image

JAMES CROMWELL

image

FILMY
JW: Zánik říše (2018)

DATUM NAROZENÍ
27. ledna,

1940

MÍSTO NAROZENÍ
Los Angeles,
Kalifornie,
USA

VÝŠKA
199 cm

image

image
image

PROFIL: ZÁNIK ŘÍŠE 

PARTNER A PŘÍTEL JOHNA HAMMONDA

Ještě před tím, než John Hammond začal s budováním Jurského parku na Isla Nublaru, před Isla Sornou a San Diegem, začínaly jeho sny dostávat reálné obrysy právě v rozsáhlém rodinném sídle Benjamina Lockwooda. Benjamin býval Johnův nejbližším přítelem sdílejíc společné ambice, touhy, zápal i aroganci. S dostatkem financí a laboratořemi umístěnými pod sídlem, skrývajícím se v odlehlých lesích severní Kalifornie, měli vše potřebné k prvním úspěšným krůčkům. Jak šel čas a jejich společný projekt v podobě zábavního parku plného dinosaurů se začínal blížit ke zdárnému zprovoznění, zasáhla Benjamina náhlá tragická událost. Smrt jeho dcery při dopravní srážce ho přiměla přehodnotit své priority. Jeho přátelství i sny, co s Hammondem měli nedokázaly v této zkoušce obstát a navždy se rozpadly. John pokračovat sám, kdežto Benjamin již nemohl pokračovat a raději se soustředil na svou vnučku Maisie. Nyní, těžce nemocen a odkázán na kolečkové křeslo, se rozhodl napravit alespoň některé ze svých chyb. Přichází s plány na záchrannou misi na Isla Nublar, kterou hodlá také financovat. Cílem výpravy bude přemístit dinosaury bezprostředně ohrožované přírodní katastrofou do rezervace, kde by mohli nadále nerušeně žít. Lockwood také vlastní památeční hůl s komárem v jantaru, kterou měl i Hammond.

BIOGRAFIE

James Oliver Cromwell vyčnívá ze zástupů herců už svou uvolněností a výškou dva metry. I když ho dlouho provázela pověst „toho sympatického Australana,“ ve skutečnosti je Američan jako vyšitý, narozený v Kalifornii. Filmové geny zdědil po rodičích - otec John (zemřel, když měl James 39) režíroval a matka Kay Johnsonová hrála. Po absolutně nefilmovém studiu na tehdejší Carnegie Institute of Technology ho láska k filmu mocně uchopila ve chvíli, kdy se s otcem zúčastnil natáčení jednoho z jeho filmů. Příští roky strávil na nepříliš renomovaných divadelních prknech.

Obrat nastal až seriálem ALL IN THE FAMILY a v následujících letech zůstal TV věrný, ať už účinkováním v hlavních rolích - THE LAST PRECINCT nebo hostováním - M*A*S*H. Dodnes je seriálům věrný - v adaptaci románu Stephena Kinga PROKLETÍ SALEMU a ceněné HBO mini série ANDĚLÉ V AMERICE.


I když v celovečerních filmech hraje již od poloviny 70. let, skutečný filmový zlom k cestě za úspěchem byl farmář Arthur Hoggett v rodinném filmu BABE - GALANTNÍ PRASÁTKO. Tento především australský film byl nominován na sedm Oscarů (včetně filmu), toho za triky i získal a nominován byl i Cromwell. Jeho účast na pokračování BABE 2: PRASÁTKO VE MĚSTĚ neskončila moc dobře, pokračování propadlo po stránce komerční i umělecké. O nic lépe neskočili ani pokračování sci-fi hororu MUTANT 2. Cromwell ale už v minulosti účinkoval v „podřadnějších“ filmech.


Cromwell dokáže s přehledem zahrát sympatického dědečka, který sice v životě hodně okusil, ale na život jako takový nezahořkl, ale rád si zahraje i vyložené hajzly. Hollywood dokázal Cromwella kvalitně obsadit do obou úloh. Vynálezce Zefram Cochrane ze STAR TREK: PRVNÍ KONTAKT a STAR TREK: HLUBOKÝ VESMÍR 9. Generála Josepha Campbella, kterému zavraždí dceru ve filmu GENERÁLOVA DCERA. Hal Moores, lidský ředitel věznice v ZELENÉ MÍLI, adaptaci románu Stephena Kinga. Americký prezident Bob Fowler v NEJHORŠÍCH OBAVÁCH. Vynálezce zákonů robotiky, Dr. Lanning, ve vysoce-rozpočtové adaptaci románu Isaaca Asimova JÁ, ROBOT.


Nedělá mu problém přijímat ani malé role - LIKVIDÁTOR a často spolupracuje s renomovanými filmaři, jako jsou Miloš Forman (LID VS. LARRY FLINT), Curtis Hanson (L.A. CONFIDENTIAL) nebo Clint Eastwood (VESMÍRNÍ KOVBOJOVÉ). V letech 1977 až 1986 byl ženatý s Anne Ulvestadovou, která mu porodila tři děti a ještě v roce, ve kterém se rozvedl, se také znovu oženil; s Julií Cobbovou je ženatý dodnes.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/381-james-cromwell/)

image