image

NASICORNIS

image

"ROHATÝ JEŠTĚR"

image

Ceratosaurus je středně velký teropodní dinosaurus. Jeho hlava je zdobena neobvykle umístěnými výrůstky nad očima a rohem na čenichu ve tvaru čepele, který je pokryt rohovinou a od něhož je odvozeno jméno dinosaura. Dalším neobvyklým rysem je zakrnělý pancíř na hřbetě podél páteře, tvořen úzkými kostěnými destičkami. Čelisti jsou zřejmě jako u hadů roztažitelné.

image

POTRAVA
MASOŽRAVEC

lovec, mrchožrout

VÝSKYT
Jižní Afrika,
Severní Amerika

ÉRA
SVRCHNÍ JURA
před 153 - 148 mil. let

VÝŠKA
metry

image

DÉLKA
metrů

POSTOJ
Dvounožec

HMOTNOST
0,5 - 1 tuna

SOCIOLOGIE
Žijí společensky
i samotářsky

AGRESIVITA
Vysoká

DALŠÍ DRUHY
Nejsou známé

FILMY
Jurský park 3 (2001),
Jurský svět: Křídový kemp (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Na předních končetinách má ceratosaurus čtyři prsty. To značí, že na rozdíl od současníka allosaura, který měl prsty tři, byl více primitivním.

image

- Roh ceratosaura měl zřejmě jenom okrasnou funkci. Samcům mohl pomáhat přitahovat pozornost samic a zastrašovat soky.

image

- Na hřbetě měl ceratosaurus řadu kostěných destiček uspořádanou kolem páteře. Podle některých vědců sloužily k termoregulaci.

image

- Ceratosaurus má dva druhy zubů. Horní jsou dlouhé až 15 cm a velmi ostré. Spodní zuby jsou kratší a silnější. Spodní zarazil do kořisti a horní z ní odřízly velký kus masa.

image

- Ceratosaurus zřejmě lovil tak, že k oběti přiběhl, vyrval z ní co největší kus masa a zase rychle odběhl. To opakoval dokud kořist nevykrvácela. Nebyl totiž moc dobře stavěn ke kontaktnímu boji. 

image

- První zkameněliny ceratosaura byly objeveny roku 1884 při vykopávkách v Coloradu. Našla se jedna téměř kompletní kostra a zbytky několika dalších. Nálezy prozkoumal, popsal a ceratosaura pojmenoval Othniel Charles Marsh, největší expert přes dinosaury své doby.

image

- Ceratosaurus byl donedávna pokládán za samotáře. Některé zachovalé zbytky stop to však zpochybňují. Kdyby ceratosauři lovili ve skupině, dokázali by skolit kořist mnohem větší, než byli sami.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Ve scénáři Jurského parku 3 (2001) sehrál roli ceratosaura carnotaurus. Tvůrci se však nakonec rozhodli pro ceratosaura a carnotaura tak můžeme vidět až v Zániku říše (2018).

image

- Jako výchozí model pro ceratosaura použili animátoři tyranosaura.

image