepisem místa objevu Mamingxi jako "Mamenxi". Na vině je čínský paleontolog C. C. Young.

image

- Mamenchisaurus měl nejdelší krk ze všech známých živočichů. Měří až 18 metrů a skládá se z 19 obratlů. To je více, než u kteréhokoli jiného dinosaura.

image

- Krk byl na svou velikost poměrně lehký, protože obratle byly duté.

image

- Exemplář M. sinocanadorum má odhadovanou délku až na 35 metrů. M. hochuanensis je menší. Odhady se pohybují mezi 20 - 26 metry.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Scénář ke Ztracenému světu zahrnoval scénu, kde skupina Iana Malcolma po útoku stegosaurů narazí na pářící se mamenchisaury. Do filmu se nedostala.

image

- Digitální model mamenchisaura pro Ztracený svět (1997) nebyl zcela nový. Byl použit digitální model brachiosaura z Jurského parku (1993) a razantně upraven.

image