image

REŽIE

image

FILMY
Jurský park 3 (2001)

DATUM NAROZENÍ
13. května,

1950

MÍSTO NAROZENÍ
Forth Worth,
Texas,
USA

VÝŠKA
187 cm

image

image
image

BIOGRAFIE

Joseph Eggleston „Joe“ Johnston II se narodil 13. května 1950. Rodák z Austinu v Texasu začal se vzděláním s myšlenkou stát se oceánografem. Poté, co se zapsal do uměleckých tříd na Pasadena City College, se jeho zájmy změnily. Později studoval průmyslový design, grafický design a ilustrace na Kalifornské státní univerzitě na Long Beach a filmování na USC. Je filmový režisér a bývalý tvůrce speciálních efektů. Má pověst poctivého řemeslníka, kterému můžete s relativně čistým svědomím svěřit vyšší rozpočet a na výsledku to bude vidět - technická stránka je odvedena dobře a tržby chvályhodné.

Technicky náročné projekty si nevybírá jen tak. Začínal v Lucasově ILM, kde se účastnil na hitech jako INDIANA JONES a HVĚZDNÉ VÁLKY. K režii přičichl koncem 80. let trikovou rodinnou komedií s popletenou hlavou rodiny Rickem Moranisom, neuznávaný vědce, který v podkroví svého domu vyrobí přístroj, kteří mu omylem zmenší děti tak, že se pro ně trávník před domem stává smrtelně nebezpečnou džunglí. MILÁČKU, ZMENŠIL JSEM DĚTI (1989) zabodoval natolik, až se dočkal několika pokračování, včetně TV seriálu. Po zapomenutém filmu ROCKETEER (1991) s Jennifer Connelly a Timothym Daltonem, se svého času dost namluvilo o VLÁDCI KNIH (1994), který se pokusil zkombinovat hrané pasáže s trikovými.


Krátce nato Johnston zabodoval úspěšným rodinným dobrodružstvím JUMANJI (1995), kde se Robin Williams a Kirsten Dunstová musejí vypořádat s démonickou deskovou hrou. I tento snímek byl postaven na tricích. Na přelomu tisíciletí překvapil dramatem s Jakem Gillenhaalem, Chrisem Cooperem a Laurou Dern, ŘÍJNOVÉ NEBE (1999) a natočil několik epizod DOBRODRUŽSTVÍ MLADÉHO INDIANA JONESE. K tomu, co umí nejlépe, se vrátil v zatím největším úspěchu své režijní kariéry, dravým JURSKÝM PARKEM III (2001). Po Stevenu Spielbergovi žádal už režii druhého dílu, ale ten mu svěřil až třetí. Vrací se paleontolog Sam Neill, v menší roli i Laura Dern a perfektně provedení dinosauři. A vše se odehrává ve vražedném tempu. OHNIVÝ OCEÁN (2004), klasické dobrodružství starých časů Velkého Hollywoodu s láskou, humorem a akcí se nesetkalo s moc příznivým přijetím. Pod dlouhé pauze natočil nové hvězdně obsazené zpracování klasického monster hororu VLKODLAK (2010). Rok nato přišel další obří úspěch, když nastartoval sérii filmů snímkem CAPTAIN AMERICA: PRVNÍ AVENGER (2011). Poté následovaly opět ne moc úspěšné filmy NOT SAFE FOR WORK (2014) a Disneyovka LOUSKÁČEK A ČTYŘI ŘÍŠE (2018).


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/3495-joe-johnston/)

image