image

REŽIE, SCÉNÁŘ, PRODUKCE

image

FILMY
Režie: JW, BaBR, JW:D
Scénář: JW, JW:FK, BaBR, JW:D
Produkce: JW:FK, BaBR, JW:D, JW:CC

DATUM NAROZENÍ
11. prosince,

1946

MÍSTO NAROZENÍ
San Francisco,
Kalifornie,
USA

VÝŠKA
182 cm

image

image
image

BIOGRAFIE

Colina lákala práce v zábavním průmyslu natolik, že už jako student střední školy i Tisch School of Arts newyorské univerzity lhal o svém věku, aby se dostal ke stáži v komediálním pořadu Saturday Night Live nebo v talk show Grega Kinneara. Jak sám říká: „Musíte být v tomhle průmyslu nečestně ambiciózní, protože je plný hromady talentovaných lidí, ale jen ti, kteří jsou talentovaní slaboši, píšou nakonec romány.“

Než se však Colin dostal k pořádné práci, musel si projít martyriem těch hrozných. Jako svoji nejhorší zkušenost uvádí práci řidiče v reality show, kde musel odvážet neúspěšné ubrečené uchazečky domů poté, co byly odmítnuty pohledným starým mládencem, odjely v nablýskané limuzíně ze záběru kamer a přestoupily do jeho dodávky.

Produkční asistování však Trevorrowa v prvé řadě ujistilo, že nemusí být nadčlověkem, aby samotnou produkci, tedy psaní i režírování mohl vykonávat. Po zevrubném prostudování téměř všech dostupných univerzitních scénářů tedy kontaktoval kamaráda Dereka Connollyho, který taktéž docházel vypomáhat do Saturday Night Live, a společně se rozhodli kolaborovat na originálních scénářích. Ještě před tím se však podařilo Trevorrowovi prodat studiu DreamWorks původní scénář akční sci-fi nazvané Tester. „Měli jsme oba vlastní dovednosti, které se však vzájemně výborně doplňovaly, takže zatímco Derek řešil jak se to stane, já měl na starosti co se vlastně vůbec stane.“

Trevorrow se rozhodl zrežírovat Derekův scénář filmu VLASTNÍ ZBRAŇ PODMÍNKOU (2012), přestože neměl s režií, až na pár krátkometrážních výjimek, tolik zkušeností. Produkce však nebyla nijak rozsáhla a Colin se tak musel potýkat hlavně s mísením různých hereckých nátur a jejich výsledných výkonů. Když byla VLASTNÍ ZBRAŇ PODMÍNKOU vybrána do festivalu Sundance, rozhodl se Trevorrow pro netradiční krok - film sám přestříhal, změnil jeho žánr, vyznění i konec. To se mu rozhodně vyplatilo, film se setkal s velice pozitivním přijetím i za hranicemi USA, vydělal téměř šestinásobek svého skromného rozpočtu a odnesl si cenu za nejlepší scénář na Independent Spirit Awards.

Ve stejném roce byli Trevorrow a Conelly spojováni s dalšími dvěma projekty. První nesl název INTELLIGENT LIFE, byl založen na jejich původním scénáři a sledoval stážistu pracujícího v Úřadu Spojených národů pro kosmické záležitosti, který náhodou naváže první kontakt s půvabnou mimozemšťankou. I v druhém projektu měla dvojice znovu spojit své síly a vytvořit remake dobrodružného snímku FLIGHT OF THE NAVIGATOR pro studio Disney.

Než však mohl některý z filmů dostat zelenou, začaly se Trevorrovowy citace objevovat po boku výroků takových jmen jako J.J. Ambrams nebo Guillermo del Toro a většina publicistů ho začala připojovat k probíhajícímu hledání režiséra sedmých STAR WARS. Trevorrow skutečně dostal na starost populární sérii, byla jí však série JURSKÝ PARK. Vybral ho sám Steven Spielberg, kterému se líbil jeho první film VLASTNÍ ZBRAŇ PODMÍNKOU, zejména kvůli odvážnému závěru. Colin tak úspěšně navázal čtvrtým dílem s názvem JURSKÝ SVĚT (2015), ke kterému krom režie také psal s Derekem scénář a stal se jeho prvním studiovým filmem.

Jelikož se JURSKÝ SVĚT stal obrovským hitem a v té době třetím neúspěšnějším filmem, po filmech AVATAR a TITANIC, další velké nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. Se studiem Disney podepsal smlouvu k režírování filmu STAR WARS: VZESTUP SKYWALKERA (2019). I když mu bylo nabídnuto pokračovat v JURSKÝCH PARCÍCH, post režiséra dalšího dílu opustili a s Derekem se pustili do scénáře ke STAR WARS. Kvůli tvůrčím neshodám se studiem však nakonec oba od smlouvy odstoupily a vrátil se zpátky k parkům. Napsali scénář k Bayonově pokračování JURSKÝ SVĚT: FALLEN KINGDOM (2018) a Colin tentokrát i produkoval. U série zůstává i nadále a vrací se k režii dalšího dílu JURSKÝ SVĚT: NADVLÁDA (2022). Znovu s Derekem píší scénář a film i produkuje.

Colin nyní žije se svou ženou Isabelle a dvěma dětmi v Anglii.

(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/74763-colin-trevorrow/)

image