image

BD WONG

image

FILMY
JP (1993), JW (2015), 
JW:FK (2018), JW:D (2022), 
JW:CC (Greg Chun)

DATUM NAROZENÍ
24. října,

1960

MÍSTO NAROZENÍ
San Francisco,
Kalifornie,
USA

VÝŠKA
164 cm

image

image
image

PROFIL: JURSKÝ PARK 

VRCHNÍ GENETIK JURSKÉHO PARKU

Biolog, průkopník genetického inženýrství a šéf laboratoří Jurského parku, Doktor Henry Wu je společně se svým týmem nedílnou součástí projektu. Podařilo se jim s pomocí Hammondovy posedlosti a hlavně financování nemožné… Přivést hlavní atrakce parku - dinosaury, zpět k životu. S Hammondem sdílí nadšení pro výzkum, postrádá však jeho etické hranice.

image

"Chováme jen samice. Tím máme vše pod kontrolou." 

PROFIL: JURSKÝ SVĚT

VRCHNÍ GENETIK InGEN TECHNOLOGIES

Dr. Wu, genetický inženýr a biolog, jenž vedl laboratoře Jurského parku a společnosti InGen, se v listopadu roku 1994 vrátil se svým týmem na opuštěný ostrov Nublar, který ovládli naklonovaní dinosauři. Jeho úkolem bylo katalogizovat počty druhů a provést nezbytný výzkum. Ten ho dovedl k závěru, že lze kombinovat nejen DNA různých druhů, ale také jejich charakteristické schopnosti, na základě čehož napsal knihu s názvem "Další krok: Evoluce božího konceptu" (1995). Poté, roku 1997, se jeho týmu podařilo vytvořit první hybridní rostlinu, což upoutalo celosvětovou pozornost médií.

V roce 1998 byl InGen převzat společností Masrani Global Corporation a o dva roky později generální ředitel Simon Masrani Henryho povýšil. Pod jeho vedením jsou tak v laboratořích Nublaru vytvářeni dinosauři pro nový park.

Nejnovější výzvou, kterou ho vedení Jurského světa pověřilo, bylo stvoření „většího a děsivějšího“ hybrida, který by přilákal více platících návštěvníků. A podařilo se. Odhodlanost, touha pokořit hranice a chamtivost ve spojení s nedostatkem etiky a morálky dala za vznik predátorovi jménem Indominus rex. Nikdo ze zúčastněných se však již nezabýval tím, zda by tomu tak mělo být.

image

 "Kdybych neinovoval já, inovovali by jiní." 

PROFIL: ZÁNIK ŘÍŠE 

BIOLOG & GENETICKÝ INŽENÝR

Zkorumpovaný vědec, Henry Wu, jenž stál u zrodu obou parků a klonoval pro ně se svým týmem dinosaury, byl po incidentu v Jurském světě v roce 2015 shledán vinným z bioetického zneužití a zbaven doktorátu. To mu ale nezabránilo tajně pokračovat ve výzkumu a uskutečnit plán vyšlechtit dokonalého dravce pro bojové účely - Indoraptora. Henry již dávno překročil meze etické únosnosti, i nadále však bude prodávat své brilantní vědecké pokroky těm, kteří mu udělají nejvyšší nabídku zisku.

image

"Je to neprobádané území. V té šedé zóně je umění." 

PROFIL: NADVLÁDA

BIOLOG & GENETICKÝ INŽENÝR

Přísně tajné...

BIOGRAFIE

Celým jménem Bradley Darryl Wong je americký herec čínského původu. Narodil se 24. října v San Franciscu, kde také vyrůstal. V mládí se velmi intenzivně zajímal o hudbu. Nakonec se však po domluvě s rodinou rozhodl pro studium herectví. Svou inspiraci našel v biblických příbězích a muzikálech. Úspěšně absolvoval Lincolnskou střední školu a posléze také státní univerzitu v San Franciscu.

Po maturitě se přestěhoval na Manhattan, kde působil v několika menších divadlech. Ještě před jeho slavným debutem na Broadwayi si zkrátil svá křestní jména na B.D. Jeho první role ve hře M. Butterfly je dodnes považována za jednu z nejpůsobivějších divadelních premiér v historii. Právě tento výkon mu mimo několika ocenění zajistil první filmové role. Z dalších divadelních her, ve kterých účinkoval, stojí za zmínku například You're a Good Man, Charlie Brown nebo Pacific Overtures.


Počátek jeho aktivní filmové kariéry se datuje do roku 1983. Do povědomí diváků se však dostal až o deset let později, když ztvárnil roli genetického vědce ve Spielbergově trháku JURSKÝ PARK. Následovala řada filmových a seriálových rolí. K nejznámějším patří z roku 1996 BOEING 747 V OHROŽENÍ a z následujícího roku SEDM LET V TIBETU.


Kromě řady filmů jsme ho mohli vidět i v několika televizních seriálech. Zahrál si člena týmu FBI v LAW AND ORDER a vězeňského kněze v seriálu OZ. Jako host účinkoval také v AKTECH X nebo SESAME STREET. Nejnověji jsme ho mohli vidět v roli Huga Strange s komiksovém Batmanovkém seriálu GOTHAM.


Wong během roku 1988 začal jejich dlouhodobý vztah s agentem Richie Jacksonem. V roce 2000 se jejich náhradní matce narodily dvojčata - Boaz Dov a Jackson Foo. Boaz však po devadesáti minutách zemřel. V reakci na jejich rodičovství, napsal v roce 2003 knihu. O rok později se s Richiem rozešli. I přes některou kritiku a problémy dnes spokojeně žije se svým synem a dál se věnuje filmové a televizní tvorbě. K roli genetického inženýra, kterého nic nezastaví se vrátil již ve dvou pokračováních JURSKÉHO PARKU.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/20351-bd-wong/)

image