image

JEFF GOLDBLUM

image

FILMY
JP (1993), TLW:JP (1997),
JW:FK (2018), JW:D (2022)

DATUM NAROZENÍ
22. října,

1952

MÍSTO NAROZENÍ
Pittsburgh,
Pensylvánie,
USA

VÝŠKA
194 cm

image

image
image

PROFIL: JURSKÝ PARK

MATEMATIK & TEORETIK CHAOSU

Výstřední matematik zaměřující se na odvětví teorie chaosu, doktor Ian Malcolm má na vše vždy dobře opodstatněný názor, který se bez okolků nezdráhá sdělit ostatním. Vyznačuje se sarkasmem a výrazným smyslem pro humor. Má tři děti a je několikrát rozveden. Je pozván do Jurského parku, aby posvětil jeho otevření pro veřejnost a upozornil na možná bezpečnostní rizika. Dr. Iana Malcolma si ale vybral právník Donald Gennaron.

image

"Život nejde zavřít... Překoná všechny překážky... Život si najde cestu." 

PROFIL: ZTRACENÝ SVĚT

MATEMATIK & TEORETIK CHAOSU

Navzdory podepsané smlouvě o mlčenlivosti se Ian pokoušel zveřejnit informace o incidentu, který se před čtyřmi lety udál na ostrově Nublar. Všechny jeho pokusy ale byly zdiskreditovány a sám byl veřejně zesměšněn Peterem Ludlowem - novým generálním ředitelem společnosti InGen. Vydání knihy, kde vše otevřeně sdělil, bylo jen posledním hřebíkem do pomyslné rakve jeho kariéry. John Hammond však nyní naléhavě potřebuje jeho pomoc, stejně tak i jeho přítelkyně Sarah Hardingová, která odcestovala na jedinečné místo, kde se lidé znovu ocitají na dně potravního řetězce.

image

 "Úžasem to vždycky začíná... A pak to končí útěkem a řevem."

PROFIL: ZÁNIK ŘÍŠE

MATEMATIK & TEORETIK CHAOSU

Pokud hledáte někoho, kdo by reprezentoval rozum přímým jednáním, byl by jím Ian Malcolm. Jeden z návštěvníků padlého Jurského parku, účastník expedice na Isla Sornu a incidentu v San Diegu. Autor knihy "Bůh stvořil dinosaury", kterou sepsal na základě svých životních zkušeností. Proto je Ian pozván kongresovou komisí, aby před výborem přednesl své názory a návrhy v otázce posledních dinosaurů na Isla Nublaru. Zaslouží si stejnou ochranu jako jiné druhy, nebo bychom je měli nechat napospas explodující sopce?

image

"Genetická síla se utrhla ze řetězu... Lidé a dinosauři budou nuceni existovat společně. Byli tu před námi a když nebudeme opatrní, budou tu i po nás... Vítejte v jurském světě!"

PROFIL: NADVLÁDA

MATEMATIK & TEORETIK CHAOSU

Přísně tajné...

BIOGRAFIE

Sympatický, 194 cm vysoký hráč na klavír a milovník jazzu dodnes vystupuje v kapele. Narodil se v Pittsburghu do židovské rodiny, otci Haroldovi Goldblumovi (lékař) a matce Shirley Temeles (moderátorka v radiu). Má sestru Pamelu a staršího bratra Leeho. Další bratr, Rick, zemřel ve 23 letech. Jeho prarodiče pocházeli z Běloruska a Polska.

V 17 letech se odstěhoval do New Yorku, aby studoval herectví. Od mládí hrával na Broadwayi a jiných divadlech. V Hollywoodu se stal expertem na roztržité vědce ze sci-fi. Začalo to Sethem Brundleom z hororového remaku Davida Cronenberga MOUCHA (s hereckou kolegyní Geenou Davis byl ženatý v letech 1987-1991), pokračovalo ikonickou rolí experta na teorii chaosu Ianem Malcolmem v JURSKÉM PARKU a televizním technikem Davidem Levinsonem v Emmerichově DNU NEZÁVISLOSTI. Roli Malcoma si zopakoval ve ZTRACENÉM SVĚTĚ. Jeho záliba v sci-fi záležitostech je patrná již z konce 70. let - INVAZE ZLODĚJŮ TĚL, jakousi výjimkou je temný trikový thriller SKRÝŠ o mysli propojené se sériovým vrahem.


Že se dobře cítí i v nevelkých produkcích (na straně Zla v brosnanovke PŘÁNÍ ZABÍT), dokázal už svou první rolí - záporák v PŘÁNÍ SMRTI, nebo dramatu Lawrence Kasdana VELKÉ ROZČAROVÁNÍ o spolužácích, kteří se jako dospělí setkají na pohřbu kamaráda. Opět Kasdanovým nadějně obsazeným westernem SILVERADO nebo MISTER FROST, který to, že má na zahradě zakopané lidské mrtvoly, přiznal policii s mrazivou samozřejmostí. Jen občas má silné komerční období, jinak se pohybuje v kruhu vedlejších roliček (kamarád Hugha Granta v remaku DVA V TOM, komedie s Eddiem Murphym GURU). Mihl se v seriálu PŘÁTELÉ, hrál v rodinném snímku JAKO KOČKY A PSI.


Krátký film LITTLE SURPRISE, který režíroval roce 1995, byl nominován na Oscara. V současné době je ženatý potřetí, s tanečnicí a hadí ženou Emiliií Livingston. Pár má dvě děti. Vyučuje herectví v L.A.


V roce 2016 se vrátil k roli Davida Levinsona v bohužel ne příliš úspěšném DNU NEZÁVISLOSTI: NOVÝ ÚTOK. Další rok se opět sešel ve snímku THOR: RAGNAROK se Samem Neillem. Rok nato se vrátil pro změnu slavný Ian Malcolm v JURSKÉM SVĚTĚ: ZÁNIK ŘÍŠE.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/126-jeff-goldblum/)

image