image

SCÉNÁŘ

image

FILMY
Jurský park 3 (2001)

DATUM NAROZENÍ
10. února,

1961

MÍSTO NAROZENÍ
Omaha,
Nebraska,
USA

VÝŠKA
178 cm

image

image
image

BIOGRAFIE

Režisér, scénárista a producent Alexander Constantine Papadopoulos se narodil 10. února 1961 v Omaze, Nebrasce, USA. Studoval španělštinu a historii a roku 1990 úspěšně absolvoval filmová studia na prestižní Kalifornské univerzitě. Počátkem 90. let byl zaměstnán jako scenárista ve studiu Universal, žádný z jeho výtvorů ale nebyl zrealizován. Zásadní pro jeho kariéru bylo setkání s Jimem Taylorem (bydleli spolu už za časů studií v Los Angeles), společně upravovali scénář k úspěšné komedii FOTR JE LOTR (2000) a podíleli se i na neustále obměňovaném scénáři k JURSKÉMU PARKU III (2001). Spolu pak napsali scénář i k Payneově černém režijním debutu OBČANKA RUTH (1996), ironickému pohledu na otázku potratů. Od té doby se od sebe nehnuli.

Na první výrazný úspěch čekali nedlouho. Satira KDO S KOHO (1999) získala nominaci na Oscara za scénář a do povědomí diváků i producentů hlouběji vpravila tehdy třiadvacetiletou Reese Witherspoon (nominace na Zlatý glóbus). Vypráví o jedněch středoškolských volbách do studentské rady a jejím zákulisí.


V následujícím snímku O SCHMIDTOVI (2002) už komediální prvky ustupují do pozadí a větší roli v něm hraje rozčarování a hořkost. Jack Nicholson v něm ztvárnil vyhaslého důchodce, který v „nemilosrdné“ kritice amerického snu doufá po smrti manželky v lepší příští. Výsledkem je vedle mírné žánrové nevyhraněnosti Zlatý glóbus za scénář a pro bravurního Nicholsona nebo nominace na Zlatou palmu v Cannes za režii.


Na výšiny Hollywoodu ho vynesla BOKOVKA (2004), tragikomické loučení se svobodou s příchutí vína. Melancholický výlet s typově přesnými herci získal Oscara za nejlepší adaptovaný scénář a Zlatý glóbus za nejlepší film a rovněž za scénář. Už jako výrazná postava amerického filmu se podílel na povídkovém PAŘÍŽI, MILUJI TĚ (2006) - s pověstí režiséra a scénáristy, který má v Hollywoodu právo rozhodovat o definitivní podobě svých snímků a od studia má nebývale vřelou podporu.


V komedii KDYŽ SI CHUCK BRAL LARRYHO (2007) vydal pouze jako scénárista (opět s Taylorem a Barrym Fanarem) na horkou půdu serióznějšího námětu. Zatím poslední snímky, které produkoval, psal i zrežíroval jsou DĚTI MOJE (2011) a ZMENŠOVÁNÍ (2017). Ze soukromí režiséra stojí za zmínku manželství s herečkou Sandrou Oh, které však roku 2005 po dvou letech ztroskotalo. S další ženou Mariou Kontou mají jedno dítě.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/5039-alexander-payne/)

image