image

NĚCO NEČEKANÉHO SE VYVINULO

image
image

JURSKÝ PARK 3

Isla Sorna byl prohlášen za zakázanou zónu a je již čtyři roky v izolaci. Někdejší základny a líhně Jurského parku jsou v troskách, ale dinosaurům se tu daří a člověk je pro ně nevítaným vetřelcem.

Dr. Alanu Grantovi (Sam Neill) se právě podařilo prokázat, že raptoři disponovali vysokou inteligencí a schopností vzájemné komunikace. Jeho výzkumnému týmu ale docházejí finance a zoufale potřebuje nové sponzory. Ti přicházejí v podobě bohatých manželů Kirbyových (William H. Macy a Téa Leoni). Po Alanovi na oplátku chtějí, aby jim dělal průvodce při přeletu nad zakázanou oblastí Isla Sorny. Tuto nabídku nemůže odmítnout a spolu se svým asistentem Billym (Alessandro Nivola) ji přijímá. Když však letadlo zamíří na přistání, je jasné, že mnohá tajemství nemohou zůstat nadále skryta. Stálí obyvatelé ostrova jsou navíc chytřejší, rychlejší a nebezpečnější, než si kdo dovedl představit.


Výkonný producent Steven Spielberg přináší další vizuálně strhující kapitolu z Jurské série, kde představuje zcela nové dinosaury a speciální efekty, kterým uvěříte. Vraťte se do vzrušujícího světa prehistorických tvorů, kde lidé stanou proti nebezpečným predátorům v nelítostné bitvě o přežití. Vítejte ve světě JURSKÉHO PARKU 3!

image

INFO PŘEHLED

image

USA premiéra:   18. července, 2001
ČR premiéra:   27. září, 2001
  

Rozpočet:   $ 93 000 000
Tržba v USA:   $ 181 171 875
Tržba globální:   $ 368 780 809

Stopáž:   92 minut

Poměr stran:   1.85 : 1

Přístupnost:   PG - 13

image

HRAJÍ

ŠTÁB

FAUNA

GALERIE PLAKÁTŮ

GALERIE z FILMU

GALERIE z NATÁČENÍ

ZAJÍMAVOSTI

Režisér Joe Johnston chtěl po Stevenu Spielbergovi režírovat už druhý díl. Spielberg na to odvětil, že druhý bude dělat sám, ale kdyby došlo na třetí, bude první volbou. Natáčelo se od 30. srpna 2000 do 20. ledna 2001 v Kalifornii, Utahu, Nevadě a na Havaji.

image

Jeff Goldblum se měl vrátit jako Ian Malcolm, avšak nedlouho před natáčením si zlomil nohu a scénář se musel na poslední chvíli přepisovat. Když začalo samotné natáčení, stále nebyl kompletně hotov.

image

Tvůrci oslovili Johna Williamse, aby opět složil hudbu. Ten byl ale vytížen Spielbergovým filmem A.I. Umělá inteligence (2001). Jako náhradu doporučil Dona Davise.

image

V hospodě hraje píseň „Big Hat, No Cattle“ od Randyho Newmana. Není to náhodný výběr. Je o lhaní a o tom, že se stanete někým jiným, když lhát budete. Scéna končí slovy Paula Kirbyho, že Alanovi Grantovi může vypsat šek na jakoukoliv sumu. Když domluví, píseň zesílí a interpret zpívá „A já lžu, lžu, lžu…“.

image

Kulisa džungle byla největší kulisou, jakou kdy výtvarník Ed Verreaux se svým týmem postavil.

image

Dinosauři jsou nyní na plátně 11 minut z celkové stopáže. (V prvním díle to bylo 10 minut, ve druhém 22 minut.)

image

Tvůrci pro třetí film chtěli nového dinosaura, podstatně odlišného od tyrannosaura. Nějakého, co by mohl na ostrově zapříčinit vyhubení jiných druhů. Zpočátku se do filmu počítalo s baryonyxem. Pro potřeby tvůrců se ale ukázal být příliš malý a nevýrazný. Proto paleontolog a poradce filmu Jack Horner přišel s návrhem spinosaura. Baryonyxe můžeme vidět až v Zániku říše (2018).

image

Ellie na začátku filmu mluví s Alanem o tom, že se své knihy nevypustí „Hornerův citát“. Jack Horner je paleontolog a odborný poradce přes dinosaury pro všechny Jurské filmy.

