image

SCÉNÁŘ

image

FILMY
Jurský park (1993), 
Ztracený svět: JP (1997),
Cameo v Ztracený svět: JP (1997)

DATUM NAROZENÍ
9. června,

1963

MÍSTO NAROZENÍ
Pewaukee,
Wisconsin,
USA

VÝŠKA
191 cm

image

image
image

BIOGRAFIE

Koepp se narodil 9. června, 1963 v rodině rodinné terapeutky a majitele billboardové společnosti. Má dva bratry: Stephena Koeppa a Jeffa Koeppa, a sestru Cathy Maki. Jeho manželkou je Melissa Thomas. Je režisér, herec a v první řadě scenárista z Pewaukee ve Wisconsinu, USA.

Začal psaním scénářů několika ne moc známých thrillerů se setkal se Spielbergem přes film Roberta Zemeckise SMRT JÍ SLUŠÍ (1992), ke kterému napsal scénář spolu s Martinem Donovanem. Pustil se tedy do adaptace bestselleru Michaela Crichtona JURSKÝ PARK (1993). Oproti předloze byl scénář, na kterém se podílel i sám Crichton, výrazně pozměněn a vydal se vlastní cestou, což nebylo na škodu… Následně si porozuměl s režisérem Brianem DePalmom. Nejdříve natočili gangsterku CARLITOVCA CESTA, následoval hit Toma Cruise MISSION: IMPOSSIBLE, kde napsal námět se Stevenem Zaillianem a s Robertem Towneom ho převedl do scénáře. Následovali HADÍ OČI o zkorumpovaném policistovi Cageovi.


Poté přišla velká výzva v podobě další románové adaptace Michaela Crichtona - ZTRACENÝ SVĚT (1997). Jeho scénář k temněji laděnému pokračování JURSKÉHO PARKU se předlohy držel ještě méně. Opět ale v režii Stevena Spielberga vznikla velkolepá dobrodružná jízda. Ve filmu si zahrál i malé kameo v podobě nešťastníka, kterého v ulicích San Diega sežere samec tyrannosaura Buck. V titulcích je jeho role označena jako „Unlucky Bastard.“


V roce 1994 natočil krátkometrážní horor SUSPICIOUS a dva roky nato ZPĚTNOU REAKCI (1996) s Kylem MacLachlan a zajímavou otázkou, co se stane, pokud vypadne na delší dobu elektrický proud. Duchařina OZVĚNY MRTVÝCH (1999) byl větší úspěch. Koepp nezapře smysl pro vizuál a černý humor a k filmu si také napsal scénář podle knihy Richarda Mathesona. Režíroval i psal TAJEMNÉ OKO (2004) s Johnnym Deppem, romantickou komedii MĚSTO DUCHŮ (2008) a netypický cyklo akčňák EXPRESNÍ ZÁSILKA (2012), kde si zahrál malou roličku. Proto je uváděn i jako herec, nejedná se o „plnohodnotné“ role. Pamatovat si jej můžete ze ztřeštěné komedie Barryho Sonnenfelda VELKÝ PRŮŠVIH (2002), kde propůjčil hlas fanouškovi týmu Gators, který ustavičně volá do rádia.


Scénáristicky se vyznamenal také SPIDER-MANEM (2002) Sama Raimiho a diametrálně odlišný žánr vyzkoušel v ÚKRYTU (2002) Davida Finchera. I nadále spolupracuje se Stevenem Spielbergem – VÁLKA SVĚTŮ (2005), INDIANA JONES A KRÁLOVSTVÍ KŘIŠŤÁLOVÉ LEBKY (2008), MUŽI V ČERNÉM 3 (2012). Často spolupracuje i s režisérem Ronem Howardem – NOVINY (1994) nebo adaptace románů Dana Browna ANDĚLÉ A DÉMONI (2009) a INFERNO (2016).


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/8074-david-koepp/)

image