image

PARK JE OTEVŘEN

image
image
image

JURSKÝ SVĚT

Před dvaadvaceti lety tragicky skončil sen vizionářského milionáře Johna Hammonda. Na odlehlém ostrově se pokusil vybudovat Jurský park, kde zpátky k životu přivedl tvory vyhynulé již miliony let.

Ostrov Nublar, poblíž kostarického pobřeží. Ze nyní vzkvétá plně fungující luxusní zábavní park, Jurský svět, vybudovaný dle původních představ svého zakladatele. Ročně jím projdou miliony nadšených návštěvníků, kteří s úžasem sledují v akci spoustu druhů živých dinosaurů. Ale ve snaze zvýšit klesající tržby, přijde vedení parku s nápadem genetického křížení. Manažerka parku, Claire (Bryce Dallas Howard), vidí ve zvířatech především čísla a aktivně myšlenku podporuje. Výsledkem je predátor, jenž nemá obdoby v našem světě, ani v tom dávno zaniklém. Biolog Owen (Chris Pratt) zjišťuje, že takového tvora žádný plot zadržet nedokáže. A brzy se o tom přesvědčí i zbytek parku.

Po čtrnácti letech se Steven Spielberg vrací s jednou z nejkultovnějších filmových sérií historie, jenž zažehla celosvětovou fascinaci a zájem o dinosaury u dětí i dospělých. Ukázala směr budoucí kinematografii a odstartovala tak novou éru v dějinách filmových efektů. Park je konečně otevřen a dinosauři jsou zpátky. Vítejte v JURSKÉM SVĚTĚ!

image

INFO PŘEHLED

image

USA premiéra:   12. června, 2015
ČR premiéra:   11. června, 2015

Rozpočet:   $ 150 000 000
Tržba v USA:   $ 652 270 625
Tržba globální:   $ 1 671 713 208

Stopáž:   124 minut

Poměr stran:   2 : 1

Přístupnost:   PG - 13

image

HRAJÍ

ŠTÁB

FAUNA

GALERIE PLAKÁTŮ

GALERIE z FILMU

GALERIE z NATÁČENÍ

ZAJÍMAVOSTI

Režisér filmu Colin Trevorrow měl v době promítání prvního dílu zarcha. Přesto se vzepřel a na půlnoční premiéru se vyplížil z domu.

image

Režisér Colin Trevorrow oslovil Stevena Spielberga s již vypracovanými nápady pro film, zda by jej mohl režírovat. Na Spielberga to udělalo dojem. Navíc se mu líbil Colinův nízkorozpočtový komediální snímek Vlastní zbraň podmínkou (2012) a jeho odvážný konec.

image

Prioritou tvůrců bylo natočit film o problematice současného zacházení se zvířaty. Jen je nahradili dinosaury. Dalším ústředním tématem bylo vypodobnit chování současných korporací. Colin Trevorrow našel velkou inspiraci v dokumentu o kosatkách chovaných v zajetí Černý zabiják (2013).

image

V době obsazení Chrise Pratta ještě tvůrci netušili, že se z něj díky Strážcům Galaxie (2014) stane taková hvězda. Vybrali si ho kvůli jeho dovednostem.

image

Chris Pratt svou účast ve filmu předpověděl v roce 2009. Jako vtípek natočil video, kde ho Steven Spielberg kontaktuje s tím, že o něj má zájem do Jurského parku 4.

image

Gyrosféra byla vytvořena kombinací rotační animatroniky na kolejnici a digitálních triků. Tvůrci ale nechtěli nic, co by nefungovalo v reálném světě. Nechali proto vytvořit plně funkční miniaturu ovládanou dálkově, ze které byli všichni nadšeni. Jako bezpečný způsob, jak si dinosaury prohlédnout zblízka, ji navrhl Steven Spielberg.

image

V celé sérii jsou zde nejméně využívané animatroniky dinosaurů. Je tu pouze jedna - umírající apatosaurus. Režisér si ji vynutil s tvrzením, že na používání animatronik jsou tyto filmy vystavené a chce dodržet tradici.

image

Závěrečný boj měl obsahovat sekvenci, kde indominus utrhne animatronickou hlavu tyrannosaura vykukující z vodopádu (odkaz na Ztracený svět [1997]). Steven Spielberg se ale obával, že by si to mohlo publikum vyložit jako „CGI jsou lepší než animatroniky“, proto se od scény upustilo. V jurské sérii se stále požívá jak CGI tak animatroniky. Tvůrci si oboje techniky nemohou vynachválit a tradiční natáčení parků si bez nich nedovedou představit ani diváci.

