image

HUDBA

image

FILMY
Jurský park (1993), 
Ztracený svět: JP (1997)

DATUM NAROZENÍ
8. února,

1932

MÍSTO NAROZENÍ
Floral Park,
New York,
USA

VÝŠKA
182 cm

image

image
image

BIOGRAFIE

John Towner Williams se narodil 8. února 1932 ve státě New York matce Esther a jazzovému bubeníkovi Johnovi. V roce 1948 se s celou rodinou přestěhoval do Los Angeles, kde získal vzdělání na North Hollywood High School. Po vystudování této střední školy se dostal na Kalifornskou univerzitu a jeho mentorem se stal hudební skladatel Mario Castelnuovo-Tedesco. V roce 1952 vstoupil do leteckých sil USA, kde dirigoval kapelu této organizace.

V roce 1955 své působení v armádě ukončil, přestěhoval se do New Yorku a začal navštěvovat nejznámější hudební školu Julliard School, kde se učil především hudbě klavírní. Během tohoto studia hrál na piano v několika jazzových kapelách a studiových orchestrech. Po studiu na Julliardu se přestěhoval do Los Angeles, kde začal pracovat jako orchestrátor ve filmových studiích. Současně zde také hrál v některých případech na klavír. Během tohoto působení spolupracoval například se skladateli Alfredem Newmanem a Jerrym Goldsmithem.


Prvním velkým filmem, k němuž John Williams složil hudbu byl béčkový film DADDY-O (1958), po němž získali hollywoodští producenti o Johnovi povědomí a začali mu směrovat některé menší zakázky. Po složení soundtracku k filmu POBERTOVÉ (1969) si jej všiml i režisér Steven Spielberg a požádal jej o spolupráci na snímku SUGARLANDSKÝ EXPRES (1974), který de facto odstartoval Williamsovu hvězdnou kariéru a především úzkou spolupráci mezi ním a Spielbergem. Známé jsou především jejich společné projekty ČELISTI (1975) nebo série INDIANA JONES a JURSKÝ PARK.


John Williams je také známý svým hudebním doprovodem k sériím HVĚZDNÉ VÁLKY, SÁM DOMA nebo HARRY POTTER. Mimo svou kariéru u filmu také napsal ústřední motivy pro olympijské hry v letech 1984, 1988, 1996 a 2002, z nichž nejznámější je právě motiv z roku 1984 z letních olympijských her v Los Angeles.


Doposud získal celkem 5 Oscarů, 8 cen BAFTA, 3 Emmy, 4 Zlaté Glóby a 21 cen Grammy. Je považován za předního amerického hudebního skladatele a čestným členem národního spolku „Kappa Kappa Psi“ sdružující hudebníky USA. V roce 2000 byl uveden do Hollywood Bowl Hall of Fame a v roce 2004 obdržel ocenění Kennedyho střediska. Jeho manželkou byla herečka Barbara Ruick, která zemřela v roce 1974 a porodila mu celkem tři děti. Nyní je od roku 1980 ženatý se Samanthou Winslowou.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/62275-john-williams/)

image