image

ODBORNÁ SPOLUPRÁCE - PALEONTOLOG

image

FILMY
Kompletní série

DATUM NAROZENÍ
15. června,

1946

MÍSTO NAROZENÍ
Shelby,
Montana,
USA

VÝŠKA
- ? -

image

image
image

BIOGRAFIE

Americký paleontolog John „Jack“ R. Horner, narozen 15. června 1946, pochází ze Shelby v Montaně. Studoval na tamní universitě. Od 15. ledna 2012 je ženatý s Vanessa Shiann Weaver.

Stal se známým především objevem kachnozobého dinosaura rodu maiasaura a hnízdních kolonií těchto tvorů, čímž dokázal jejich péči o potomstvo. Šlo o jeden z nejdůležitějších objevů pro pochopení etologie neptačích dinosaurů.


Dlouhodobě pracuje v Montaně jako kurátor paleontologických sbírek Museum of the Rockies. Objevil množství fosilních pozůstatků dinosaurů z období svrchní křídy, včetně rodů tyrannosaurus, triceratops, torosaurus, orodromeus, anatotitan, maiasaura, einiosaurus a mnohé další. Od roku 1993 se podílí i na paleobiologickém výzkumu s cílem získat dinosauří proteiny z morku kosti tyranosaura a jiných dinosaurů. V roce 2007 se to údajně povedlo paleobioložce Mary Higby Schweitzerové z Univerzity v Severní Karolíně.


Horner je autorem mnoha populárně naučných knih, zejména s tematikou vykopávek dinosaurů. Mezi nejznámější patří jeho titul The Complete T. rex (Kompletní T. rex) z roku 1993, který napsal spolu s autorem vědeckých statí a popularizátorem paleontologie Donem Lessemem. Kniha pojednává o vykopávkách exempláře tyranosaura známého jako „Wankelův Rex,“ objeveného v Montaně roku 1988. Nejnovější knihou, na které se podílel je druhé aktualizované vydání Dinosaurs - The Grand Tour (2019).


Jack se podílel na zatím každém díle série JURSKÝCH PARKŮ (1993-2021) jako odborný konzultant paleontologie. Se Stevenem Spielbergem spolupracoval i na seriálu TERRA NOVA (2011), kde měl stejnou úlohu. V JURSKÉM SVĚTĚ (2015) se objevuje v malé kameo roli u výběhu velociraptorů. Právě Jack Horner byl Crichtonovou inspirací pro postavu Alana Granta. V knize je na Hornera mnoho narážek. Horner k tomu prohlásil: „Sam Neill hraje Alana Granta. A Alan Grant mám být… já.“

image