image

Asi 50% filmu se točilo na Havaji. Dalších 50%, většinou interiéry a místa parku se točili v ateliérech NASA v Louisianě a v opuštěném zábavním parku Six Flags, který zničil hurikán Katrina.

image

Na Main Street je spousta skrytých maličkostí. Restaurace Margaritaville Jimmyho Buffeta. Při útoku pterosaurů se utíká schovat se dvěma skleničkami v rukou. Je to kamarád producenta Franka Marshalla. Nápis „Winston’s Steakhouse“ je poctou Stanu Winstonovi, který dělal animatroniky pro předešlé filmy.

image

Při natáčení náletu pterosaurů bylo na place tisíc komparzistů.

image

Nejoblíbenější scénou série pro režiséra Colina Trevorrowa je karavan visící z útesu ve Ztraceném světě (1997). U Chrise Pratta je to příchod tyrannosaura v Jurském parku (1993), kelímky s kruhy na vodě a právník na záchodech.

image

Bryce Dallas Howard (Claire) o polibku neměla ani tušení. Režisér chtěl autentickou reakci a tak se na tom s Chrisem Prattem domluvili za jejími zády.

image

Během přípravy na roli navštívil Chris Pratt Randyho Millera a jeho ranč Predators in Action, kde cvičí velká zvířata pro simulované útoky ve filmech. Chtěl si tak osvojit některé jeho dovednosti aby práce s raptory vypadala přirozeně.

image

Scénu, kde raptoři útočí a máme zde „videoherní“ pohledy z osobních kamer vojáku kombinované s kamerami připevněnými na raptorech, nazvali tvůrci Zero Dark Raptor. Chtěli tím docílit strachu, zmatku a zároveň dravosti zvířat. Máme zde odkaz na Vetřelce (1986), krátký podkes hudby z Čelistí (1975) a také klasickou vysokou trávu.

image

V závěrečném boji je 360 stupňový panoramatický záběr, který musel být v postprodukci poskládán ze třech kratších, jelikož se 150 členný štáb za kamerou musel přesouvat a nedostat se do záběru. Záběr začíná u Claire ležící na zemi, přejde na dva bojující dinosaury, otočí se kolem nich a vrátí se zpátky ke Claire.

image

Další záběr byl ještě delší a komplikovanější. Začínal u bojujících dinosaurů na ulici, pak přešel na utíkající hrdiny skrze obchod. V ten moment byla kamera připevněna na motorce, sledujíc postavy. Motorka z obchodu vyjede, opustí hrdiny a znovu nalezne venku bojující dinosaury. Tady už byla kamera opět na vysokém rameni. Záběr končí u bazénu i s koncem samotného zápasu. Cílem byla naprostá plynulost záběru, vypiplaná choreografie boje a interakce mezi simulovanou destrukcí okolí, počítačově vytvořenými dinosaury a skutečnými herci.

image

Režisér Colin Trevorrow i scénárista Derek Connolly vnímají Claire jeho titulní postavu filmu, jelikož její charakter projde od začátku filmu do závěru rapidním vývojem a změnou.

image

V Návštěvnickém centru je socha Johna Hammonda, zakladatele prvního parku.

image

Simon Masrani nosí prsten s komárem zalitém v jantaru. Podobný talisman v podobě procházkové hole měl i John Hammond.

image

Katie McGrath, hrající Zaru, sehrála veškeré kaskadérské kousky, potřebné pro její filmovou smrt, sama. Režisér scénu považuje za nejúchvatnější smrt v sérii. Avšak mezi diváky se strhla poměrně velká vlna kritiky, když smrt označili za „nezaslouženou a příliš brutální“. Tvůrci si tedy u dalšího dílu dali pozor, aby si postavy podobnou smrt zasloužili.

image

Kluk, který v dětské zoo obejme mládě apatosaura je syn Bryce Dallas Howardové - představitelky Calire.

image

Dimorphodon je oblíbeným zvířetem z filmu producenta Patricka Crowleyho i režiséra, producenta a scénáristy Colina Trevorrowa.

image

Ve scénáři i na storyboardech je využit malý rohatý dinosaurus jménem microceratus. Do filmu se ale scény s ním nakonec nedostaly. Propagační kampaň uvádí, že je v parku chován. Je jedním z nejoblíbenějších dinosaurů režiséra, scénáristy a producenta Colina Trevorrowa.

image

Každý raptor ve filmu má mírně odlišné pohyby, tvar hlavy i těla. Každý z nich má totiž jinak upravenou, či vylepšenou DNA. To se projevilo i na jejich barvách. Dokonce i při natáčení měl každý vlastního specifického představitele v motion capture obleku. I přes hlasitou kritiku tvůrci peří raptorům nepřidaly. Chtěli se totiž držet původního kanónového vzhledu.

