image

WAYNE KNIGHT

image

FILMY
Jurský park (1993)

DATUM NAROZENÍ
7. srpna,

1955

MÍSTO NAROZENÍ
Cartersville,
Georgia,
USA

VÝŠKA
170 cm

image

image
image

PROFIL: JURSKÝ PARK 

VRCHNÍ PROGRAMÁTOR JURSKÉHO PARKU

Dennis Nedry, jako vrchní programátor, má na svědomí většinu systémového softwaru. Běh a bezpečnost Jurského parku spočívá z velké části na jeho bedrech. Zejména kvůli Hammondově důvěře v nové technologie. Nedrymu tak dává výhodnou, neomezenou, lehce zneužitelnou možnost přístupu. Ten se ale projevuje jako nespolehlivý a nezodpovědný jedinec. Hammondovi se to příčí, potřebuje ho ale kvůli jeho ojedinělé specializaci a vědomostem.

BIOGRAFIE

Celým jménem Wayne Eliot Knight pochází z New Yorku. Krátce studoval na univerzitě v Georgii a své herecké působení zahájil na divadle ve Virginii. Postupem času se dopracoval až na věhlasné scény na Broadwayi. Ve filmu a v seriálech se objevuje už od konce 70. let. Korpulentní postava a typické brýle jej předurčují zejména pro komické charaktery. Obvykle hraje malé role, zato v úspěšných produkcích.

Drobné úlohy ve svých projektech mu nabízejí i takový režiséři jako Oliver Stone (JFK, NAROZEN 4. ČERVENCE) nebo Steven Spielberg (Dennis Nedry v JURSKÉM PARKU). Ve Verhoenově ZÁKLADNÍM INSTINKTU se objeví jako policista.


Z dalších zapamatovatelných postav můžeme jmenovat Stana Podolaka v rodinné sportovní komedii s Michaelem Jordanem SPACE JAM, nebo řidiče dodávky přepravující živé srdce v bláznivé komedii Jerryho Zuckera MILIÓNOVÝ ZÁVOD. Wayne rovněž často propůjčuje svůj hlas celé řadě animovaných postaviček, například ve filmech TOY STORY 2, HERKULES, TARZAN, KUNG-FU PANDA či CAT TALE. Nejvíce prostoru ovšem dostal nejspíš jako Newman v televizní sérii SHOW JERRYHO SEINFELDA. Zatím poslední filmová role byla ve filmu BLINDSPOTTING (2018) a seriálová v THE TRUTH ABOUT THE HARRY QUEBERT AFFAIR (2018).


Je rozvedený, ale znovu se oženil v roce 2006 a vydřelo to. S Clare Knight mají jedno dítě. Před časem musel podstoupit přísnou dietu, neboť jeho těžká nadváha mu způsobovala zdravotní problémy. Zhubnul více než padesát kilogramů.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/1960-wayne-knight/)

image