image

Když bylo poprvé zveřejněno logo filmu, mezi fanoušky se rozhořela vášnivá debata na internetových fórech, o jakého dinosaura se jedná. Mnoho z nich zastávalo teorii, že jde o baryonyxe nebo suchomima. To pak zapracovali tvůrci do samotného filmu, kde spinosaura Billy chybně identifikuje právě jako baryonyxe nebo suchomima.

image

V době  filmu jsme ještě neměli dobrou představu o tom, jak spinosaurus ve skutečnosti vypadal. Chybějící části těla byly inspirovány jinými teropody a filmový spinosaurus tak připomíná genetického křížence. V propagačních materiálech Jurského světa (2015), v archivech terminálu Dr. Henry Wu použije větu „Nehoda, kterou jsme zanechali na Sorně, rozhodně dokazuje neomezené možnosti aktivní manipulace a mutace zvířecího genomu.“ Mnozí jsou přesvědčeni, že „nehoda“ je právě spinosaurus a jedná se o prvního genetického křížence.

image

Animatronika spinosaura byla té doby tou největší, nejtěžší a nejrychlejší animatronikou, jaká byla pro film kdy vytvořena. Dlouhá byla 18 metrů, samotná hlava pak 2,5 metru. Vážila 12 tun. Animatroniky ovládalo až 12 lidí. Stan Winston řekl, že při práci se spinosaurem ve vodě pořídili ty nejúžasnější záběry, co kdy viděl.

image

Pro boj spinosaura s tyrannosaurem se tvůrci chystali použít kromě počítačových efektů i reálné záběry animatronik. Boj animatronik však neměl dlouhého trvání. Silný spinosaurus jediným úderem přední končetiny doslova urazil tyrannosaurovi hlavu. Jeden z tvůrců pak prýštění hydraulické tekutiny z krku tyranosaura popsal slovy „skoro jako by to byla krev.“ Záběr se nakonec bohužel do filmu nedostal, ale krátce byl použit v jednom z trailerů.

image

Pro tyrannosaura byl použit přebarvený a zrekonstruovaný animatronický model Bucka - samce tyrannosaura ze Ztraceného světa (1997). Při natáčení boje se spinosaurem byl však naneštěstí zničen. Tvůrci potvrdili, že se ve filmu o Bucka nejedná.

image

Tyrannosaurus v tomto díle je nejmenším z celé série. Jedná se o nedospělého samce. Populární fanouškovská teorie tvrdila, že jde o mládě ze Ztraceného světa (1997), to bylo ale vyvráceno tvůrci.

image

Scéna, kde spinosaurus útočí na loď je inspirována momentem z románové předlohy Jurského parku (1993), kde na vor útočí tyrannosaurus.

image

Oblíbená teorie ohledně až psychopatického pronásledování skupinky lidí spinosaurem vysvětluje jeho chování tak, že při nezdařilém vzletu nabrali záda spinosaura vrtulí letadla (nemluvě také o možném postřelení). Spinosaurus proto začal skupinku lidí pokládat za novou hrozbu, co vnikla do jeho teritoria a je třeba ji eliminovat. V začátcích produkce filmu se také zvažovala možnost, že členové výpravy zabili spinosaurovi mládě. Vzhledem k tomu, že nevíme, co žoldáci dělali v džungli, mohlo se to stát mimo kameru.

image

Důvod, proč spinosaurus není na seznamu InGENu se dozvíme až v propagační kampani k Zániku říše (2018) v reportážích DPG. Byl totiž i s několika dalšími druhy naklonován nelegálně. Dalšími jsou ankylosaurus, corythosaurus a ceratosaurus.

image

Ve filmu sehrál roli ceratosaura carnotaurus. Tvůrci se však nakonec rozhodli pro ceratosaura a carnotaura tak můžeme vidět až v Zániku říše (2018).

image

Scénář filmu zahrnoval ještě další dvě setkání s ankylosaury. První scéna vyobrazovala boj ankylosaura s velociraptory. Další scéna měla zobrazovat tři ankylosaury brodící se přes řeku.

image

Corythosaurus byl původně plánován už do Ztraceného světa (1997). Nakonec byla jeho role nahrazena parasaurolophem. Do tohoto dílu se zprvu počítalo pouze s parasaurolophem. Tvůrci se ale rozhodli, že je potřeba větší rozmanitosti druhů. Proto z modelu parasaurolopha vytvořili corythosaura.

image

Scéna s pteranodony se inspiruje první knihou a byla plánována od prvního filmu. Do předchozích dvou se ale tvůrcům nakonec nehodila.

