image

ALTITHORAX

image

"RAMENATÝ JEŠTĚR"

image

Brachiosaurus je pro veřejnost jedním z nejznámějších dinosaurů, hlavně díky své masivní velikosti. Ta je jeho hlavní obranou. Jen hladovějící nebo zoufalý masožravec by napadl tak obrovskou horu svalů. Dosáhnout rozměrů dospělce ale trvá nejméně deset let. Spásají vrcholky vysokých stromů a denně musí spořádat až několik set kilogramů rostlinné potravy.

image

POTRAVA
BÝLOŽRAVEC

kapradiny, jehličnany

VÝSKYT
Afrika, Evropa,
Severní Amerika

ÉRA
SVRCHNÍ JURA
před 154 - 150 mil. let

VÝŠKA
15 
metrů

image

DÉLKA
22 
metrů

POSTOJ
Čtyřnožec

HMOTNOST
35 - 55 tun

SOCIOLOGIE
Žijí ve stádech

AGRESIVITA
Nízká

DALŠÍ DRUHY
- ? - B. brancai, - ? - 
- ? - B. nougaredi - ? - 

FILMY
JP (1993), JP3 (2001), 
JW:FK (2018), 
JW:CC (2020-2021)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Brachiosaurus vážil tolik jako 12 dospělých slonů. Obří rozměry mu byly dostatečnou ochranou před útoky případných nepřátel.

image

- Je možné, že brachiosauři využívali svých dlouhých a pružných krků i při vzájemných obřadních soubojích o postavení ve stádu nebo o samice, podobně jako sami žiraf.

image

- Není vyloučeno, že brachiosaurus používal svůj ocas jako obrovský bič, kterým se bránil útočícím predátorům.

image

- Brachiosaurus pravděpodobně žil ve stádech čítajících kolem 20 zvířat.

image

- V době, kdy brachiosaurus žil, bylo podnebí teplé a vlhké, ideální pro růst rostlin, takže nejen on, ale i další obrovští sauropodi měli zajištěn dostatek potravy.

image

- Podle vědců se mohl brachiosaurus dožívat až 100 let.

image

- Brachiosaurus dostal jméno „ramenatý ještěr“ podle dlouhých předních končetin. Horní pažní kost je dlouhá přes 1,8 metru.

image

- Srdce brachiosaura mohlo vážit až 400 kilogramů. Jen tak zřejmě dokázalo vypumpovat krev k hlavě do výšky kolem 12 metrů nad zemí.

image

- Nepochybně existovali ještě větší dinosauři, než byl brachiosaurus - například ultrasaurus, z něhož se ale dosud našla jen jediná kost. Podle ní se délka tohoto sauropoda odhaduje na 27 m.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- V knižní předloze Jurského parku (1993) sehrál roli brachiosaurua apatosaurus. Apatosaura jsme se nakonec přece jen dočkali v Jurském světě (2015).

image

- Při psaní scénáře Jurského parku (1993) si David Koepp spletl brachiosaura s brontosaurem. Tvůrci tuto chybu záměrně přenesli do filmu, když Tim chybně identifikuje brachiosaura jako brontosaura.

image

- Velkou inspirací pro tvůrce u brachiosaurů byli sloni a žirafy.

image

- Brachiosauři Isla Nublaru jsou hnědošedě zbarvení a samci mají tyrkysový vrcholek hlavy. Na Isla Sorně mají brachiosauři zbarvení mapované v odstínech zelené a samci se odlišují červeným vrcholkem hlavy.

image

- Režisér J. A. Bayona potvrdil, že brachiosaurus, kterého vidíme v Zániku říše (2018) na molu při odplutí lodi Arcadia, je tentýž jedinec, kterého jsme viděli jako prvního dinosaura v Jurském parku (1993), jak okusuje stromy. V Jurském parku nás tedy na ostrově přivítal a v Zániku říše jsme se s ním, posledním dinosaurem, kterého na Nublaru vidíme, rozloučili. Taktéž i s ostrovem. 

image

- Ve této scéně najdeme ještě další dva odkazy. Naoranžovělé světlo ozařuje pózujícího brachiosaura podobně, jako by byl zalitý v jantaru. Pulzování světla v rytmu tlukotu srdce pak odkazuje na srdce E.T.ho.

image

- Ač to v Zániku říše (2018) není příliš patrné, režisér J. A. Bayona potvrdil, že mimo obrazovku byli lodí Arcadia zachráněni a odvezeni minimálně dva brachiosauři. Jeden je prodán a další uniká do volné přírody, přičemž nadzvedne Millsovo vůz. 

image