image

TÉA LEONI

image

FILMY
Jurský park 3 (2001)

DATUM NAROZENÍ
25. února,

1966

MÍSTO NAROZENÍ
New York City,
New York,
USA

VÝŠKA
173 cm

image

image
image

PROFIL: JURSKÝ PARK 3 

BÝVALÁ ŽENA PAULA KIRBYHO

Přítel Amandy, Ben Hildebrand, během společné dovolené bere jejího syna Erica plachtit do zakázané oblasti poblíž Isla Sorny. Když se však za záhadných okolností oba ztratí, musí se Amanda obrátit na svého bývalého manžela Paula Kirbyho. Po osmi týdnech pátrání, kdy oficiální cestou nebylo možno pohřešované nalézt, se zoufalí rodiče rozhodnou jednat po svém. Zorganizují výpravu na ostrov a díky podvodnému šeku využijí Dr. Alana Granta, který se domnívá, že si ostrov chtějí jen prohlédnout z výšky.

BIOGRAFIE

Její jméno, Téa, lze z čínštiny překládat jako „bohyně.“ Elizabeth Téa Pantaleoniová se narodila 25. února 1966 v New Yorku. Její otec byl specialistou přes firemní právo, její matka přes výživu. Po prominentní privátní dívčí škole Brearley v New York City absolvovala Téa internátní školu v Putney, ve Vermontu, a začala navštěvovat Sarah Lawrence College, kde se věnovala studiu antropologie a psychologie. Během studií na univerzitě si dopřála krátkou pauzu, kterou využila k zevrubnějšímu poznání zbytku světa. Cestovala do Japonska, na karibský ostrov Svatého kříže a hlavně do Itálie, kde pátrala po svých italských kořenech (dědeček měl otce italského původu). Babička z otcovy strany - Helenka Tradusa Adamowska se narodila ve Státech polským rodičům a působila jako filmová a divadelní herečka. Bylo to právě během cest po Itálii, kdy se také Téa začala zajímat o herectví. Svou první šanci dostala po úspěšném konkurzu na roli v seriálovém spin-offu CHARLIEHO ANDÍLKŮ - ANGELS 88. Ten nakonec nikdy nebyl vysílán a její první se stala teprve role původně nabídnutá Lise DiNapoli. Šlo o seriál SANTA BARBARA (1989).

Na velkém plátně debutovala komedií režiséra Blake Edwardse PROMĚNA (1991). Následovala malá rolička ve filmu VELKÉ VÍTĚZSTVÍ (1992) a účast v brzy zrušeném, leč kritiky uznávaném sitkomu stanice FOX, nazvaném FLYING BLIND. V roce 1992 si Leoni vzala za muže reklamního režiséra Neila Tardia, s nimž se po třech letech manželství rozvedla. Jejím prvním větším filmem byl western Lawrence Kasdana WYATT EARP (1994), její první hlavní rolí pak postava Giny v televizní romanci FALEŠNÁ HRABĚNKA (1994). Do širšího diváckého povědomí se zapsala teprve v akční pecce Michaela Baye MIZEROVÉ (1995). Později téhož roku započala svou tříletou účast v relativně úspěšném sitkomu THE NAKED TRUTH.


Od své televizní role si několikrát odskočila k celovečerním filmům. Ať už šlo o ztřeštěnou komedii FLIRTOVÁNÍ S KATASTROFOU (1996), nebo katastrofický velkofilm DRTIVÝ DOPAD (1998), Téa si vždy získávala divácké sympatie svým výjimečným šarmem. Ze vztahu s Davidem Duchovnym, se kterým si i zahrála v jednom díle AKTŮ X, vzešla dcera Madelaine (1999) a syn Kyd Miller (2002). Její kariéra po „mateřské“ pauze pokračovala po boku Nicolase Cage (OTEC RODINY), Sama Neilla (JURSKÝ PARK III), Ala Pacina (LIDI, CO ZNÁM) i Woodyho Allena (HOLLYWOOD V KONCÍCH).


Po další dvouleté odmlce se k herectví vrátila v prvním režisérsko-scénáristickém počinu svého manžela Davida Duchovného - NEZAPOMENUTELNÉ DĚTSTVÍ (2004). Rovněž přijala nabídku Jamese L. Brookse na účast v romantické komedii s Adamem Sandlerem ŠPANGLICKY SNADNO A RYCHLE a Jimu Carreymu sekundovala v krimikomedii FINTY DICKA A JANE (2005). Následovali komedie DENÍK ZABIJÁKA (2007), MĚSTO DUCHŮ (2008) a MISTROVSKÝ PLÁN (2011). V roce 2014 se s Davidem Duchovnym rozvedli. Momentálně (2019) účinkuje v úspěšném seriálu PANÍ MINISTRYNĚ. Již několik let spolupracuje s UNICEFem, je milující matkou a nadanou herečkou, vyplatí se vědět také o její velké vášni ke golfu.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/562-tea-leoni/)

image