image

REX

image

"NEZKROTNÝ KRÁL"

image

Na první pohled indominus nejvíce připomíná tyrannosaura. Odlišuje ho však výrazně zdobená hlava s rohy a kostěné výrůstky na hřbetě. Pocházejí z hybridizovaného genetického materiálu od abelisauridů. Velikost a dlouhé přední končetiny podědil od giganotosaura. Řev se odhaduje až na 160 dB, jako 747 při startu. Omezen výběhem může dosáhnout rychlosti 50 km/h.

image

POTRAVA
MASOŽRAVEC

lovec, mrchožrout

VÝSKYT
ISLA NUBLAR
Jurský svět

ÉRA
SOUČASNOST
Hammond Creation Lab

VÝŠKA
metrů

image

DÉLKA
15,5 
metru

POSTOJ
Dvounožec

HMOTNOST
- ? -

SOCIOLOGIE
Samotář

AGRESIVITA
Velmi vysoká

DALŠÍ DRUHY
Indoraptor bellum, 
Scorpios rex

FILMY
Jurský svět (2015),
JW: Křídový kemp (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI GENOMU

- Indominovi zuby jsou neustále nahrazovány novými. Tuto schopnost mají geneticky vrozenou všichni theropodi i většina žraloků a krokodýlů. 

image

- Indominus byl navržen hybridizací několika různých druhů dinosaurů a dalších zvířat. Základní genom pochází od tyranosaura. Od něho indominus „podědil“ základní stavbu těla a dravost. Zbytek genomu je přísně tajný.

image

- Utajeným dílem skládačky indominova genomu je velociraptor. Idominus od něj získal inteligenci a schopnost komunikovat rozsáhlou škálou zvuků.

image

- V idominovi koluje i krev giganotosaura. Giganotosaurus žil na přelomu spodní a svrchní křídy (zhruba před 97 miliony lety) na území dnešní Argentiny. Byl zřejmě ještě větší než tyrannosaurus, ale ne tak mohutně stavěný. Genom giganotosaura přispěl indominovi k mohutným předním končetinám a celkové velikosti. 

image

- Therizinosaurus, nevětší ze své čeledi, byl vskutku bizarně vyhlížející býložravý theropod žijící ve svrchní křídě, asi před 70 miliony lety. Jeho pozůstatky byly objeveny v mongolské poušti Gobi. Stavbu těla měl v porovnání s jinými dinosaury opravdu jedinečnou. Nejnápadnější na něm byly dlouhé přední končetiny zakončené přes metr dlouhými drápy. Indominus je má právě od therizinosaura.

image

- Carnotaurus, majungasaurus, abelisaurus, aucasaurus, pycnomesaurus, quilmesaurus, viavenator a rugops. To všechno jsou příslušníci čeledi Abelisauridae. Od střední jury do posledních dní křídy obývali kontinenty jižní polokoule. Všichni se vyznačovali krátkou a mohutnou lebkou zdobenou rozmanitými výrůstky a rohy. Hřbet měly porostlý řadami tvrdých šupin, výrůstků osteodermů a zrohovatělých hrbolků. Ty sloužili jako jakýsi lehký krunýř. Oba tyto typické rysy se u indomina objevují.

image

- Hrůzostrašné čelisti indomina s rozeklanými zuby pocházejí od obřího krokodýla deinosuchua, který žil v Severní Americe ve svrchní křídě (asi před 75 miliony let). Jeho celková délka je odhadována z nalezené dvoumetrové lebky až na 15 metrů. Lovil hlavně velké dinosaury, co se přišli napít k vodě. 

image

- Indominus byl také vylepšen genomy současných zvířat. Díky přidání řetězců DNA ze sépie, aby lépe snášel zrychlený růst, je schopen měnit barvu a maskovat se tak.

image

- K přizpůsobení indomina tropickému klimatu ostrova použili genetici DNA rosniček. Ty umí regulovat své tepelné vyzařování a indominus je proto schopen se skrýt před tvory vnímající teplo nebo termovizí.

image

- Od chřestýše získal indominus schopnost detekovat termální signaturu jiných tvorů a zřejmě také extrémně rozevíratelné čelisti.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Režisér Jurského světa (2015) Colin Trevorrow přiznal, že právě indominus mu dal důvod vyprávět nový příběh série. Původně měl být indominus fiktivní dinosaurus objevený v Číně, s tím ale režisér nesouhlasil a tak se z něj stal genetický kříženec.

image

- Indominus během vývoje prošel spoustou změn. Tvůrci se ale drželi jednoho předpokladu. Bylo pro ně důležité, aby vypadal přirozeně a byl tak pevně ukotven v reálném přírodním světě. Na realistickém stvoření indomina se také podílel vědecký poradce série - paleontolog Jack Horner. 

image

- Jméno pro indomina se během produkce filmu také několikrát změnilo. David Lowery ho ve svém scénáři označuje jako „malasaurus“ nebo „malusaurus.“ Animátoři z ILM ho přezdívali „diabolus rex“. 

image

- Když do Masrani terminálu (heslo: indominus) zadáte „diabolus rex“ objeví se chybová hláška: „Měli jste na mysli ‚Axis Boulder‘?“ Když však zadáte „Axis Boulder“, dostanete hlášku: „neznámý příkaz“. Axis Boulder je anagramem k diabolus rex.

image

- Závěrečný boj měl obsahovat sekvenci, kde indominus utrhne animatronickou hlavu tyrannosaura vykukující z vodopádu (odkaz na Ztracený svět [1997]). Steven Spielberg se ale obával, že by si to mohlo publikum vyložit jako „CGI jsou lepší než animatroniky“, proto se od scény upustilo. V jurské sérii se stále požívá jak CGI tak animatroniky. Tvůrci si oboje techniky nemohou vynachválit a tradiční natáčení parků si bez nich nedovedou představit ani diváci.

image

- Indominus má stejnou schopnost měnit barvu jako carnotaurus v románové předloze Ztraceného světa (1997). DNA carnotaura bylo použito k sestavení indominova genomu.

image

- Zvuky indomina byly vytvořeny zkombinováním mnoha druhů zvířat k podtržení jeho hybridizace. Použiti byli mroži, velryby, běluhy, lvy, prasata, opice, delfíni a lišky. Zvukoví designéři záměrně nepoužívali zvuky použité u tyrannosaura. U posluchačů se snažili vyvolat pocity podrážděnosti.

image

- Dárková limitovaná sada Blu-Ray Jurského světa (2015) obsahovala sošku indomina bojujícím s Rexy. 

image