image

SASTREI

image

"MASOŽRAVÝ BÝK"

image

Carnotaurus je větší teropod s tlustými rohy nad očima, které se u žádných jiných masožravých dinosaurů neobjevily. I když má masivní ramena, přední končetiny má zakrnělé a jsou takřka nepoužitelné. Jsou dokonce menší, než u tyrannosaura. Nohy má však velmi svalnaté a dlouhé, jsou tak dokonale uzpůsobené pro rychlý běh. Stisk čelistí nemá příliš silný, zato dost rychlý.

image

POTRAVA
MASOŽRAVEC

lovec, mrchožrout

VÝSKYT
Jižní
Amerika

ÉRA
SVRCHNÍ KŘÍDA
před 72 - 70 mil. let

VÝŠKA
metry

image

DÉLKA
metrů

POSTOJ
Dvounožec

HMOTNOST
2 tuny

SOCIOLOGIE
Samotáři

AGRESIVITA
Vysoká

DALŠÍ DRUHY
Nejsou známé

FILMY
JW: Zánik říše (2018),
JW: Křídový kemp (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Rohy měly kostěný základ a silné rohovinové toulce. Zkamenělá se zachovala jen kostěná část. Carnotauři zřejmě používali rohy k vzájemné identifikaci a bojům o samice i území. 

image

- Oči směřovali dopředu a umožňovali tak prostorové vidění nutné k přesnému odhadu vzdálenosti. 

image

- Čelisti měl carnotaurus osazené tenkými, 5 centimetrů dlouhými, zahnutými zuby. Dle paleontologů byla spodní čelist na predátora moc úzká a křehká.

image

- Předloktí má carnotaurus téměř zaniklé, takže jeho malinké ručičky vypadají jako by vyrůstali přímo z lokte. Jejich funkce není známa. Možná sloužili pouze k přichycení samičky při páření.

image

- Krom už tak dost zvláštnímu vzhledu měl carnotaurus ještě jednu anatomickou zvláštnost. Některé jeho obratle měly podivné křídlaté výrůstky, jaké nebyly objeveny u žádného jiného dinosaura. Vědci netuší, jaký význam mohly mít. 

image

- Skoro kompletní kostru carnotaura objevil v argentinské části Patagonie tým vedený paleontologem Josém Bonapartem. Tělo bylo tak dobře zachovalé, že na některých místech ještě zůstaly otisky kůže. 

image

- Řady tvrdých nepřekrývajících se šupin, nízkých i vyšších výrůstků a zrohovatělých hrbolků, které pokývali tělo, zřejmě chránili kůži při vzájemných soubojích. 

image

- Carnotaurus patřil do čeledi abelisauridae. Tito středně velcí masožravci měli hlavu většinou zdobenou různými výrůstky, či rohy. Objeveni byli v Jižní Americe, Africe, Madagaskaru a Indii, která byla zhruba na rovníku.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Carnotauři schopni změnit barvu kůže, podobně jako chameleóni, se objevují v románové předloze Ztraceného světa (1997). Možná není náhoda, že carnotauři v Zániku říše (2018) mají oči velice podobné těm chameleóním. 

image

- Carnotaurus se měl původně objevit už v Jurském parku 3 (2001). Z neznámého důvodu byl ale nakonec nahrazen ceratosaurem.

image

- V Zániku říše (2018) blíže poznáme dva carnotaury. Každý má odlišnou barvu. Ten co se dostane z ostrova má navíc zlomený roh a zjizvenou tvář.

image

- Zvukový designér Al Nelson uvedl, že zvuk carnotaura stvořili kombinací zvuků orangutana a houslí Styrofoam s použitím dvojitého basového smyčce, který užívají většinou klasičtí hudebníci.

image