image

Jak genetičtí inženýři Jurského světa získali DNA od vodního živočicha, když nemohli použít krev z komárů uchovaných v jantaru? První odpovědí může být ta, že mosasaura vyvrhlo moře a komár se jeho krve napil až na pobřeží. Skutečnou odpověď jsme ale dostali od Henryho Wu. Konkrétně v archivu terminálu Masrani Network pod názvem „Zásoby železa“. DNA se podařilo získat s pomocí nové technologie přímo z kostry mosasaura.

image

Scéna s útočícími pterosaury uzavřená výskokem mosasaura měla být původně mnohem akčnější a divočejší. Nakonec se tvůrci rozhodli pro mírnější a realističtější variantu.

image

Jeden z návrhů ukazoval mosasaura také z podvodního tunelu.

image

Filmový mosasaurus je oproti svým reálným rozměrům zvětšený, aby byl dostatečně velký pro závěrečný boj s Indominem. Jeho rozměry jsou odhadovány kolem 26 metrů.

image

Režisér Colin Trevorrow na jednom ze svých prvních setkání s producenty Stevenem Spielbergem a Frankem Marshallem prezentoval scénu krmení obřího mosasaura velkým bílím žralokem. Tehdy ještě návrh zahrnoval masovou genetickou „výrobu“ žraloků. Když návrh scény přednesl, dostal strach, že by si to mohl Spielberg špatně vyložit jako „útok“ na jeho Čelisti (1975). Nestalo se tak. Spielbergovi se nápad líbil.

image

Samice jménem Rexy, jenž vystupuje v prvním díle s názvem Jurský park (1993) se vrátila po 22 letech. Všimněte si jizev od raptorů.

image

Mnoho fanoušků pobouřila prohra tyrannosaura se spinosaurem a pomyslné sesazení z trůnu ikonického krále dinosaurů v Jurském parku III (2001). Proto mu tvůrci tento titul znovu slavnostně navrátili rozbitím kostry spinosaura v Jurském světě (2015). Tento záběr označili jako „dvojitý řev“, protože v záběru řve tyrannosaurus a zároveň spadne čelist kostře spinosaura.

image

Ač se to mnozí diváci domnívají, kostra spinosaura na Hlavní třídě není toho spinosaura, kterého známe z Jurského parku 3 (2001).

image

Režisér Colin Trevorrow přiznal, že právě indominus mu dal důvod vyprávět nový příběh série. Původně měl být indominus fiktivní dinosaurus objevený v Číně, s tím ale režisér nesouhlasil a tak se z něj stal genetický kříženec.

image

Indominus během vývoje prošel spoustou změn. Tvůrci se ale drželi jednoho předpokladu. Bylo pro ně důležité, aby vypadal přirozeně a byl tak pevně ukotven v reálném přírodním světě. Na realistickém stvoření indomina se také podílel vědecký poradce série - paleontolog Jack Horner.

image

Odborný poradce pro celou sérii a paleontolog Jack Horner má ve filmu malé cameo. Na můstku spolu s ostatními sleduje, jak Owen trénuje raptory.

image

Jméno pro indomina se během produkce filmu také několikrát změnilo. David Lowery ho ve svém scénáři označuje jako „malasaurus“ nebo „malusaurus“. Animátoři z ILM ho přezdívali „diabolus rex“.

image

Indominus má stejnou schopnost měnit barvu jako carnotaurus v románové předloze Ztraceného světa (1997). DNA carnotaura bylo použito k sestavení indominova genomu.

image

Zvuky indomina byly vytvořeny zkombinováním mnoha druhů zvířat k podtržení jeho hybridizace. Použiti byli mroži, velryby, běluhy, lvy, prasata, opice, delfíni a lišky. Zvukoví designéři záměrně nepoužívali zvuky použité u tyrannosaura. U posluchačů se snažili vyvolat pocity podrážděnosti.

image

Své doby utržil film rekord v nejrychleji vydělané miliardě dolarů. A to za 10 dní. Také se stal 3. nevýdělečnějším filmem. Po filmech Jamese Camerona - Avatar (2009) a Titanic (1997). Byl prvním filmem v historii, který zvládl vydělat více jak půl miliardy amerických dolarů během prvního promítacího víkendu.

image

Chris Pratt po natáčení dostal motorku Triumph na které ve filmu jezdí.

