image

SAM NEILL

image

FILMY
Jurský park (1993),
Jurský park 3 (2001),
JW: Nadvláda (2022)

DATUM NAROZENÍ
14. září,

1947

MÍSTO NAROZENÍ
Omagh,
Severní Irsko,

Velká Británie

VÝŠKA
182 cm

image

image
image

PROFIL: JURSKÝ PARK

PALEONTOLOG & PRŮKOPNÍK V OBORU

Světově známý paleontolog, doktor Alan Grant, je zastáncem odvážných novodobých teorií v oblasti výzkumu dinosaurů a paleontologie vůbec. Ty prezentuje čtenářům ve své knize "Dinosauří detektivové". Potrpí si na tradiční postupy v oboru a nedá dopustit na svůj oblíbený klobouk. Nesnáší počítače a taky nemusí děti. Jako konzultant, jehož slovo má pro veřejnost váhu, je osobně pozván Johnem Hammondem na prohlídku a posouzení revolučního zábavního parku, který zákazníkům slibuje nezapomenutelné dobrodružství.

image

"Tyrannosaurus nechce krmení, chce kořist. Instinkty staré 65 milionů let nelze potlačit." 

PROFIL: JURSKÝ PARK 3

PALEONTOLOG & PRŮKOPNÍK V OBORU

Neustále pronásledován znepokojivými vzpomínkami na události, které se před osmi lety odehrály na Isla Nublaru, Dr. Alan Grant nadále pokračuje v práci paleontologa i výzkumu fascinujících raptorů. Se svým mladým kolegou Billym Brennanem a zbytkem pracovního týmu dělají na vykopávkách poblíž Fort Peck Lake v Montaně. Jenže svět, soustředící se na klonování, ztrácí o paleontologii zájem a Alan tak přichází o důležité financování, bez něhož nemůže v práci pokračovat. Poslední nadějí, než o vše přijde, by mohli být manželé Kirbyovi, kteří přicházejí s neobvyklou nabídkou.

image

"Oni byli chytří. Byli chytřejší než delfíni nebo velryby... Byli chytřejší než primáti!"

PROFIL: NADVLÁDA 

PALEONTOLOG & PRŮKOPNÍK V OBORU

Přísně tajné...

BIOGRAFIE

Jeho otec sloužil jako důstojník v britské armádě. Když Samovi bylo osm let, rodina se přestěhovala ze Severního Irska zpátky na Nový Zéland, odkud rodiče pocházeli. 1971 vystudoval anglickou literaturu na Canterbury University v Christchurchu, kde se začal věnovat amatérskému divadlu. Připojil se k zájezdovému divadelnímu souboru, v jehož inscenaci Hamleta hrál titulní part dánského kralevice.

Během 70. let pracoval jako filmový střihač a režisér pro New Zeland National Unit ve Wellingtonu, kde natočil řadu krátkých hraných a dokumentárních filmů. Poté, co na sklonku 70. let odešel do Austrálie, zahájil profesionální hereckou kariéru v televizi a filmu. Začínal oceňovanými snímky jako MOJE SKVĚLÁ KARIÉRA (1979) A POSEDLOST (1981). Poté přišli veřejně známější ÚPLNÉ BEZVĚTŘÍ (1989) nebo HON NA PONORKU (1990). Působivý výkon, jímž opět prokázal své herecké kvality, podal v postavě zhrzeného farmáře Stewarta, v melodramatu PIANO. Hvězdu mezinárodního formátu z něho učinila teprve hlavní role paleontologa Alana Granta, v dobrodružné klasice Stevena Spielberga JURSKÝ PARK a v pokračování JURSKÝ PARK III. Mezi další známější snímky patří např. HORIZONT UDÁLOSTI (1997), THE HUNTER (2011), PLÁN ÚTĚKU (2013) se Sylvesterem Stallone, Arnoldem Schwarzeneggerem a Jamesem Caviezelem, svérázná komedie HON NA PAČLOVĚKY (2016), THOR: RAGNAROG (2017), kde se objevil i jeho kolega z Parku - Jeff Goldblum a CIZINEC VE VLAKU (2018).


Často hraje v TV, kde vedle příležitostného hostování vytvořil i titulní postavu v minisérii REILLY: ACE OF SPIES (nominace na Zlatý glóbus) a anglického majora Leggatta ve válečném snímku podle skutečných událostí ONE AGAINST THE WIND (nominace na Zlatý glóbus). Zaujal titulní postavou mytologického čaroděje ve výpravném TV snímku MERLIN (nominace na cenu Emmy a na Zlatý glóbus). Znát ho můžete také z třídílného mysteriózního snímku ZÁHADA BERMUDSKÉHO TROJÚHELNÍKU nebo, po 13 dílech bohužel zrušeném mysteriózním seriálu ALCATRAZ.


Za své herecké dílo byl vyznamenán Řádem britského impéria (O.B.E.; 1993). Jednou z jeho manželek byla britská herečka Lisa Harrowová (80. léta), se kterou má syna Tima. Od 1989 je ženatý s japonskou maskérkou Noriko Watanebeovou, s níž má dceru Elenu.


(Zdroj: https://www.csfd.cz/tvurce/54-sam-neill/)

image