image

Proč ve Ztraceném světě (1997) pteranodoni volně létají po ostrově zatímco v Jurském parku 3 (2001) jsou uvězněni ve voliéře? Porovnejte jejich vzhled a odpověď se nabídne. Jde totiž o jiný druh. O důvodu, proč jsou tak odlišní, nebo proč nebyli také vypuštěni, můžeme jen spekulovat.

image

V úvodní scéně náhle zmizí posádka člunu, nikdy se ale nedozvíme, co se s ní stalo. Jedna z verzí scénáře zahrnovala scénu, kde viníky byli pteranodoni.

image

Z filmu není příliš jasné, co se stalo s Benem Hildebrandem, který zůstal uvězněn v popruhu padáku a následně zemřel. Zveřejněný scénář a jedna z knih doprovázející vydání filmu napovídají, že jeho zranění způsobená pádem skrze koruny stromů, byla natolik vážná, že jim podlehl krátce poté, co vypl kameru.

image

V jedné z verzí scénáře navštíví hrdinové totožnou dělnickou vesnici, kterou jsme viděli ve Ztraceném světě (1997). Nakonec ale byla lokace změněna na líheň. Nicméně základy kulis zůstali stejné, jen byli zrekonstruované. Grantův pohled do rozbitého okna jednoho z vozů však stále připomíná Malcolmův boj s raptorem v oné vesnici.

image

Eric s Alanem Grantem hovoří o knize Iana Malcolma s názvem „Bůh stvořil dinosaury“. Vidět ji hned dvakrát můžeme v Jurském světě (2015).

image

K natáčení pádu a zničení letadla byly použité 4 trupy. Herci v něm souhlasili, že kaskadérské kousky budou dělat sami. Šlo o nejdéle natáčenou scénu filmu.

image

Spinosaurův zvuk tvoří lev, aligátor, medvídě a skřehotavý zvuk velkého ptáka. Na nové zvuky raptorů byl použit sup. Pteranodon byl poskládán z různých ptačích druhů - albatros a buřňák obrovský. Na mláďata zvukaři použili vokalizace zápasících lemurů.

image

Než se ustálil koncept filmu, vzniklo několik různých scénářů. Jeden například zahrnoval vyšetřování záhadných smrtí na pevnině, způsobené pteranodony. Byl zavrhnutý, protože se filmařům zdál příliš komplikovaný. V dalším ze scénářů nad ostrovem přelétali dvě letadla s několika rodinami na palubách. V jednom letadle byli pouze rodiče a v dalším děti, to ale havarovalo. Filmaři ale zvolili scénář zahrnující pouze jednu rodinu, jelikož chtěli osobnější přístup.

image

Z filmu byla vynechána scéna, kde Udesky popadne klacek a brání se sním proti útočícím raptorům. Na internetu lze pouze dohledat fotka Udeskyho s klackem v ruce.

image

Bylo zvažováno několik různých, nakonec nepoužitých, konců. Nejblíže k použitému konci má scéna útoku pteranodonů na armádní vrtulníky. Pak byl také zvažován závěrečný boj armády se spinosaurem. Dále boj velociraptorů s pteranodony. Další variantou byl boj spinosaura s raptory. Grant využil zvukové komory velociraptorů k zahájení útoku na spinosaura. Ti nakonec spinosaura přemohli a zabili.

image

Trevor Morgan, představitel Erica, přiznal, že klovnutí animatronickými mláďaty pteranodonů opravdu bolelo.

image

Když spinosaurus šmátrá po hrdinech do klece pod vodou, všimněte si, že poškrábe Amandu na zádech. Nejedná se zde o trik. Partner Téi Leoni, David Duchovny, se jí doma prý ptal „V jaké scéně toho filmu tě bičovali?“.

image

Podle scénáře měl Billy Brennan zamřít. To se ale nelíbilo jeho představiteli Alessandro Nivolovi a tak se domluvil s režisérem, že ho na konci zachrání vojáci.

image

Ve filmu padne, že největší dravci se drží ve vnitrozemí, přestože tomu tak není. Vysvětlení přinesla propagační kampaň k Zániku říše (2018), kde jsme se na webu Dinosaur Protection Group mohli dozvědět, že díky nelegálně nově naklonovaným druhům (spinosaurus) a jejich vypuštění do divočiny, je narušen ekosystém ostrova a zvířata se už nadále nedrží svých konkrétních teritorií.

image