image

AJAX

image

"KLAMNÝ JEŠTĚR"

image

Apatosaurus je jedním z největších živočichů, kteří kdy po Zemi kráčeli. Tento typický sauropod z jurského období se vyznačuje dlouhým krkem a k němu odpovídajícím ocasem pro vyvážení rovnováhy. Bičovitý ocas používá také na obranu. Průměrný dospělý jedinec je delší, než dva autobusy zaparkované za sebou a váží tolik, co čtyři dospělí samci slona afrického.

image

POTRAVA
BÝLOŽRAVEC

kapradiny, jehličnany

VÝSKYT
Severní
Amerika

ÉRA
SVRCHNÍ JURA
před 150 mil. let

VÝŠKA
metrů

image

DÉLKA
28 
metrů

POSTOJ
Čtyřnožec

HMOTNOST
36 tun

SOCIOLOGIE
Žijí ve stádech

AGRESIVITA
Nízká

DALŠÍ DRUHY
Nejsou známé

FILMY
Jurský svět (2015),
JW: Zánik říše (2018)

image

ZAJÍMAVOSTI z PALEONTOLOGIE

- Kolíkovité zuby s dlátovými hranami měl Apatosaurus umístěny v přední části čelistí. Nemohl žvýkat. Rostlinou potravu rozmělnily v předžaludku až kameny, které polykal. 

image

- Díky dlouhému krku dosáhl apatosaurus i na listy v korunách stromů. Podle některých vědců se dokázal vtyčit na zadní, aby dosáhl ještě výš. Objevené stopy dokazují, že mláďata dokonce i po zadních chvílemi běhala, když bylo třeba.

image

- Fosilní nálezy z Texasu naznačují, že aptatosauři putovali ve stádech, kde starší a větší zvířata chránila mladší uprostřed.

image

- Hlavní obranou apatosaura byla jeho velikost a život ve stádech. Zřejmě taky ale na obranu používal svůj bičovitý ocas. 

image

- Studie kostí ukázala, že apatosauři rostli velmi rychle a plné velikosti zřejmě dosahovali už v 10 až 12 letech. Dle propočtů se dožívali průměrně 41 let.

image

- Othniel Marsh byl paleontolog studující fosilie v Severní Americe koncem 19. století. V roce 1877 popsal apatosaura a o dva roky později také slavnějšího brontosaura. Dlouho se ale věřilo, že Marsh udělal chybu a jednalo se o stejný druh. Jméno brontosaurus se tak přestalo používat. V roce 2015 ale tým vědců podrobně přezkoumával fosilie sauropodů a došli k závěru, že brontosaurus je opravdu odlišný. Marsh měl tedy pravdu a brontosaurus opět „ožil“.

image

ZAJÍMAVOSTI z FILMŮ

- Apatosaurus se objevoval již ve scénáři Jurského parku (1993) i Ztraceného světa (1997). Ani do jedno zmíněného snímku se nakonec nedostal. Uvidíme ho až v Jurském světě (2015).

image

- Hlava Apatosaura byla pro Jurský svět (2015) jedinou animatronikou. V Jurském světě tak bylo použito nejméně animatronik za všech dílů. 

image

- Kluk, který v dětské zoo obejme mládě apatosaura je syn Bryce Dallas Howardové - představitelky Calire.

image