image

PETER STORMARE

image

FILMY
Ztracený svět: JP (1997)

DATUM NAROZENÍ
27. srpna,

1953

MÍSTO NAROZENÍ
Kumla,
Örebro län,
Švédsko

VÝŠKA
188 cm

image

image
image

PROFIL: ZTRACENÝ SVĚT 

LOVEC & DRUHÝ VELITEL OPERACE: SKLIZEŇ

Arogantní a nevyrovnaný lovec švédského původu je Ludlowem jmenován záložním velitelem Operace: Sklizeň. To se brzy ukáže být zcela chybným rozhodnutím, jelikož Dieter nerespektuje prvního velitele Rolanda Temba, ani jeho parťáka Ajaye Sidhu. Obětí jeho krutého chování se stávají i dinosauři.

BIOGRAFIE

Švéd Peter Rolf Stormare miluje hokej a nenávidí daně, kvůli kterým emigroval do USA. V Královském divadle ve Stockholmu byl přes deset let dvorním hercem Ingmara Bergmana v jeho inscenacích Král Lear, Hamlet (jehož později i sám režíroval) a později i v jeho TV filmech (BACKHANTY). Roku 1990 byl uměleckým ředitelem tokijského Globe Theatre, pak zastavil v The Brooklyn Academy of Music a v roce 1993 hrál Rasputina v Actor's Studio. V stockholmském Dramaten režíroval vlastní hry (La Futurista), i hry jiných (Komedie omylů). V The Public Theatre s ním hrála Frances McDormand, která ho představila manželovi Joelovi Coenovi, který ho představil zase bratrovi Ethanovi.

Coenové mu následně dali v dramatu podle skutečných událostí FARGO roli mlčenlivého, ale o to sadističtějšího únosce manželky obchodníka s auty (William H. Macy). S Coeny se setkal ještě v BIG LEBOVSKYM jako jeden z trojice šílených nihilistů, pronásledujících flákače Jeffa Bridgese. Méně nápadné roličky ztvárnil v projektech Bruce Willise (MERCURY) a Davida Duchovnyho (KRVAVÉ RUCE). V Hollywoodu se stal vyhledávaným expertem, který s profesionální rutinou odvádí potrhlé roličky grázlů s ruským přízvukem, vyděděnců společnosti, kteří jsou (podle žánru) směšní nebo nebezpeční.


Právě Amerika ho představila široké veřejnosti. Sebevědomý lovec dinosaurů Dieter Stark ve ZTRACENÉM SVĚTĚ Stevena Spielberga, ruský kosmonaut Lev Andropov v katastrofickém akčňáku Michaela Baye ARMAGEDDON, milovník kuše Dino Velvet v šokujícím thrilleru Joela Schumachera 8 MM, seržant Hjelmstad ve válečném eposu Johna Woo KÓD NAVAJO, Dr. Solomon ve Spielbergově sci-fi MINORITY REPORT, kde Tomovi Cruisovi nezapomenutelně operoval oči, obchodník s jadernými bombami Adrika Vas v ČESKÁ SPOJKA. Ztvárnil Lucifera v komiksovce s Keanu Reevesem CONSTANTINE nebo vedlejší roli v mysteriózní dramatu ZROZENÍ s Nicole Kidmanovou. Ve vedlejších rolích zůstává i nadále. Jmenujme například ÚTĚK Z MS-1, POT A KREV, KONEČNÁ, JENÍČEK A MAŘENKA: LOVCI ČARODEJNIC, 22 JUMP STREET nebo JOHN WICK 2.


Od roku 2008 je ženatý s Toshimi Murakami a mají spolu jedno dítě.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/132-peter-stormare/)

image