image

CASUARIUS

image

"JEŠTĚR S PŘILBOU"

image

Corythosaurus je poměrně velkým hadrosaurem. Na hlavě má hřeben s prodlouženými nosními dutinami, podobně strukturován jako u dnešního kasuára. Protože žijí ve stádech, používají ho k dorozumívání mezi ostatními členy. U samců je hřeben mnohem větší a odlišně tvarovaný, než u samic. Soupeří spolu o přízeň samic a nejatraktivnější je ten, co je nejhlasitější.

image

POTRAVA
BÝLOŽRAVEC

plody, vegetace

VÝSKYT
Severní
Amerika

ÉRA
SVRCHNÍ KŘÍDA
před 77 - 75 mil. let

VÝŠKA
metry

image

DÉLKA
metrů

POSTOJ
Čtyřnožec,
dvounožec

HMOTNOST
3 tuny

SOCIOLOGIE
Žijí ve stádech

AGRESIVITA
Nízká

DALŠÍ DRUHY
C. intermedius

FILMY
Jurský park 3 (2001)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Během 1. Světové války byl roku 1916 potopen kanadský parník SS Mount Temple převážející fosilie těchto hadrosaurů i se zkamenělými otisky kůže.

image

- Hřbet měl corythosaurus silně ohnutý, což naznačuje že se živil nízko rostoucími - možná krytosemennými rostlinami, které se během křídového období vyvinuli. 

image

- Corythosaurus měl velké množství zubů nahuštěných vedle sebe, které vytvářely jednotný mlecí povrch po stranách horní a dolní čelisti. To umožňovalo zpracovat velké množství potravy současně.

image

- Velikost a tvar hřebínku se velmi lišily. Proto byly různé kostry corythosaura zprvu identifikovány jako nálezy patřící nejméně sedmi různým druhům.

image

- Srovnávací studie více než 20 lebek ukázala, že hřeben se při růstu měnil a lišil se i mezi pohlavími.

image

- V krku jedné zkameněliny tyrannosaura byl objeven zaseknutý zub jiného jedince stejného druhu.

image

- Jedinci s velkým hřebenem jsou považováni za samce. Používali ho zřejmě k imponování samicím a zastrašení jiných samců. Dutá kost uvnitř spojená s dýchacími cestami mohla být používána k vydávání troubení. 

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Corythosaurus byl původně plánován už do Ztraceného světa (1997). Nakonec byla jeho role nahrazena parasaurolophem.

image

- Do Jurského parku 3 (2001) se zprvu počítalo pouze s parasaurolophem. Tvůrci se ale rozhodli, že je potřeba větší rozmanitosti druhů. Proto z modelu parasaurolopha vytvořili corythosaura. 

image