image

LAURA DERN

image

FILMY
Jurský park (1993),
Jurský park 3 (2001),
JW: Nadvláda (2022)

DATUM NAROZENÍ
10. února,

1967

MÍSTO NAROZENÍ
Los Angeles,
Kalifornie,
USA

VÝŠKA
178 cm

image

image
image

PROFIL: JURSKÝ PARK

PALEOBOTANIČKA

Ellie Sattlerová je jednou z nejlepších v oboru paleobotaniky. Na vykopávkách již dlouho spolupracuje s Alanem Grantem. V oblibě má však i faunu - dinosaury. Je dobrodružné povahy, odvážná a optimistická. Chová úctu a respekt k přírodě. Stejně jako Alana, i ji zve John Hammond do Jurského parku. Potřebuje ho jimi odborně zhodnotit a vše prokonzultovat.

image

"Máte tu živé tvory, kteří netuší do kterého století se dostali. A budou se tvrdě bránit!" 

PROFIL: JURSKÝ PARK 3

PALEOBOTANIČKA

Ellie již na vykopávkách v terénu s Alanem Grantem nespolupracuje. Usadila se ve Washingtonu DC. S manželem Markem Deglerem, pracujícím pro ministerstvo zahraničí, mají dvě děti. Spolu s Alanem nicméně zůstávají jako dobří přátelé i nadále v kontaktu a stále sdílejí své nadšení pro výzkum.

image

 "Měli jsme pravdu. Jsou schopni vydávat hlas. Mohou vzájemně spolupracovat... Mohou se dorozumívat!"

PROFIL: NADVLÁDA 

PALEOBOTANIČKA

Přísně tajné...

BIOGRAFIE

Laura Elizabeth Dern si už od svého narození v roce 1967 musela zvykat na zájem novinářů. Vyrůstala totiž v rodině hollywoodských herců Bruce Derna a Diane Ladd. Dětství tedy často trávila na place a několikrát si i jako malá ve filmu zahrála. Objevila se například ve Scorseseho oscarovém snímku ALICE UŽ TU NEBYDLÍ (1974). Rodiče se rozvedli, když byly Lauře pouhé dva roky. Dcera tímto ztratila na několik let kontakt se svým otcem. S matkou se několikrát stěhovaly, ale nakonec zakotvily opět v Los Angeles. Díky povolání rodičů i vlastním zkušenostem ji herectví přitahovalo stále víc a víc. Jako jedináček často pobývala ve společnosti matčiných kamarádek. Laura nakonec nalezla útočiště během hodin herectví v Divadelním institutu Lee Strasberga.

První větší herecká příležitost přišla v roce 1980, kdy ji režisér Adrian Lyne nabídl roli ve svém snímku FOXES. Postupně následovaly i další filmy. Převážně kvůli své výšce byla nucena hrát starší dívky. Svou účast na LADIES AND GENTLEMEN, THE FABULOUS STAINS (1981) si musela třináctiletá Laura doslova vydupat. Její matce se natáčení zdálo pro mladou dívku příliš náročné. V roce 1985 Laura zvládla dvě obtížné role, které významně posunuly její dosavadní kariéru. V dramatu MASKA (1985) si zahrála slepé děvče, které se spřátelí se zmrzačeným chlapcem. Ve SMOOTH TALK (1985) ztvárnila dospívající Connie.


V této době se Laura začala osamostaňovat. Bydlela společně s duchovní psychoterapeutkou Marianne Williamson. Později začala studovat na Jihokalifornské univerzitě náboženství a psychologii. MODRÝ SAMET (1985) ji přinesl nejen větší zájem médií, ale i nové vztahy. Stala se blízkou přítelkyní režiséra Davida Lynche i herečky Isabelly Rossellini. Navíc začala chodit s Kylem MacLachlanem. Jejich vztah vydržel čtyři roky. Přelom osmdesátých a devadesátých let znamenal pro Lauru hektické pracovní období. Objevila se například v TLUSŤOCH A CHLAPEČEK (1989). V ZBĚSILOST V SRDCI (1991) a POPÍNAVÁ RŮŽE (1991) si zahrála se svou matkou. Za své výkony byly obě nominovány na Oscara. Laura získala další rok Zlatý Glóbus za snímek F-16 ZABÍJÍ (1992).


V roce 1993 si zahrála v DOKONALÉM SVĚTĚ a především ve Spielbergově veleúspěšném JURSKÉM PARKU. Po natáčení se dala dohromady s Jeffem Goldblumem a oznámili zasnoubení, v roce 1994 se ale rozešli. 2001 - snad nejúspěšnější období v Lauřině herecké kariéře. V JURSKÉM PARKU 3 se vrátila ke své nejznámější roli paleobotaničce Ellie Sattlerové. Dále si zahrála ve snímcích JMENUJI SE SAM, OHNISKO NENÁVISTI nebo POSLEDNÍ ŠANCE. Určitě nejšťastnějším momentem v tomto roce ale bylo narození syna Elleryho Walkera, kterého má s hudebníkem Benem Harperem. Mezi její výrazné projekty patří filmy UŽ TADY NEŽIJEME (2004), ŠŤASTNÉ KONCE (2005), INLAND EMPIRE (2006). V poslední době pak HVĚZDY NÁM NEPŘÁLY (2014), DIVOČINA (2014), 99 HOMES (2014), ZAKLADATEL (2016), PŘÍBĚH (2018) a MRAZIVÁ POMSTA (2019).


Laura se snaží své poselství vyjádřit i jinými způsoby než hraním. Mimo jiné pracovala na knize rozhovorů s lidmi bez domova nebo se účastnila kampaně za ženská práva v Afghanistánu. Cvičí jógu a studuje teologii. Svůj režisérský debut už má taky za sebou. Během natáčení filmu DOKONALÝ SVĚT (1993) vytvořila třicetiminutový snímek THE GIFT (1994). V roce 2004 se páru narodilo druhé dítě, dcera Jaya. Nyní je již s Benem Harperem ale rozvedená.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/237-laura-dern/)

image