image

BULLATUS

image

"NAPODOBITEL KURA"

image

Na první pohled může Gallimimus připomínat velkého pštrosa se spáry a dlouhým ohebným ocasem, který mu pomáhá rychle měnit směr. Tento křídový dinosaurus sdílí se svými moderními bratranci mnohé podobnosti. Gallimimus dokáže běžet rychlostí 50 km/h, stejně jako gepard. Většinou se pohybují ve stádech a spásají měkkou vegetaci planin.

image

POTRAVA
VŠEŽRAVEC

drobní živočichové, vegetace

VÝSKYT
Mongolsko,
Asie

ÉRA
SVRCHNÍ KŘÍDA
před 71 - 69 mil. let

VÝŠKA
metry

image

DÉLKA
metrů

POSTOJ
Dvounožec

HMOTNOST
300 kilogramů

SOCIOLOGIE
Žijí ve stádech

AGRESIVITA
Nízká

DALŠÍ DRUHY
Nejsou známé

FILMY
JP (1993), TLW:JP (1997),
JW (2015), JW:FK (2018), JW:D (2022), 
JW:CC (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Gallimimus nebyl příliš veřejně známý. V roce 1993 ho proslavil právě až Jurský park.

image

- Gallimimus nemá ve své tlamě jediný zub. Protáhlé bezzubé čelisti byly pokryty rohovinou a tvořili něco jako velký ptačí zobák. První ornithomimosauři zuby měli, do svrchní křídy přežily ale jen ti bezzuí.

image

- Dříve se vědci domnívaly, že gallimimovi ruce byly příliš slabé na to, aby umožňovaly silnější úchop a používal je pouze k hrabání. Dnes však již předpokládají, že byly chápavé a dinosaurus s nimi mohl chytat malé savce, ještěrky a hmyz.

image

- Gallimimus byl dlouho největším známým zástupcem ornithomimosaurů - dinosaurů připomínající pštrosy. Lehce ho však předčil záhadný deinocheirus, jehož podobu se nám podařilo zrekonstruovat teprve nedávno. Ten dorůstal dvojnásobné délky - neuvěřitelných 12 metrů.

image

- V době, kdy gallimimus žil, byla hladina světových moří mnohem víš než dnes. Čína, Mongolsko a východní polovina Ruska tvořili v té době jeden obrovský ostrov.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Oproti knižní předloze gallimimové nahradili stádo hadrosaurů.

image

- Pro tvůrce byl při vytváření gallimima velkou předlohou dnešní emu.

image

- Při natáčení scény gallimimů simulovali dinosaury na place členové štábu. Při přeskakování padlého stromu ale TyRuben Ellingson (kreslíř scénáře) zakopl a zle si zlomil ruku. Tvůrci to pak použili na jednoho z gallimimů do filmu.

image

- Ve stádě gallimimů můžeme vidět více barevných variací. Dospělí mají na krku, hrudníku a špičce ocasu svislé tmavé pruhy. Samci jsou zbarveni výrazně hnědě, hřbet až do červena. Samice jsou světlejší a méně nápadné. Mláďata jsou plavá a skvrnitá.

image