image

Zach a Gray naleznou a navštíví původním Návštěvnickém centru Jurského parku (1993). Stále je zde přítomné lešení, rozbité kostry dinosaurů, nástěnná malba raptora, brýle na noční vidění spolu s dalšími upomínkovými předměty a na zemi se válí spadlý nápis „Když dinosauři vládli světu“, z něhož si kluci udělají pochodeň. Najdou zde také a opraví Jeep číslo 029. Je to stejný Jeep, kterým v prvním filmu přijel např. John Hammond. V garáži zůstal Jeep 018, za který se schovával Owen s Claire. V tomto Jeepu seděl Alan Grant a ostatní.

image

Na monitoru v laboratoři jsou vidět kromě indomina i další hybridi. Největší pozornost upoutá stegoceratops. Dalšími jsou blíže neidentifikovaný hybrid připomínající pachycephalosaura a therizinosaura.

image

Zara při příjezdu do parku v jednokolejce čte knihu Iana Malcolma - „Bůh stvořil dinosaury“. Na stole ji má i Lowery ve velíně.

image

V jednom dřívějším scénáři z roku 2004 figurovali kříženci dinosaurů a lidí. Spielberg to zavrhl. A jeho autoři se na filmu dále nepodíleli.

image

Nosit boty s podpatky byl nápad Bryce Dallas Howard. Nedala se přemluvit ani režisérem. Chtěla tak vystihnout Claiřin charakter.

image

Velín se měl inspirovat řídícím střediskem studia Universal, ale režisér z něj byl zklamaný. Chtěl něco okázalejšího. Proto se inspirovali také v NASA.

image

Po úspěšné spolupráci při Ztraceném světě (1997), můžeme ve filmu opět vidět vozy Mercedes. Jsou jimi nové modely GLE Coupe, G63 AMG 4x4, G63 AMG 6x6, Sprinter 4x4 a Unimog.

image

Před natáčením se uvažovalo o zapojení Harrisona Forda, ten ale nakonec odstoupil.

image

Propagaci filmu doprovázel web, který byl navržen tak, aby přesně odpovídal reálně fungujícímu zábavnímu parku. Zahrnoval možnost výběru pobytu, lístků i atrakcí.

image

Hlas animované postavičky Mr. DNA, kterou jsme viděli už v Jurském parku (1993), patří režisérovi Colinu Trevorrowovi.

image

Kamera John Schwartzman a režisér Colin Trevorrow chtěli mít u filmu poměr stran 2,39:1, ale Steven Spielberg chtěl zachovat v rámci série původní poměr stran 1,85:1. Snímek byl nakonec natočen klasickým způsobem na 35mm a 65mm film, aby byla zachována kvalita a totožnost snímku v rámci série. U poměru stran udělali ale tvůrci kompromis a domluvili se na netradičním 2:1.

image

Natáčení začalo 10. dubna 2014 a skončilo 5. srpna 2014. Trvalo 78 dní, o dva dny méně, než bylo v plánu.

image

Do role Claire byla zvažována také Kristen Stewart nebo Keiry Knightley. Pro Owena zas Josh Brolin, Armie Hammer, Dwayne Johnson, Henry Cavill, Glenn Howerton, Jason Sudeikis, John Krasinski nebo Jason Statham.

image

Jimmy Fallon zde humorně uvádí vzdělávací vide v gyrosféře. Byl vybrán, protože podobně uvádí i atrakce studia Universal.

image

Scéna útoku pteranodonů na vrtulník byla plánována už do Ztraceného světa (1997) i do Jurského parku 3 (2001).

image

V hotelu můžeme vidět reklamu na Jurský tenis. Na Jurský tenis lákala už prezentace promítaná za Johnem Hammondem v Jurském parku (1993).

image

Dvě kapky krve, co ukápnou na ruku pracovníka pro odchyt dinosaurů a každá stéká jiným směrem, jsou odkazem na první díl, kde Ian Malcolm vysvětluje teorii chaosu prostřednictvím dvou kapek vody.

image

Věta pronesená Lauren Lapkus ztvárňující Vivian - „Mám přítele“, je improvizací.

image

Bryce Dallas Howard a Judy Greer hráli sestry už ve filmu Vesnice (2004).

image

Kaskadér Chad Randall ztvárnil ve filmu žoldáka, který obtiskl zkrvavenou ruku na okno dodávky a vyděsil Claire. ásledně ho zabila Delta - velociraptor. Ve Ztraceném světě (1997) hrál bezejmenného člena Operace: Sklizeň. Přestože se tedy úspěšně dostal ze Sorny, svou misi na Nublaru o 18 let později už nepřežil.

image