image

KAMERA

image

FILMY
Ztracený svět: JP (1997)

DATUM NAROZENÍ
27. června,

1959

MÍSTO NAROZENÍ
Ziębice, 

Województwo dolnośląskie, 
Polsko

VÝŠKA
185 cm

image

image
image

BIOGRAFIE

Janusz Zygmunt Kamiński se narodil 27. června 1959 V Ziembice v Polsku. Ve 21 letech emigroval do USA. V letech 1982 až 1987 chodil na Columbia College v Chicagu a získal bakalářský titul v oboru kinematografie. Poté vstoupil do Amerického filmového institutu, kde získal magisterský titul. Jeho práce za kamerou začala spíše na neznámých filmech jako DIVOKÝ KVĚT (1991) a NA HRANICI SMRTI (1991).

Zlom přišel v roce 1993, kdy se spojil se Stevenem Spielbergem na filmu SCHINDLERŮV SEZNAM. Jeho černobílá kamera dodala filmu velice realistický, dokumentární dojem a dokonce mu vynesla prvního Oscara. Od té doby pracuje se Spielbergem na všech jeho filmech.


Jeho práci mohli diváci vidět např. ve filmech JERRY MAGUIRE (1996), MACHŘI (1995), MALÍ OBŘI (1994) nebo CO SI UŠÍT DO VÝBAVY (1995). Další úspěch následoval v roce 1998 a to opět se snímkem Stevena Spielberga - ZACHRAŇTE VOJÍNA RYANA. Většinu filmu natočil na ruční kameru a obdržel svého druhého Oscara, mimo to má ještě další čtyři nominace.


V roce 2000 si Kaminski vyzkoušel, jaké to je usednout na režisérské křeslo a to filmem ĎÁBEL PŘICHÁZÍ. Tento snímek byl však spíše průměrný a tudíž mu moc slávy nepřinesl. Po tomto neúspěchu se Kaminski opět vrátil za kameru a ve spojení se S. Spielbergem natáčí další a další filmy. Říká, že „umění kinematografie spočívá ve světle a stínech, ve vizuálních metaforách a jemných rozdílech.“ Byl ženatý s Holly Hunter a Rebeccou Rankin, ale ani jedno manželství nevyšlo.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/9724-janusz-kaminski/)

image